Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Konferansı || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Konferansı


ILO’nun düzenlediği Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Konferansı 4 Aralık 2019 tarihinde Grand Ankara otelde gerçekleşti.


Toplantıya sendikamızı temsilen Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Pınar Özcan ve uzman yardımcımız Tilbe Gocuklu katıldı.

Toplantı ILO direktörü Numan Özcan’ın açılış konuşmasıyla başladı. ILO tarafından 21 Haziran 2019 tarihinde onaylanan 190 sayılı ILO sözleşmesine vurgu yapan Özcan, toplantının BM tarafından başlatılan 16 günlük şiddetin ve tacizin sonlanmasına yönelik aktivizm sürecinde düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şiddetin ve tacizin her alanda sona ermesi için ILO olarak çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Numan Özcan toplantıda önemli hikayelerin paylaşılacağını belirtti. 

Özcan’ın ardından Aile, Çalışma, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder bakanlığın mobbing ve şiddetle ilgili çalışmalarını anlattı. 

İsveç Büyükelçiliği Müsteşarı Malin Stawe, BM Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez de açılış konuşmaları bölümünde konuşma gerçekleştirerek konunun ve toplantının önemini ifade etti.

Şiddetin merkezinde dijital hikayeler isimli kısa film gösteriminin ardından ILO kıdemli Program yöneticisi Ebru Özberk Anlı Çalışma yaşamında şiddet ve taciz konusunda ILO sözleşmesinin sunumunu gerçekleştirdi. 

Bir sonraki bölümde Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesine ilişkin sektörel yaklaşımlar konulu panele panelist olarak katılarak sendikamızın işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik yaptığı çalışmaları, kampanyaları ve projeleri anlattı. Farklı işçi, işveren sendikaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin konuşmalarının ve soru cevap bölümünün ardından panel bölümü sona erdi. 

Çalışma yaşamında kadınlara yönelik şiddet ve  tacizle mücadele el kitabı türkçe çevirisinin lansmanının ILO direktörü Numan Özcan ve BM Kadın Birimi ülke direktörü Asya Varbanova’nın sunumunun ardından Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr Kadriye Bakırcı ve Araştırmacı, Danışman Dr Jane Pillinger kitabın sunumunu yaptı.

Konferans şiddetin merkezinde dijital hikayeler forumunun gerçekleştirilmesiyle sona erdi. 

Habere ait görseller

Yücetepe Mahallesi Akdeniz Caddesi No:19 Çankaya / ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR