Industriall Küresel Sendika Türkiye Kadın Ağı Toplantısına Katıldık || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

Industriall Küresel Sendika Türkiye Kadın Ağı Toplantısına Katıldık


Industriall Küresel Sendika Türkiye Kadın Ağı Toplantısı gerçekleşti.


17 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıya Industriall Küresel Sendika Toplumsal Cinsiyet ve Programlar Koordinatörü Armelle Seby, ve Türkiye Sorumlusu Aylin Türer ve Industriall Küresel Sendika Üyesi Türkiye’deki sendikaların kadın birimlerinin temsilcileri katıldı. Sendikamızı temsilen toplantıya Uluslar arası İlişkiler Sekreterimiz, Kadın Komitesi Başkanımız Fulya Pınar Özcan ve dış ilişkiler stajyerimiz Zeynep Birdoğan katıldı.

Toplantıda ilk olarak Armelle Seby  Covid Salgını Dönemi ve sonrasında IndustriALL Sektörlerinde Kadınların Durumu: Küresel Bir Bakış konusunda sunum yaptı. Seby, Covid 19 sürecinde Industriall’un kadın odaklı gerçekleştirdiği faaliyetler ve COVID19 kadınlar üzerindeki etkilerini paylaştı.

Armelle’nin ardından Covid Salgınının Türkiye’deki Kadın İşçilere Etkileri konusunda Covid salgınında Türkiye’deki kadın işçilerin durumu - Sendikaların bu krize cevapları - Sendikalar daha fazla neler yapabilirler? Konusunda üye sendikaların aktarımları gerçekleşti. Bu kapsamda Kadın komite başkanımız Pınar Özcan COVID 19’daki genel durum ve salgının kadın çalışanlara yönelik etkisine ilişkin sunum yaptı.

Türkiye’de Kolektif Eylem Olanaklarının Değerlendirilmesi bölümünde ise Industriall Küresel Sendikaya üye sendikaların ortaklaştığı en önemli konulardan olan kadına yönelik şiddet konusunda ve ILO’nun 190 sayılı sözleşmesinin Türkiye tarafından onaylanmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesi, Bu süreçte iş ve aile yaşamını dengelemek adına erkek ve kadınların birlikte eğitimlerinin sürdürülmesi, esnek vardiya sistemine geçen işyerlerinde kadın istihdamının desteklenmesi için işyerine teşvik verilmesi, işyerlerinde çocuk bakımına ilişkin tüm tedbirlerin alındığı güvenli çocuk bakım merkezlerinin oluşturulması ve ebeveyn izinleri için görüşmeler gerçekleştirilmesi, işyerlerinde sağlık ve güvenlik tedbirlerinin yanı sıra işçi haklarının korunmasına ilişkin protokol imzalanması, özellikle göçmen ve belgesiz işçiler olmak üzere ev hizmetlerinde çalışan tüm işçiler için tanınma, gelir koruma ve sosyal destek sağlanması konusunda kamuoyu oluşturulmasına ilişkin sendikamızın önerilerini paylaştı.

Diğer üye sendikaların görüş ve önerilerini paylaşmasının ardından toplantı sona erdi.

 

Habere ait görseller

Yücetepe Mahallesi Akdeniz Caddesi No:19 Çankaya / ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR