SENDİKAMIZ 43. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

SENDİKAMIZ 43. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI


Sendikamız 43. Kuruluş Yıldönümünü, 7 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da kutlandı.


Kuruluş yıl dönümüne, Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı V. Av. Hüseyin Öz, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Av. Tuncay Dolu, Öz Güven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz sendikamızın  yönetim kurulu üyeleri şube-il-ilçe başkan ve yöneticileri, genel merkez ve taşra personeli katıldı.

Programımız, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarıyla başladı. Genel Başkanımız Rafi AY bir konuşma yaparak, konuşmasında şu açıklamalarda bulundu:

ÖZ İPLİK İŞ Sendikasının 43. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyoruz

Bugün ÖZ İPLİK İŞ Sendikamızın 43. Kuruluş Yıldönümünü kutlamanın onurunu, heyecanını, haklı gurunu yaşıyoruz. 7 Ağustos 1978 yılında kurulan sendikamız, bugünlere kadar uzanan geniş bir hareketin habercisi oldu. Sendikamız; yüzlerce, binlerce işçiyi birleştiren, bir işçi hareketine dönüştü. Bu hareketin oluşması kolay olmadı, çok badireler atlatıldı. Çok mücadeleler verildi. 43’ncü yaş eşiğinde, bugünlere gelmemizde emeği geçen ve bu büyük mücadelenin isimsiz kahramanlarına buradan teşekkür etmek istiyorum. Ahirete göçenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

HAK-İŞ/Öz İplik İş Sendikası Olarak Her Geçen Gün Büyüyoruz

Örgütlenme konusunda yaşadığımız zorluklara rağmen büyümeye devam ediyoruz. 1978 yılında, birlerle başlayan yolculukta, bugün 36 bine yaklaşan Öz İplik İş ailemizle, 700 bine yaklaşan büyük HAK-İŞ ailesinin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyoruz.

2020 Temmuz verilerine göre işkolumuzda 1 milyon 167 bin 918 kişi çalışıyor. Sendikalı işçi sayısı ise 102 bin 784 kişi.  Yeterli mi elbette değil. Biz işkolumuzda çalışan işçilerin çoğunluğunun sendikalı ve toplu sözleşmeden yararlanır hale getirmek için çabalıyoruz.

İşkolumuz Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri. Böylesine önemli bir sektörde çalışanlar hak ettiği payı alsın istiyoruz.  ÖZ İPLİK İŞ olarak tekstil emekçilerinin hak mücadelesini kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.

Çalışma hayatına ve insan hayatına dokunan; kadın, aile, liderlik, iş sağlığı ve güvenliği konularındaki proje ve eğitim faaliyetlerimizle öncü çalışmalar yapıyoruz. Biz sorunlarımızı tanıyor, sorumluluklarımızı biliyoruz. Ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunlara da çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ve bunlara bağlı oluşan sorunlara karşı çözümler üretiyor, teklifler getiriyor ve elimizi taşın altına koyuyoruz. Yaşadığımız ve yaşamak zorunda kalacağımız bütün bu sorunları aşmanın bir yolu olduğuna inanıyoruz. O da sendikal örgütlenmedir.

Vefaya Önem Veriyor, Sendikamıza Emek Verenlere Plaket  Takdim Ediyoruz

Biz vefaya çok önem veriyoruz. Vefalı sendika ve sendikacılar olarak anılmak istiyoruz. Omuz omuza yol yürüdüğümüz, mücadele ettiğimiz yol arkadaşlarımıza da vefa borcumuz olduğuna inanıyoruz.  43 yıl önce, alın teri için yola çıkanların, kendi değerleri üzerinde onurla yürüyenlerin izinde biz de yılmadan mücadele ediyoruz.

Vefayı yok saymayan sendikacılar olarak, her yıl sendikamızın kuruluş yıldönümünde teşkilatımız içerisinde sendikamıza emek ve gönül verenlere bir plaket ve hediye takdimi yapıyoruz.

Instagram Fotoğraf Yarışmasını Geleneksel Hale Getirdik

Sendikamızın 43. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde sadece üyelerimize açık olan ve sendikalar arasında bir ilk olan, geleneksel hale getirdiğimiz  “Tekstil Sektöründe Emek” temalı 2.INSTAGRAM FOTOĞRAF YARIŞMASI’nı düzenledik.

Yarışmayla tekstil sektörüne emeğiyle değer katan çalışanların kendi emeklerini fotoğraf aracılığı ile ifade etmelerine olanak sağladık. İkincisini düzenlediğimiz yarışmamız bu yıl daha da anlamlı hale geldi. Pandemi sürecinde birçok sektör durma aşamasına gelmişken tekstil emekçileri var gücüyle, kendi canlarını tehlikeye atarak ülkemiz insanı için çalıştı.

Üyelerimiz fotoğraf yoluyla emeklerini ortaya koydular.  24 Haziran 24 Temmuz 2020 tarihleri arasında başvurulara açık olan yarışmamıza bine yakın başvuru gerçekleşti. Sendikamızın örgütlü olduğu bazı firmalarda çalışan üyelerimiz, markalara üretim gerçekleşmesi sebebiyle yarışmaya maalesef katılamadı. Hummalı bir çalışma ile yönetilen sürecin sonunda jüri üyeleri toplandı ve fotoğraflar büyük bir titizlikle incelenerek değerlendirildi.

Sahadan gelen yönetim kurulu üyeleri olarak, jürinin çalışmalarına bizlerde katıldık ve fotoğraflarda tekstil emekçisini, alın terini bu defa zamanında birlikte çalıştığımız işçi kardeşlerimizin objektifinden gördük.

HAK-İŞ Genel Başkan V. Av. Hüseyin ÖZ yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

Öz İplik İş Sendikamız Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in en önemli, en kıymetli ve geleceğe dönük en verimli çalışmaları yapan sendikalarımızdan bir tanesi. Bugün itibari ile 35 bini aşkın üyemizle önemli bir yerdeyiz işkolunun ikinci büyük sendikasındayız. Öz İplik İş teşkilatımız Konfederasyonumuzun bütün gücüyle beraber sahada çalışıyor, gayret ediyor. Amacına ulaşmak için her türlü çalışmayı en verimli şekilde ortaya koyuyor.

HAK-İŞ Olarak Her Zaman Öz İplik İş Ailesinin Yanında Olduk

Siz güçlendikçe, siz büyüdükçe HAK-İŞ Konfederasyonu büyüyecek. Siz büyüdükçe ülkemizin bu işkolunda çalışan emekçileri gelişecek, ülkemizin demokrasisi bundan istifade edecek, işverenleri bundan istifade edecek. HAK-İŞ olarak her zaman Öz İplik İş ailesinin yanında olduk. Ne zaman sendikamız Konfederasyonumuza ihtiyaç duysa o zaman el ele, kol kola, omuz omuza olduk ve beraber yürüdük. İnşallah bundan sonraki süreç içerisinde de bu birlikteliğimizi bu beraberliğimizi pekiştirerek ve geliştirerek geleceğe doğru sağlam adımlarla ilerleyeceğiz.

Öz İplik İş’e Değer Katan Büyüklerimize Teşekkür Ediyorum

Öz İplik İş Sendikamızın kuruluşundan itibaren bu kutsal çatı altında mücadele etmiş olan buraya değer katan bu çatının içerisinde manevi varlıklarıyla bize güç veren kıymetli büyüklerimiz var, değerli dostlarımız var. Ben kuruluşundan itibaren bu çatı altında mücadele vermiş olan büyüklerimize teşkilatımız adına, sendikamız adına çalışanlarımız adına ve konfederasyonumuz adına yürekten teşekkür ediyorum.

Pandemi Döneminde Maske Üreten Tekstil Çalışanlarına Teşekkür Ediyorum

Bu süreç içerisinde virüsle mücadele çalışmaları sırasında canla başla mücadele ederken görevi başında virüs kaparak vefat eden, sağlık personellerimiz başta olmak üzere bu süreç içerisinde kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Salgın süreci halen devam ediyor, özellikle son bir ay içerisinde tatil beldeleri başta olmak üzere Kurban Bayramı sırasında gördüğümüz görüntüler manzarayı önümüze seriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi bu mücadelenin başarıyla sonuçlanması için her türlü tedbiri almış ve uygulamaya koymuş bir durumdayız. Özellikle tekstil sektöründe çalışan kardeşlerimize öncülük eden siz değerli dostlarımızdan istirham ediyorum, maske konusunda, mesafe konusunda ve hijyen konusunda gerekli hassasiyeti göstermeniz gerekir. Bunu yaptığımız taktirde inanıyorum ki bu süreçten ülke ve millet olarak sağlıklı bir şekilde çıkma imkanına sahip olacağız. Tekstil sektöründe çalışan ve bu süreçte dünyanın dört bir yanına gönderilmek üzere maske üretiminde görev alan tekstil çalışanlarına da bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Sektörün Geleceğine Katkı Veren Kadın Çalışanları Kutluyorum

Özellikle sahada çalışan tekstil fabrikalarında çalışan hanımefendi arkadaşlarımıza da sizin huzurunuzda seslenmek istiyorum. Onlar vesilesi ile ülkemizin geleceğine dair beklentilerimiz her geçen gün artıyor, bu sektörde çalışan arkadaşlarımız vesilesiyle ülkemizin geleceğine dair umutlarımız artıyor. Bir iş kadını olarak , çalışan anne olarak, bir eş, bir kardeş olarak bu ülkenin, bu sektörün geleceğine dair yapmış olduğunuz çalışmalardan ötürü sizleri kutluyorum.

43. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ PASTASI KESİLDİ

Konuşmaların ardından tüm davetlilerle beraber Öz İplik İş Sendikasının 43. Kuruluş Yıl Dönümü anısına bir pasta kesildi ve geleceğe dair iyi dileklerde bulunuldu.

ÖZ İPLİK İŞ’TE EMEK VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Pasta kesiminin ardından sendikamıza emek verenler ödül törenine geçildi.

INSTAGRAM FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Öz İplik İş Sendikası 43. Kuruluş Yıldönümü faaliyetleri kapsamında düzenlediği Öz İplik İş Sendikası üyelerinin Instagram üzerinden katılım sağladığı “Tekstil Sektöründe Emek” konulu Instagram fotoğraf yarışmasının sonuçlarını açıklanarak, dereceye giren üyelere hediyeleri takdim edildi.

Öz İplik İş Sendikası Instagram Fotoğraf Yarışmasında 1’nci Kayser Elda Halı çalışanı Cihan Hasdemir , 2’nci Gaziantep Royal Halı çalışanı Cuma Akar, 3’üncü ise Uşak Sesli Tekstil çalışanı Nilüfer Uygun çektiği fotoğraf seçildi.

İzmir Ames Tekstil çalışanı Ziya Kermen’in fotoğrafı ise mansiyon ödülü aldı.

“Tekstil Sektöründe Emek” konulu Instagram fotoğraf yarışmasını jürisinde yer alan Öz İplik İş Sendikası Basın Müşaviri Didem Boztaş, HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı, Anadolu Ajansı Çalışma Hayatı Muhabiri Özcan Yıldırım, Fotoğraf Sanatçıları Kemal Yıldıztaş ve Emre Polatel’e de katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Program kapsamında ınstagram fotoğraf yarışmamızda ilk 20’ye giren fotoğraflar sergilendi.

Kuruluş yıldönümü etkinlikleri, canlı müzik dinletisi ile son buldu.

Habere ait görseller

Anıttepe Mah. Işık Sok. No:28 (06570) Maltepe-ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR