SENDİKAMIZDAN BAKANLIĞA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MEKTUBU || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

SENDİKAMIZDAN BAKANLIĞA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MEKTUBU


“Kısa Çalışma Ödeneğinden Bu Süreçte Her Çalışan Yararlanabilmeli”


Genel Başkanımız Rafi AY, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a kısa çalışma ödeneği ile ilgili bir mektup gönderdi.

Genel Başkanımız Rafi AY, tekstil sektörü başta olmak üzere özel sektörde çalışan işçilerin birçoğunun kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını taşımadığını dile getirdi.

AY, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan kişilerin, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar dolayısıyla herhangi bir şekilde gelir elde edemeyeceğini, bu emekçilerin hem  kendilerinin, hem de ailelerinin beslenmesini, temizliğini dahi sağlayamayacağını, daha da vahimi, kendilerini ve toplum için sağlık risk oluşturacak şekilde kayıt dışı çalışmaya yöneleceklerini belirtti.

Mektupta; koronavirüs Covid-19  salgınının 20. Yüzyılın başında meydana gelen İspanyol Gribi sonrası yakın dönemde insanlığın başına gelen en önemli felaketlerden biri olduğunun altını çizen AY,  böyle bir salgında en kırılgan grupların başında gelen emekçilerin korunmasının şart olduğunu belirterek, “Kısa çalışma ödeneğinden bu süreçte bazı şartlara bakılmaksızın her çalışanın yararlanması, şartları sağlayamayanlara da ödenek verilmesi ve kademeli bir ödenek sisteminin düşünülmesi” talebinde bulundu.

Genel Başkanımız Rafi AY ve Genel Başkan Yardımcımız Turgay Ulutürk’ün imzası ile 24 Mart 2020 tarihinde  T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a gönderilen mektup fotoğraf olarak yan tarafta yer almaktadır.

 

Habere ait görseller

Anıttepe Mah. Işık Sok. No:28 (06570) Maltepe-ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR