HABER 29  HAZİRAN  2017

Beks Çorap Örgütlenmesi

Beks Çorap ve İç Giyim’de Yine Emniyet Güçleri İle Karşı Karşıya Geldik

Beks Çorap ve İç Giyim A.Ş.’de çalışan işçilerin, işyerindeki olumsuz uygulamalara ve asgari ücretten fazla ücret alamamaları, işverenin baskıcı tutumuna karşı anayasal haklarını kullanıp sendikamıza üye olmaya başlamaları ile gelişen olaylardan sonra sendikamıza karşı yerel yönetimlerin, yerel yargının ve çalışma bakanlığına bağlı iş müfettişlerinin yanlı tutumları devam etmektedir.

Sendikaya üye olduğu için işten tazminatsız çıkardıkları işçilerin bayrama parasız girmesini  ve çocuklarına bayramlık alamayan çalışanların sorunlarını görmeyenler, işverenin talimatına uyarak işyeri önündeki hakkını arayan işçileri ve sendikamız yöneticilerini her gün baskı altına almak-taciz etmek için edilen şikayetleri dikkate alarak karakola ifadeye çağırılıyorlar. Sendikacılara ‘suçlu’ muamelesi yapıyorlar. 29 Haziran 2017 tarihinde  Genel Sekreterimiz Rafi AY ve tazminatsız işten atılan Fatma Aslan işverenin şikâyeti üzerine yine karakola çağırıldı. Üyelerimiz Sevinç Mert ve Melek Meriç’te destek için Kapaklı Polis Merkezine gittiler.

13 milyona yakın sigortalı çalışanın yarısının asgari ücrete çalıştığı ülkemizde, asgari ücreti işçilerin kaderi gibi gören zihniyetlere karşı çıktığımız için suçlu ilan ediliyoruz. İşçiler sendikaya üye oluyor, işten atılıyor, açlıkla cezalandırılıyor, sendikacılara fabrikaya yaklaşmama cezası vererek cezalandırılıyor.. İşçiyle, işçi örgütleriyle, sendikalara gönül veren 1 buçuk milyon kişiyle apaçık dalga geçiliyor. Bu Türkiye’de örgütlenme özgürlüğün olmadığına örgütlenmenin engellendiğine en açık örnektir. Bu yanlı tutumu sergileyenlerin de bu vebalin altında kalacağından hiç şüphemiz yok.

Görevlerini yerine getirmeleri sebebiyle karakola sürekli ifadeye çağırılan sendikacıların düştükleri trajikomik duruma biran önce son verilmesini istiyoruz. Örgütlenme sürecinde yaşadığımız ve Türkiye’deki sendikal yapıyı derinden tehlikeye atan bu ciddi engelleme girişimine karşılık sektör temsilcilerimizi de işçilerin geleceği için konuya duyarlılığa davet ediyoruz.

FOTOĞRAFLAR