HABER 23  HAZİRAN  2017

“Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi" Projesi İsveç Çalışma Ziyareti

“Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi" projesi kapsamında düzenlenen İsveç'e Çalışma Ziyareti gerçekleştirdik

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin (ÇASGEM) desteğiyle Kadınların karar alma mekanizmalarındaki düşük temsilini önemli bir sorun olarak gören ve bu konuda strateji oluşturarak aşama kaydetmek isteyen Sendikamızın yürüttüğü “Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi" projesi kapsamında kadınların karar alma mekanizmalarında yüksek düzeyde temsil edildiği İsveç'e çalışma ziyareti gerçekleştirilerek, iyi örnekler incelendi. 

19-22 Haziran 2017 tarihlerinde Stockholm'e gerçekleştirilen çalışma ziyaretine Genel Mali Sekreterimiz Engin Doğan, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Kemal Sönmez, Kadın Komite Başkanımız ve Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan, Kadın Komite Başkan Yardımcımız ve Cross İşyeri Baş temsilcimiz Canan İşbilen, Kadın Komite Üyesi ve Çak Tekstil işyeri Temsilcimiz Saime Elma ve Kadın Komite Üyemiz Züleyha Girgin, Kıbrıs KamuSen Cinsiyet Eşitliği Sekreteri Keziban Öcal ve Basın danışmanımız Didem Boztaş katıldı.

Heyetimiz ziyaretin ilk gününde LO Konfederasyonuna bağlı IF Metal Sendikasını ziyaret etti. İlk Günkü toplantıda IF Metal Sendikası başkanı Marie Nilsson Öz İplik-İş Sendikası heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 1 ay önce seçilmiş ilk kadın başkan olarak deneyimlerini paylaştı.

Eğitimin gelişmede en önemli araç olduğunu söyleyen Nilsson, İsveç'te IF Metall'in  %78 örgütlü olduğunu hedeflerinin ise %85'e ulaşmak olduğunu söyledi.

Nilsson'un ardından IF Metall Temsilcisi Gina Person Sendikalarda kadın ve kadınların tarihsel süreçlerine ilişkin bir bilgilendirme yaptı.

1800'lü yıllardan günümüze kadar geçen sürede kadınların kazanımlarına ilişkin bilgiler veren Person heyetimizin kadın erkek eşitliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Person'un ardından IF Metal Cisniyet Eşitliği ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Fanny Hogrel IF Metal'de Cinsiyet Eşitliğine ilişkin bir dunum yaptı. Högrel sunumunda IF Metal'in 2014 yılında gerçekleştirdiği kongrede sendikayı feminist bir sendika olarak kabul ettiğini ve kadınların pozisyonunun iyileştirilmesi için sürekli çalışmalar yaptığını söyledi.Erkeklerin hakim olduğu bir sendikanın kendisini feminist ilan etmesinin bir başarı olduğunu vurgulayan Högrel, karar alma mekanizmalarında %30 temsil şartı getirildi. Bu hedefi yakalamaya çalışıyoruz dedi.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde TCO Konfederasyonuna bağlı Unionen Sendikası Uluslararası Sekreteri Carin Hallerström, Unionen Demokrasi Sekreteri Axel Lindersson ve Unionen Eşit haklar ve eşit fırsatlar Uzmanı Peter Tai Christensen Unionen sendikasının eşitlik politikalarına ilişkin bilgiler verdi.

Carin Hallerström, Unionen sendikasına ilişkin bilgiler verdi ve sendikanın 2008 yılında kurulduğunu ve gerçekleştirdikleri kampanyalarla üye sayısını arttırdıklarını söyledi. Hallerström ,640000 üyesi olan sendikanın %44 kadın %56 üyesi olduğunun altını çizdi.

Axel Lindersson ise Unionen olarak IF Metalde olduğu gibi %30 kadın katılımı kotası olmadığını eşitlikçi , demokratik ve katılımcı bir anlayışla hareket ettiklerini söyledi. Corlayıcı kurallar yerine üyelerin bilgilendirilmesi ve eğitimini dikkate alıyoruz dedi.

Ayrıca Unionen tarafından hazırlanan cinsiyet eşitliği modüllerinin okullarda ders olarak verildiğini belirten Lindersson, dayanışma, çeşitlilik ve demokrasi kavramları üzerine tüm çalışmalarımızı şekillendiriyoruz dedi.

Peter Tai Christensen ise gerçekleştirdiği sunumda kadın ve erkeklerin İsveç'te farklı ücretler aldığını, Kadınlardan kısmi zamanlı çalışmaya daha fazla yöneldiğini bunun düzeltilmesi için uğraştıklarını söyledi. Çalışanların %22'sinin tacize uğradığını belirten Christensen tacizle de mücadele ettiklerini belirtti.

Tekstil sektöründe örgütlü iki farklı sendikanın temsilcilerinin sunumlarının ve Heyet üyelerinin çeşitli sorularını cevaplandırmalarının ardından ziyaretin ilk günü sona erdi.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde  öğleden önceki bölümde heyet üyelerimiz IF Metal genel  merkezine geldi.

İsveç'teki sendikaların arasında dayanışmayı sağlamak üzere kurulmuş olan Sendikadan Sendikaya adlı örgütün temsilcisi Heidi Lampinen Sendikadan Sendikaya'nın çalışmaları ve Siyasi bakış açısından Cinsiyet Eşitliğine ilişkin bilgiler verdi. İsveç sendikaları aracılığıyla dünyadaki sendikal hareketin gelişimi için fon sağladıklarını belirten Lampinen, sendikamızla işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Çalışma ziyaretinin ikinci günü öğleden sonraki bölümde ise çalışma ziyaretine katılan heyetimiz LO Konfederasyonunu ziyaret etti. Ziyarette LO Konfederasyonu Uluslararası İlişkiler Sekreteri Mikael Nilsson, LO Konfederasyonu ve İsveç'te örgütlenmeye ilişkin bilgiler paylaştı.

LO Konfederasyonuna ilişkin çeşitli bilgiler edinilmesinin ardından heyetimiz TCO Konfederasyonunu ziyarete giderek Uluslararası Sekreter Berivan Öngörür, TCO Özel Kalem Müdürü Derya Yayla ve Ulusal Sekreteri Andreas Beckert ile biraraya geldi.

Ziyarette Berivan Öngörür cinsiyet eşitliğine ilişkin bilgileri heyetle paylaştı . Andreas Beckert TCO Konfederasyonuna ilişkin genel bilgilerle ilgili bir sunum yaptı.

Heyetimiz çalışma ziyaretine katılarak sunum yapan sendika ve konfederasyon temsilcilerine hediye takdim etti.

Çalışma ziyareti sendika ve konfederasyon temsilcilerinden alınan kapsamlı bilgilerin ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLAR