HABER 27  AĞUSTOS  2017

Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Tedarik Zincirlerinde Örgütlenme Bölgesel Çalıştayı

Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Tedarik Zincirlerinde Örgütlenme Bölgesel Çalıştayı’na Katıldık

IndustriALL Küresel Sendika  MENA Tekstil ve Hazir Giyim Sektöründe  Tedarik Zincirlerinde Örgütlenme Bölgesel Çalıştayı  26 - 27 Ağustos 2017 tarihinde  Kasablanca/Fas’ta gerçekleşti.

Çalıştaya Genel Sekreterimiz Rafi Ay ve Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Kaplan katıldı.

Tanışmayla başlayan toplantının ilk gününde MENA bölgesindeki sendikacılar ve İndustriAll Küresel Sendika  ile bölgenin sorunları, yapılan sendikal faaliyetler ve GFA hakkında bilgi verildi ve uygulamalar konusunda açıklamalar yapıldı. Bölgedeki sorunlar konuşuldu.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Tekstil, Hazir Giyim ve Deri Ağı adına  Ahmed Kamel Gelişmeler hakkında  sunum yaptı. Industriall Küresel Sendika Federasyonu adına ise Christina Hajagos-Clausen, Tekstil Sektörü faaliyetleri konusunda sunum yaptı.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay da bu bölümde söz alarak sendikamız Öz İplik-İş hakkında katılımcılara bilgi verdi. Öz İplik-İş Sendikasının örgütlenme faaliyetlerinden bahseden Ay, sendikamızın 1 buçuk yıl gibi kısa bir süre içerisinde sekiz ayrı firmada örgütlendiğini ve bu firmalarda  7 bin’e yakın  kişinin çalıştırdığını dile getirdi. Hazır giyim ve tekstil sektörünün can damarının  Türkiye olduğunun altını çizen Ay, Türkiye’den sonra  Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde  de sektörümüzün çarklarının döndüğünü belirterek, Türk sendikal hareketinin ve tekstil sektörünün korunmasında, sendikaların güçlenmesinde bu bölgelerin önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi.

Toplantının ikinci gününde bölgedeki örgütlenme modeli ve örnekleri konuşuldu. Öğleden önce; Industriall Kuresel Sendika Tekstil Direktoru Christina Hajagos tarafından Küresel Çerçeve Anlaşmaları konusunda genel bilgilendirme ve mevcut  uygulamalar anlatıldı.Inditex  Temsilcileri Maria Morell Camacho, Mohammed Zeggaf Tahri tarafından da Inditex'in Genel satin alma stratejileri anlatıldı.

Öğleden sonra ise,Türkiye sürdürebilirlik bölümü temsilcisi Murat Akgün tarafından Inditex Türkiye ve Dünyada küresel Çerçeve Sözleşmesi tarafından katılımcılar bilgilendirildi. IndustriALL Sendika Uzmanı Sedat Kaya tarafından da Türkiye'de Inditex Küresel Çerçeve Sözleşmesi uygulanması anlatıldı.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay bu bölümde söz alarak GFA Konsorsiyum uygulamasını ve sendikamızın  Beks Çorap ve İç Giyim’de örgütlenme mücadelesini, izlediği yolu anlatarak bölgede rol-model alınabilecek bir örgütlenme deneyiminin yaşandığını dile getirdi. Örgütlenme konusunda sendikamızın aktif olduğunu ve her geçen gün yeni modellerle faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Ay, bölgedeki  tüm sendikalara da bu konuda istenildiği taktirde sendika olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

İki gün süren toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR