BASIN AÇIKLAMASI 9  EKİM  2017

ABD bize rest çekiyor!

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, ABD’nin Türkiye'den yapılan vize başvurularını askıya almasına ilişkin açıklamalarda bulundu:

"Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra 'ambargo' silahını çeken, körfez krizinde bize maliyet çıkaran, Türk askerinin başına çuval geçirten ABD, Türkiye’ye rest çekiyor..."

Türkiye'nin düşmanlarını destekleyen ve Türkiye'nin varlığını tehdit etmeye çalışan oluşumları cesaretlendiren, finanse eden, masum insanları ezen, ülkesinde ifade ve  basın özgürlüğünden söz dahi edilemeyen, Guantanamo cezaevinde insanlara insanlık dışı yöntemlerle işkence eden, demokrasi götürme iddiasıyla yerle bir ettiği Irak’ta bulunan Ebu Gureyb Cezaevinde binlerce mahkûma aylarca işkence eden ABD şimdi Türkiye’ye FETÖ/PYD terör örgütünü bahane ederek vize yasağı koyuyor. Türkiye’yi üstü örtülü tehdit ediyor.

Bu karar Türkiye için hiçbir anlam ifade etmiyor. 15 Temmuz darbe girişiminde de gördük ki, Türkiye dünkü Türkiye değil. Kimseye boyun eğmeyen-eğmeyecek ve bu uğurda her türlü kararı alabilecek, ülke çıkarları için kararlarında bağımsız olan daha güçlü bir Türkiye’nin inşası söz konusu.

ABD’de yıllardır çalıştırdığı ve Türkiye’ye bilgi vermediği Metin Topuz ve koruduğu Fethullah Gülen’le beraber kendini deşifre etti. 15 Temmuz darbe girişiminde ABD askeri üssünün bulunduğu İncirlik’ten kalkan tanker uçaklarının gece boyunca Ankara'yı bombalayan F-16'lara havada yakıt ikmali yapmasıyla ABD’nin darbedeki rolü de deşifre oldu.

Şimdi ABD suçluluk psikolojisi içerisinde Türkiye'den yapılan vize başvurularını askıya alıyor. Bizim için özgürce aldığımız kararlarımız ve ülke çıkarlarımız önde gelir. Biz hiçbir zaman emperyalistelere teslim olmadık, olmayacağız. Çanakkale zaferinde olduğu gibi…Bu yasakta, uzun vadede Türkiye’nin lehine sonuçlanacak bir karardır.

Başta ABD olmak üzere inanıyoruz ki Türkiye’nin gücünü herkes görecek. Bundan şüphemiz yok. Her türlü bedel ödemeye de hazırız.  Yapılanlara karşılık aynı tonla cevap vermemiz ülkemizin bağımsızlığı için önemlidir. Karşılık verilmeye de de devam edilmelidir”