HABER 18  EKİM  2017

HAK-İŞ Basın Politikası Belirleme Toplantısı Gerçekleşti

18 Ekim 2017 tarihinde HAK-İŞ Genel Merkezi’nde HAK-İŞ’in basın faaliyetlerinin ele alındığı bir istişare toplantısı gerçekleşti.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ'in ve MÜSİAD’ın faydalanıcısı olduğu ‘İşçilerin ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması’ Teknik Destek Projesi kapsamında 18 Ekim 2017 tarihinde HAK-İŞ Genel Merkezi’nde HAK-İŞ’in basın faaliyetlerinin ele alındığı bir istişare toplantısı gerçekleşti.

Çalıştaya HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Prof. Dr. Aydın Başbuğ, Arş. Gör. Kürşat Tutar, Konfederasyonumuz Hak-İş’e bağlı sendikaların Basın Danışmanları, basın mensupları ve proje ekibi katıldı.

Kahvaltı ile başlayan ve konfederasyonumuz Hak-İş’in ve bağlı sendikaların basın politikalarının konuşulduğu toplantıda, Prof. Dr. Aydın Başbuğ, Arş. Gör. Kürşat Tutar ve Proje Kordinatörü Recep Atar, HAK-İŞ’e Politika Geliştirme’ faaliyeti için toplanan katılımcıları proje hakkında bilgilendirdiler.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay da bir konuşma yaparak, HAK-İŞ Konfederasyonunun bir çok alanda politikalarını gözden geçirdiğini ve yeni politika belirleme çalışmalarının bulunduğunu, Hak-İş’in basın faaliyetlerinin ve kamuoyunda görünürlüğünün de bu yenilikçi çalışmanın içinde bulunduğunu dile getirdi.

Toplantıda katılımcılar tarafından Konfederasyon ve sendikaların Basın Müşavirliklerinin, müşavirlikte çalışan basın personelinin sendikalar için önemli bir yapı taşı olduğunun altı önemle çizildi. Yeni medya uygulamalarının, beraberinde yeni bir politika ihtiyacını da ortaya çıkardığı noktasında katılımcılar görüşlerini dile getirdi.

Basın müşavirleri, üzerlerinde bulunan yoğun iş yüküyle beraber basın çalışmalarıyla ilgili konuları gündeme getirirken, gazeteciler de konfederasyon ve sendikaların basında görünürlüklerinin artırtılması noktasında önerilerini paylaştılar.

Basın Danışmanımız Didem Boztaş da söz alarak, Basın Danışmanlarının ve basın personelinin emeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini, HAK-İŞ ve bağlı sendikaların basın danışmanlarının, basın personelinin işlerinde yetkin ve etkin olduğunu, yeni medya uygulamaları başta olmak üzere basında gelişen ve dönüşen sisteme hızlı bir şekilde de adapte olduklarını dile getirdi.

Boztaş konuşmasında şu noktalara da değindi: “Bir ekiple yapılacak işi, konfederasyon ve sendikaların basın müşavirliklerinde bir veya iki kişi yönetiyor. Burada basın danışmanlarının ve basın personelinin başarısı ortaya çıkıyor. Fakat beraberinde iş yükü her geçen gün artıyor. Görev tanımının dışına çıkılıyor ve mesleğimiz erozyona uğruyor” dedi.

Toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

FOTOĞRAFLAR