HABER 16  OCAK  2018

IndustriALL Küresel Sendika Üyesi Sendikalar İstişare Toplantısında Bir Araya Geldi

IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreteri Valter SANCHEZ  Industriall Küresel Sendika üyesi sendikalarla 12 Ocak 2018 tarihinde Tes-İş Sendikası ev sahipliğinde  bir araya geldi.

Toplantıya genel başkanımız Murat İnanç ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Pınar Özcan katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Sanchez, Üye Sendikalarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Neo Liberal politikaların tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve zor şartların yaşandığını ifade eden Sanchez, Küresel Sendikanın küreselleşen dünya karşısında Uluslararası Ticaret konularını ele almak üzere bir çalışma grubu kurduğunu, sözlerine ekledi. Industriall Küresel Sendikanın stratejik hedeflerinden birisinin Ulus ötesi güç için işbirliği yapmak olduğunu vurgulayan Sanchez,ILO, OECD kuralları ve Küresel Çerçeve Sözleşme anlaşmaları bir araç olarak kullanıyoruz ancak en önemlisi Uluslararası Dayanışmayı sağlayabilmektir dedi.

Birçok ülkede fosil yakıtların yasaklanacağını özellikle petrol, gaz, maden ve enerji sektör çalışanlarının ciddi anlamda bu durumdan etkileneceğini, yine dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla tüm sektörlerin ciddi darbe alacağını belirtti. 

Türkiyede çalışanların sendikaya üye oldukları için işten atıldığını Küresel sendika olarak dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Sanchez, Taşeron işçilerin kadroya alınmalarının olumlu bir gelişme olduğunu yine asgari ücret konusunda enflasyonun üzerinde artış sağlamasının olumlu bir adım olduğunu ancak ücretin açlık sınırının altında olmasının ise olumsuz yanı olduğuna dikkati çekti.

Kadına yönelik şiddete ilişkin Türkiye2de destek veren sendikalara teşekkürlerini sunan Sanchez, Kadın haklarını savunmak en önemli yükümlülüklerimizden birisidir dedi.

Üye sendikaların sorunlarını dinlemenin kendisi için önem arz ettiğini belirten Sanchez açılış konuşmasının ardından katılımcı sendikalara söz verdi

Genel Başkanımız Murat İnanç toplantıda söz alarak, ev sahipliği için Tes-İş’e ve Industriall Genel Sekreteri Valter Sancheze teşekkür etti. 3 Konfederasyonun bir araya gelememesinin Türkiye’de çalışma hayatının sorunlarının başında geldiğini söyleyen İnanç, Bireysel Emeklilik Sistemi, Arabuluculuk, asgari ücret gibi çalışma hayatını ilgilendiren önemli konularda sendikaların ortak hareket edememesi sorunları ağırlaştırmaktadır.  Arabuluculukla ilgili işten atılan işçiler mahkemeye gidemiyor, arabulucu işçiyi istediği gibi yönlendirebilecek, aynı zamanda işçilerin hak kaybı var. Öz İplik-İş Sendikası olarak bunun tehlikeli olduğunu cumhurbaşkanına yazılan bir mektupla arz ettik dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili de Öz İplik-İş Sendikasının üyelerini bilgilendirdiğini ancak diğer konfederasyonların sessiz kaldığını ifade eden İnanç, Industriall Küresel Sendikaya örgütlenme çalışmalarında destekleri için teşekkür etti. Küresel Çerçeve Sözleşmesi imzalayan markalarda örgütlenmenin nispeten daha kolay olduğuna dikkati çeken İnanç, Markalara üretim yapmayan firmalarda toplu işten atılmalar yaşandığını ve çok zorluklar olduğunu söyledi.

Olağanüstü Halin uzatılmasına ilişkin Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda özellikle terör tehdidi içerisinde olağanüstü hal kararının yerinde bir karar olduğunu dile getiren İnanç, 15 Temmuzda varlığımıza bir tehdit söz konusuydu dedi. Türkiye’deki demokratik yapıyı tekrar etmekte fayda görüyorum bu ülkede Yahudi vatandaşlar var, Hristiyan vatandaşlar var, Ermeniler var, çok kültürlü bir yapıya sahibiz ve herkes kardeşçe yaşıyor dünden daha iyi durumdayız ancak maalesef dış güçler rahat bırakmıyor.

Türkiye’de 15 milyon çalışan olduğunu ancak bunlardan sadece %10’unun sendikalı olduğunun altını çizen İnanç, bununla ilgili hepimizin eksikliği var. Sendikalı işyerlerine baskılar dünden bugüne devam etmektedir. Bu sorunları aşmak için  3 Konfederasyonun ortak hareket etmesi önemlidir dedi.

Katılımcı sendikaların sorunlara ilişkin görüş alışverişinin ardından toplantı sona erdi

 

 

FOTOĞRAFLAR