HABER 6  ŞUBAT  2018

AKİM'den İnanç'ın Mektubuna Yanıt Geldi

Genel Başkanımız Murat İnanç’ın 7036 ve 4857 sayılı kanunlarda yapılan değişiklik ve düzenlemelerle ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Yıldırım’a ve Bakan Sarıeroğlu’na gönderdiği mektuba AKİM’den yanıt geldi

Genel Başkanımız Murat İnanç’ın, 13 Aralık 2017 tarihinde  Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sn. Başbakan Binali Yıldırım ve Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na gönderdiği mektuba, 5 Şubat 2018 tarihinde AK Parti İletişim Merkezinden yanıt geldi.

İnanç mektupta; 25.10.2017 tarih ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış bulunan 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile yapılan kimi değişiklik ve düzenlemelerin, çalışanlar aleyhine çok büyük sakıncalar ve hak kayıpları getirdiğini,  bu düzenlemenin, iş barışı ve emeğin korunması anlamında hiçbir suretle çalışma hayatına katkısı olmayacağından, acilen yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmişti.

AKİM’den gelen yanıtta ise şu şekildedir; “7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile hem iş mahkemelerinin işleyişi hızlandırılmış hem de 4857 sayılı İş Kanununda değişiklik yapılarak iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulaması getirilmiştir. Bahsi geçen düzenlemeler ile işçilerin haklarına daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmalarının önü açılmıştır. 4857 sayılı İş Kanununda yapılan değişikliklerle birlikte hızlı ve etkin bir şekilde haklarına kavuşma imkanı tanınan işçilerin işe başlatmama ve çalıştırılmadığı süreye ilişkin tazminatlarının hangi ücret üzerinden hesaplanacağına ilişkin tereddütler ortadan kaldırılarak yine işçinin hakkına kavuşmasına dair süreç kısaltılmıştır. Diğer taraftan iş sözleşmesi sona ermiş işçilerin şikayetleri düzenleme öncesinde de iş müfettişlerince değil Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerindeki personellerce incelenmekte ve sonuca bağlanmakta olup söz konusu uygulamanın yeterli verim ve etkinliği sağlamadığının anlaşılması ve iş uyuşmazlıklarının daha hızlı ve etkin çözümü için iş sözleşmesi sona ermiş işçilerin uyuşmazlıklarını arabuluculuk müessesesinde çözülmesine yönelik düzenleme yapılmıştır.”

FOTOĞRAFLAR