HABER 12  ŞUBAT  2018

Kadın Sendikacılar için Liderlik ve Kapasite Geliştirme Eğitimine Katıldık

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eğitim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen Kadın Sendikacılar için Liderlik ve Kapasite Geliştirme Eğitimine katıldık

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eğitim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen “Kadın Sendikacılar için Liderlik ve Kapasite Geliştirme Eğitimi” İspanya’nın başkenti Madrid’te gerçekleştirildi. Toplantıya konfederasyonumuz Hak-İş’i temsilen Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Pınar Özcan katıldı.

Liderlik stilleri, etkin iletişim, grup çalışması, müzakere teknikleri, güven inşa etme, liderlik konusunda yeteneklerin geliştirilmesinin hedeflendiği eğitim programına Türkiye, Litvanya, Finlandiya, Romanya, Hırvatistan, İtalya ve İspanya’dan toplam 23 kişi katıldı.

3 günlük eğitimin ilk gününde İspanya CCOO Konfederasyonu Genel Sekreteri Jose Luis Gil’in açılış konuşması gerçekleştirdi. İspanya’da kadınların liderlik pozisyonlarında yer almasıyla ilgili hala sıkıntıların devam ettiğini söyleyen Gil, daha bu konuda yolumuz uzun yapılacak çok şey var dedi. Bu eğitimin de buna katkı sağlayacağını belirten Gil katılımcıları misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Açılış konuşmasının ardından eğitimciler söz aldı. Eğitimcilerden TUC eğitim sorumlusu Liz Reez’de eğitim faaliyetinin kadınların liderlik özelliklerini geliştirmeye önemli katkısı olacağını belirtti.

CCOO Konfederasyonu eğitmeni Amaia Otaegui cinsiyet eşitliğinin konfederasyonun öncelikli konularından birisi olduğunu belirterek, kadınların iş hayatında ikincil planda olmalarının değiştirilmesine çalıştıklarını söyledi.

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu Cinsiyet Eşitliğinden sorumlu Konfederasyon sekreteri Montserrat Mir, ETUC Kadın çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. ETUC Cinsiyet eşitliği anketine göre karar alma mekanizmalarında sendikaların durumuna ilişkin bilgiler veren Mir, Hak-İş Konfederasyonunun ve üye sendikalarının kadın üye sayısını önemli ölçüde arttıran Konfederasyonlardan olduğuna vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından eğitimin birinci gününde Liderliğin eğitime katılan kişiler ne anlam ifade ettiği tartışıldı ve farklı egzersiz methodları kullanılarak grup çalışmaları yapıldı.

İletişim teknikleri, etkili konuşma, network geliştirme konularında sunumların yapıldığı eğitimde Pınar Özcan Hak-İş Konfederasyonu ve sendikamızın yürüttüğü projeler ve kadın çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Eğitim faaliyeti’nin ikincisi 5-8 Haziran 2018 tarihlerinde aynı katılımcılarla Finlandiya’da gerçekleştirilecek.

 

 

FOTOĞRAFLAR