HABER 23  ŞUBAT  2018

ILO Eğitim Programına Katıldık

Geçici Koruma Altındaki Yabancıların İnsana Yakışır İşlere Erişimi için İşçi ve İşveren Örgütlerinin Rolü Eğitim Programı Gerçekleşti

ILO Türkiye Ofisi tarafından “Geçici Koruma Altındaki Yabancıların İnsana Yakışır İşlere Erişimi için İşçi ve İşveren Örgütlerinin Rolü Eğitimi” düzenlendi. 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara/ Monec Otel’de gerçekleşen ve işçi-işveren-kamu, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı toplantının ikinci gününe sendikamızı temsilen Basın Danışmanımız Didem Boztaş katıldı.

İşçi ve işveren konfederasyonları ve bağlı sendikalarla görüşülerek “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Geliştirilmesinde İşçi ve İşveren Örgütlerinin Rolü” başlıklı çalışmanın devamı niteliğindeki eğitimin ilk gününde; Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu ve Prof. Dr. Kezban Çelik, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin; hukuki statüleri, aldıkları sosyal yardımlar ve hizmetler, çalışma yaşamları, çalışma koşulları, çalışma yaşamına etkileri, örgütlerin politikalarına ilişkin sunum gerçekleştirdiler.

Eğitim programının ikinci gününde katılımcılar tarafından “Suriyelilerin İnsana Yakışır İş Koşullarına Kavuşması İçin Neler Yapabiliriz? ” konusu tartışıldı.

Konu hakkında Öz İplik-İş adına söz alan Basın Danışmanımız Didem Boztaş, geçici koruma altındaki Suriyelilerin kayıtdışı çalıştırılmasında yayınlaşma eğiliminin görüldüğünü, bu durumun çalışma ortamında bozucu etki yarattığını dile getirdi.  Boztaş konuşmasında şunları söyledi: “Öz İplik-İş Sendikası olarak Türkiye genelinde 30 bin üyemiz var. Örgütlü olduğumuz fabrikalarda araştırma yaptık ve kayıtlı çalışanlar arasında Suriyelilerin olmadığını gördük. Suriye vatandaşları kayıt dışı olarak çalıştırılıyor. Sektördeki kayıt dışılık tabi ki büyük firmalarda değil, merdiven altı işyerlerinde, atölyelerde fason üretim yapan yerlerde görülüyor. Kayıt dışılık demek her türlü haktan yoksun istismara açık çalışma demek. Kayıt dışılık koruma altındaki kişiler için söz konusu olunca mağduriyetin boyutu farklı noktalara gidiyor. Mağduriyet sömürülmemeli. Suriyelilerin kayıt dışı çalıştırılması sektördeki tekstil işçileri için haksız rekabet oluşturuyor. Suriyeliler için “İnsana Yakışır İş”ten bahsederken ucuz iş gücü olarak görülen bu kişilerin sigortalı kayıtlı vs. çalıştırıldığında işverenler tarafından tercih edilecek mi? Yasalarda teşvik edici hükümler bulunuyor mu? Bunlar düşünülerek gözden geçirilmeli. Geçici koruma altındaki Suriyeliler için hızla uyum politikaları geliştirilmelidir”

Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu konuya ilişkin görsel materyallerin ve somut verilerin varlığının az olduğunu belirterek, Basın Danışmanımız Didem Boztaş’ın hazırladığı Suriyeli çocukların durumunu anlatan “O” isimli kısa filmin çok önemli bir çalışma olduğu dile getirdi.  ILO olarak katıldıkları her toplantıda ve konuya ilişkin düzenlenen birçok faaliyette filmimizi gösterdiklerini belirten Seyhan, Suriyeli çocuklara ve çocuk işçiliğine ilişkin ruhu olan bir başka çalışma görmediğini söyledi. Sendikamız Öz İplik-İş’e konuya karşı duyarlılığımızdan dolayı teşekkür etti.

Basın Danışmanımız Didem Boztaş, Öz İplik-İş Sendikası olarak çalışma hayatı başta olmak üzere toplumsal her konuda çalışmalar yaptıklarını belirterek, geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin durumuna ilişkin de farkındalık yaratıcı çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç’ın bu konudaki hassasiyetini dile getiren Boztaş, İnanç’ın zaman zaman konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Sendikamız tarafından hazırlanan HAK-İŞ Kısa Film Yarışmasında ödül aldığımız ve eğitimde gösterilerek onure edildiğimiz,  “O” isimli filmimizin linki; https://www.youtube.com/watch?v=_HPiWMtlDB0

Film Özeti: ALİ, Suriye’nin Menbiç şehrinde yaşayan on çocuklu ailenin evladıdır. Aile, Suriye’deki savaştan ve IŞİD’in elindeki şehirden Türkiye’ye kaçmak için yola koyulur. Ancak, sınırdan sadece ALİ ve ağabeyi geçer. Kaderdaşlarıyla yolu bir şekilde Ankara’ya düşen on yaşındaki ALİ’nin, yaşama mücadelesi artık başlamıştır. Küçük bedenini kâğıt toplarken bulan ALİ, günde 14 saati bulan çalışma saatleri sonucunda elde ettiği tüm kazancını ailesine göndermektedir…Türkiye’de konteyner kentlerde yaşayan çocukların durumu ile ALİ gibi sokaklarda bulunan sığınmacı çocukların ve çocuk emeğinin işlendiği filmde, kurgulanmayan bir gerçekliğin içinde bulacaksınız kendinizi. Çünkü ‘O’ küçücük ellerinin kömür karası rengini benimseyen, sırtındaki bedeninden büyük yüküyle, gücünün üstünde çalışıp, şükreden biri. ‘O’ çocuk, emekçi, mülteci…Hangi kimliğini görmek istersek ‘O’, ALİ…

FOTOĞRAFLAR