HABER 2  MART  2018

İsveç İstanbul Başkonsolosluğunda Proje Sahipleri için kahvaltı düzenlendi

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen proje sahipleri kahvaltılı buluşmada bir araya geldi

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen proje sahiplerinin bir araya geldiği Kahvaltılı buluşma 1 Mart 2018 tarihinde İstanbul İsveç Başkonsolosluk binasında gerçekleşti. Toplantıya sendikamızı temsilen Proje Koordinatörümüz ve Kadın Komite başkanımız Pınar Özcan katıldı.  

Kahvaltılı buluşma İsveç Başkonsolosu Therese Hyden’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında İsveç’in insani yardım konusunda finans sağlayan ülkelerin başında geldiğini ifade eden Hyden, Suriyeli Mültecilere İsveç olarak önemli ölçüde yardım yaptıklarını belirtti. İklim değişikliğinin gelecekte ülkelere önemli etkisi olacağına dikkati çeken Hyden, bu konuda sorumlulukların yerine getirilmesi önemlidir dedi.

Therese Hyden konuşmasında  demokrasinin sivil toplum aktörlerine ihtiyacı olduğunu ve  proje sahiplerinin her birinin demokrasinin önemli aktörleri olduğunu söyledi. Hyden’in ardından tüm katılımcılar kendilerini tanıtarak yürütecek oldukları proje hakkında bilgiler verdi. 

Pınar Özcan söz alarak Öz İplik-İş Sendikasının yürüttüğü projelerle her zaman ilklere imza attığını belirtti. Sendikamızın yürüteceği iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması projemiz hakkında bilgiler veren Özcan, Kadınların ve erkeklerin özellikle iş yerindeki ve aile yaşamındaki rol ve görevlerini dengeleyememesi, Genellikle çocuk ve yaşlı bakımı gibi sorumluluklarının yanı sıra evdeki diğer işlerin de kadınların görevi olarak görülmesi kadınların hayat kalitesini düşürdüğü gibi, hem zihinsel açıdan yorgunluk ve sıkıntılara neden olmakta hem de ekonomik açıdan eksikliğe neden olmaktadır. Bu dengenin kurulamaması gelecekte sağlıksız bir toplumun oluşması anlamına gelmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir toplumun devamı içinde özellikle kadınların iş ve aile yaşamı dengesini oluşturması önem taşımaktadır dedi.

Projemizle ilk kez kadın ve erkeklerin birlikte eğitim almasıyla iş ve aile yaşam dengesi için önemli bir adım atılmış olacaktır dedi. Aynı zamanda iş ve aile yaşam dengesinin sağlanmasıyla kadınların liderlik pozisyonlarında yer almalarının önündeki en önemli engellerden birisinin de aşılmış olacağının altını çizdi.

Tüm katılımcıların tanıtımlarının ardından Proje Koordinatörü Didem Özalp ve Birim Yöneticisi Andrea Karlsson yürütülecek projelere ilişkin proje sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlara ilişkin bilgiler verdi. Kahvaltı Buluşması müzik dinletisinin ardından sona erdi.

 

 

FOTOĞRAFLAR