HABER 7  MART  2018

Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi Toplandı

Sendikamız Kadın Komitesi Toplantısı, 6 Mart 2018 tarihinde Ankara'da Akar otelde gerçekleştirildi.

Toplantıya Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Mali Sekreterimiz Engin Doğan, Kadın Komite Başkanımız Pınar Özcan, Kadın Komite Başkan Yardımcımız Canan İşbilen ve kadın komite üyelerimiz katıldı

Üyelerin tanışması ile başlayan toplantıda Kadın komite başkanımız Pınar Özcan bir açılış konuşması yaptı. 

Konuşmasına 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlayarak başlayan Özcan, 8 Mart’ın tarihçesine ilişkin bilgiler verdi ve Sendikamızın yürüttüğü projelerle ilklere imza attığını belirtti

Kadın komite üyelerine önemli sorumluluklar düştüğünü söyleyen Özcan, kadınların azim ve kararlı oldukları sürece yapamayacakları hiçbirsey yok dedi. 

Açılış konuşmaları bölümünde Genel Mali sekreterimiz Engin Doğan bir konuşma yaptı. Kadınlar gününün önemine vurgu yapan Doğan kadınların günden güne büyümesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Doğan’ın ardından Genel Başkanımız Murat İNANÇ şu açıklamalarda bulundu:

“Öz İplik-İş Kadın Komitesi ilk oluştuğunda,  başlangıçta 8 kişiydi. Şimdi ise 30 kişiyi aşıyor. Bundan dolayı sendikamız adına mutluyuz. Yeterli mi, değil elbette. Bu sayının daha da artmasını istiyor ve bekliyoruz. Çünkü çalışma hayatında sorunların çözümünü bekleyen, sektörde ulaşılmayı bekleyen, kötü şartlarda çalışan yüzlerce, binlerce kadın var. Diğer yandan kendinizin ve sevdiklerimizin daha iyi yaşaması için mücadele etmeniz gerekiyor.Öz İplik-İş bayrağını taşıyan her kadının büyük sorumlulukları var. Öz İplik-İş çatısı altında mücadele edeceğimiz çalışma hayatının çözüm bekleyen sorunları var. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe  yüklenen anlamlar yerinde ve doğru doğru ama çalışan kadınlar için bu sorunların bir gün konuşulması doğru değil. Ne kadar zorluklarla çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Hepinizin işi çok zor ama Öz İplik-İş Sendikasının bir ferdiyseniz,  herkül gibi bütün sorunları omuzlamalısınız.  ‘Ben bu işi yaparım’ diyebilmelisiniz. Türkiye’deki veya dünyadaki çalışan kadınların bir gün değil her gün saygı görmesi gerekiyor. Yeriniz ayrı Allah yar ve yardımcınız olsun,  Evinizde işinizde sizi kazadan beladan korusun. Öz İplik-İş ailesinde bizler kardeşler topluluğuyuz. Hep beraber sendikamızı daha iyiye götürmek zorundayız”

Genel Başkanımız konuşmasının ardından kadın komite üyelerimize hediyelerinintakdik etti. Ardından kadın komite başkanımız Pınar  Özcan yeni katılan üyeler için kadın komitemizin çalışmalarına ilişkin kısa bir bilgilendirme yaptı. 

Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek Sendikalarda iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması projesine ilişkin bilgiler veren Özcan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın komitesi eylem planı ve stratejisi, konularında bilgilendirme 

Özcan'ın sunumun ardından üyelerden görüş ve öneriler alındı.

Toplantı'da fabrika ziyaretleri yapılarak üyelerin ziyaret edilmesine, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması proje alt yapı çalışmalarının yapılmasına karar verilmesiyle toplantı sona erdi.

Ayrıca kadın komite üyelerimiz ve Genel başkanımız Murat İnanç Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu(ITUC) tarafından yürütülen işyerinde Kadına yönelik şiddete son  ve Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC)tarafından yürütülen İş ve Aile yaşam dengesi düzenlemesi kampanyasına destek vererek fotoğraf çektirdi. 

 

FOTOĞRAFLAR