HABER 8  MART  2018

“Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik" Temalı HAK İŞ 7. Uluslararası Kadın Buluşmasına Katıldık

Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 7. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması “Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik” temasıyla Konfederasyonumuz Hak-İş tarafından 7 Mart 2018 tarihinde Ankara Arena Spor salonunda gerçekleşti.

Sendikamızı temsilen etkinliğe Kadın komite başkanımız Pınar Özcan, Basın Danışmanımız Didem Boztaş ve kadın komite üyelerimiz katıldı.

81 ilden Kadın erkek yaklaşık 21 bin üyenin katılımıyla gerçekleşen buluşma büyük bir şölen havasında gerçekleşti. 

Etkinliğe,   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşi Emine Erdoğan hanımefendi başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM İdare Amiri Çorum Milletvekili ve HAK-İŞ Onursal Başkanı Salim Uslu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, ile çok sayıda Milletvekili ve bürokrat ile ulusal ve uluslararası sendikal hareketten temsilciler, HAK-İŞ ve bağlı sendikaların kadın komite başkan ve üyeleri ile binlerce HAK-İŞ üyesi katıldı. 

Erdoğan: “HAK-İŞ Gün Geçtikçe Daha Da Büyüyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “HAK-İŞ Konfederasyonumuzu, Sayın Başkanı ve ekibini bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Kadın Emeği buluşmasından dolayı tebrik ediyorum.  Az önce salonun dışındaki kardeşlerimizi de ayrıca selamladık. Orada da ayrıca bir heyecanı onlarla paylaştık. Bu da şunu gösteriyor. Demek ki HAK-İŞ gün geçtikçe daha da büyüyor. Büyümeye devam ediyor” dedi.

8 Mart’ın birlik, beraberlik ve kardeşlik günü olması için çaba gösteren herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeğiyle, alın teriyle, şefkatiyle, yüreğinin genişliğiyle dünyayı bizim için güzelleştiren, yaşanabilir hâle getiren tüm kadınlarımıza selamlarımı gönderiyorum. Vatanımızı ‘Ana’dolu, devletimizi ‘Devlet ana’, toprağımızı ‘Toprak ana’ yapan tüm kadınlarımızı gönülden selamlıyorum” dedi.

“Bizim Kadınlarımız, Dünyanın En Fedakâr Kadınlarıdır”

Bu tür sembolik anma günlerinin önemli olduğunu, ancak kadınların anne, eş, kardeş ve çocuk olarak, hepsinden önemlisi insan olarak hayatın her anında zaten mevcut olduğunu belirten Erdoğan, 8 Mart gibi, yılın geriye kalan 364 gününün de kadınların olduğunu söyledi.

“Bizim Annelerimizin Dünyanın En Fedakâr Anneleridir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta şehit anneleri olmak üzere tüm cefakâr kadınlara şükranlarını sunarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim annelerimizin dünyanın en fedakâr anneleridir. Bizim kadınlarımız, dünyanın en fedakâr kadınlarıdır. Yeri gelir Erzurum’da Kara Fatma olur, Balkanlar’dan Kafkaslara kadar cephe-cephe dolaşır. Yeri gelir Hafız Selman olur, kadınlarla birlikte tüm şehri burada olduğu gibi organize eder, cepheye lojistik destek sağlar. Yeri gelir Şerife Bacı olur, vatanını evladının önüne koyar, bu yolda kendisi de şehadete yürür. Yeri gelir Nene Hatun olur, evlatlarını evde bırakıp tabyalarda mücadeleye koşar. Yeri gelir Ayşe Aykaç olur, Sevgi Yeşilyurt olur, Türkan Türkmen Tekin olur, Yıldız Gürsoy olur, 15 Temmuz’da hain darbecilerin karşısına bu defa yiğitçe dikilerek şahadete ulaşır. Yeri gelir Şenay Aybüke Yalçın öğretmen olur, gözü gibi titrediği öğrencileri için çırpınırken teröristlerin kurşunlarıyla son nefesini verir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında kadınla erkeğin fiziksel özellikleri ve fıtratlarının farklı olduğunu, ama aynı bütünün parçaları olduğunu kaydetti ve insanların arasındaki her türlü ayrım gibi cinsiyet ayrımının da suni olduğunu ifade etti.

 

 

 “Bugün Türkiye, Kadın Hakları Bakımından Da İleri Düzeydedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin bugün tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar diğer hususlarla birlikte kadın hakları bakımından da ileri düzeyde olduğunu belirtti. Millete o zulümleri yaşatanların hiçbirinin artık bu ülkede esamisi dahi okunmadığını, ama kadınların hayatın her alanında dimdik ayakta olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında kadın ve erkek arasındaki üstünlük tartışmalarına değindi. Bu tartışmanın beyhude bir tartışma olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanları bölmeye yönelik her tartışmanın yeni bir zulüm kapısının aralanması anlamına geleceğini ifade etti.

 “Başımızın Tacı Olan Kadınlarımızı Her Alanda Daha İleriye Taşımakta Kararlıyız”

Kadınların toplum hayatındaki yerinin güçlendiğinin en önemli göstergelerinden birinin istihdam olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005 yılında yüzde 23 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılım oranının, geçen yıl yüzde 34’ü ulaştığını, bu konuda 2023 hedeflerinin ise yüzde 41’e ulaşmak olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Başımızın tacı olan kadınlarımızı her alanda daha ileriye taşımakta kararlıyız. Evde, işte, okulda, hayatın her alanında kadınlarımızla birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Siyasete girdiğim günden beri en büyük desteği hep kadınlarımızdan gördüm. Siyasi çalışmalarımda kadınlarımıza ulaşmaya, onları siyasette aktif hâle getirmeye özel önem verdim. İnşallah 2023 hedeflerimize yine kadınlarımızla birlikte ulaşacak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı onlarla birlikte inşa edeceğiz.”

Arslan: “HAK-İŞ 43 Yıllık Tarihi Yürüşüne Aynı İstikamette Devam Etmektedir”

Hak-İş Genel BaşkanıMahmut Arslan, “HAK-İŞ, 43 yıllık tarihi yürüyüşünde değerlerinden ve davasından vazgeçmeden aynı istikamette ilerlemeye devam etmektedir. Yarım asra yaklaşan bu onurlu ve kararlı yürüyüşümüzde çok acılar çektik, çok düşmanlıklar gördük” dedi.

“Referandumda 40 Günde 50 Toplantı Yaparak Büyük Bir Sorumluluk Aldık”

HAK-İŞ’in 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 postmodern darbesi, 27 Nisan e-muhtırası gibi zor dönemlerden geçtiğini anlatan Arslan, 15 Temmuz 2016 gecesi HAK-İŞ mensuplarının meydanlarda olduğunu söyledi.

Arslan, “16 Nisan 2017 referandumunda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ‘evet’ dedik. Türkiye’nin her köşesinde 40 günde 50 toplantı yaparak referandumda büyük bir sorumluluk aldık. Çok şükür milletimizle birlikte büyük bir değişimi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 “Binlerce Taşeron İşçi Kardeşimiz Size Şükranlarını Sunuyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taşeron düzenlemesiyle demokrasi tarihinde çalışma hayatına dair en büyük reforma imza attığının altını çizen Arslan, “Bu salonun içini ve dışını dolduran binlerce taşeron işçi kardeşimiz size minnetlerini ve şükranlarını sunmakta, sizlere en içten duygularla teşekkür etmekteler. Küresel sermayenin gelişmekte olan ülkelere dayattığı devletin küçültülmesi kamu hizmetleri özel sektöre devredilmesi telkinlerine karşı KHK ile getirilen yeni düzenleme küresel güçlere karşı bir meydan okumadır. Bu meydan okuma ülkemiz için çalışanlar için kamu hizmetleri için çok değerli çok kıymetli bir duruştur. Bu da tarihi reformun ne anlama geldiğinin en somut göstergesidir” sözlerine yer verdi.

“Taşeron Düzenlemesi Türkiye’nin Tarihi Bir Başarısıdır”

Kamuda KİT’ler, belediyeler ve özel idareler dahil olmak üzere toplamda 180 bin kadrolu işçi sayısını bulunduğunu anlatan Arslan, “Taşeron düzenlemesiyle bu sayının 5 katı işçi kamunun işçisi olmaktadır. Bu Türkiye’nin tarihi bir başarısıdır” diye konuştu.

Arslan, “Bu tarihi düzenlemeyi ilk günden itibaren destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Düzenlemede bazı hususlarda eksik kalan, unutulan amacını aşan teknik düzenlemelerin olması büyük ve tarihi düzenlemenin başarısına gücüne asla halel getirmez. Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da eksikliklerin giderilmesi için ve aksaklıkların giderilmesi hususunda birlikte çalışmaya, katkı ve destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi: “Sadece siz, ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ diyerek dünyayı sarstınız. Hendekleri yok ederek, Fırat Kalkanı Harekatını yaparak, Zeytin Dalı’nı başlatarak, terörle mücadelede dünyayı sarstınız, örnek oldunuz. Taşerona kadro vererek, ülkemizin ve dünyanın takdirini kazandınız. Taşeron kararınızla emekçiler için ‘başka bir dünyanın, mutlu bir dünyanın’ mümkün olduğunu gösterdiniz. Sizin, kadınlara verdiğiniz cesaret ve liderlik hedefinin, dünyaya örnek olmuştur.

Siz mültecilere, nasıl kucak açıldığını göstererek tüm dünyaya örnek oldunuz, bütün dünyanın takdirini kazandınız, Kudüs’teki oldubittiye dur dediniz, dünyaya öncülük ettiniz, destek ve takdir gördünüz. Siz, dik duruş nasıl olur her zaman bütün dünyaya gösterdiniz. Bu istisnai liderliğiniz bütün mazlumlar içinde ilham kaynağı olmuştur.”

“Sendikal Mücadeleye Daha Fazla Kadın Eli Değmeli”

“7. Kadın Emeği Buluşmamızın teması olan ‘’Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik’’ teması ile yine ezber bozan bir etkinliğe imza attık” diyen Arslan, “Bütün kadın üyelerimizi sendikalarımızda daha fazla yer almaya davet ediyorum. Her alanda olduğu gibi sendikal mücadeleye de daha fazla kadın eli değmeli. HAK-İŞ Kadın emekçilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri, her kademede yer alabilecekleri bir platformdur. HAK-İŞ, çalışan kadınlarımız için bir adrestir, geleceğinizin ve hayallerinizin evidir. HAK-İŞ evinizdir. HAK-İŞ sizindir. Siz HAK-İŞ’siniz. Bütün çalışan kadınları, bütün emekçileri HAK-İŞ’le birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Arslan, taşeron düzenlemesinin başlamasından itibaren bazı tartışmalar yaşandığını belirterek, bu tartışmalara ilişkin yanlışlığı düzeltmek ve Cumhurbaşkanımızın huzurunda taşeron işçilerden bir söz almak istediğini söyledi.

Sarıeroğlu: “Tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Kutluyorum”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Evde, tarlada, farikada, iş merkezi ve atölyelerde çalışanlar olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi.

Sarıeroğlu, “Bundan sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kadınlarımızı çalışma hayatı başta olmak üzere siyasette, ekonomik ve sosyal hayatta daha da güçlendirmek için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

Kaya: “Tarih Ve Medeniyet, Vefakar Kadınların Omuzlarında Yükseliyor”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, tarihin ve medeniyetin, insanlığa ışık tutan vefakar kadınların omuzlarında yükseldiğini söyledi.

Kaya, Anadolu’nun kadınlarının düşene el uzatıp mazluma kol kanat gerdiğini, Suriye'ye, Irak'a, Arakan'a, Somali'ye, dünyanın tüm mazlum coğrafyalarına yardım ellerini uzattığını söyledi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz da katılımcıları selamlayarak, Türkiye’nin 81 ilinden ve yurtdışından toplantımıza katılanlara teşekkür etti, kadınlar gününü kutladı. 

PERC (Pan Avrupa Bölgesel Konseyi) Kadın Komitesi üyesi olan ve Azerbeycan’dan toplantımıza katılan Roya Taleh Qızı Qarayeva ve PERC (Pan Avrupa Bölgesel Konseyi) Kadın Komitesi üyesi olan ve Kazakistan’dan toplantımıza katılan Takhmina Kubasheva da bir selamlama konuşması yaptı ve HAK-İŞ’i düzenlediği başarılı toplantıdan dolayı tebrik etti.

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Gazi Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ortaklığıyla düzenlenen “Gençlik Farkında Proje Tema Fikri Yarışması” Ödül Töreni de gerçekleştirildi.

Proje Tema Fikri Yarışmasında birinci olan Selçuk Yusuf Arslan ve ikinci olan Emel Güven’in ödüllerini HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin takdim etti. Üçüncü olan Halil İbrahim Kuru’ya ödülünü Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Gonca Bayraktar Durgun mansiyon ödülünü kazanan Mehmet Aksoy’un ve ödülünü HAK–İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız takdim etti. Ödül alanlar, ödül verenler ile Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın, Araştırma Görevlisi Nuran Belet, HAK-İŞ Genel Başkanı Sn. Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz’un katılımıyla toplu fotoğraf çekildi.

Cumhurbaşkanımızın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Erdoğan, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Kadın Komite Başkanı Fatma Yavuz platforma çıktı. Konya’dan toplantımıza katılan 2 kadın üyemiz tarafından Konya Mevlana Meydanında 500 işçi tarafından kırmızı ve beyaz güllerden yapılan Türk Bayrağının resmini içeren tablo Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi. Genel Başkanımız Arslan, Cumhurbaşkanımıza el işçiliği seramik bir vazo, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz ise Emine Erdoğan Hanımefendiye el işçiliği seramik zeytin dalı takdim etti.

Hediye takdiminden sonra, toplu aile fotoğrafı çekimi için HAK-İŞ Yönetim Kurulu, HAK-İŞ Kadın Komite Başkan Yardımcıları, yabancı misafirler ve sendika başkan ve yöneticilerimizin katılımıyla toplu aile fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.

Katılımcılar, program öncesi Azeri Şarkıcı Azerin’in sahne almasıyla coşkulu anlar yaşadılar. Ramazan Zor’un sahne almasıyla duygulu anlar yaşadılar. Ramazan Zor’un Afrin şehitleri için bestelediği Afrin Kartalı şarkısını hep birlikte söylediler. 

Programda, 15 Temmuz şehitleri, Afrin ve tüm şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. 

http://www.hakis.org.tr/haberler.php?action=haber_detay&id=1997

 

FOTOĞRAFLAR