HABER 28  MART  2018

KÇS EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

Küresel Çerçeve Sözleşmelerin Uygulanması ve KÇS İmzacısı Markaların Tedarik Zincirinde Sendikalaşma Eğitim Semineri Gerçekleşti.

Sendikamızın üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) tarafından Küresel Çerçeve Sözleşmelerin uygulanması konusunda bir eğitim semineri düzenledi.

27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul Dila Otel’de  gerçekleşen seminere  IndustriALL’e üye olan Tekstil İşkolu’nda örgütlü dört sendikanın yanı sıra  KÇS tarafı marka temsilcileri de katıldı.

Seminere Öz İplik-İş’i temsilen Genel Sekreterimiz Rafi AY, İstanbul İl Başkanı İsmail Demirkoparan Düzce İl Başkanı Telat Örnek, Tokat İl Başkanı Fatih Arslantaş, Çerkezköy İlçe Başkanı Samet Ceylan, Çerkezköy İlçe Sekreteri Ercan Akkaya, İstanbul İl Muhasibi İbrahim Yıldız, Eskişehir İl Başkanlığı’ndan Turan Demir, CRS Denim işyeri baştemsilcisi İsmail Adıgüzel, Aksaray Eroğlu Giyim (Colins) işyeri baştemsilcisi Süleyman Baltacı, SBS Tekstil işyeri baştemsilcisi Aslı Yeşilduman, Rest Temizlik Ürünleri A.Ş. işyeri baştemsilcisi Nuran Güngörür katıldı.

Seminerde sendikalar, markalara üretim yapan işyerlerinde karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Küresel Çerçeve Sözleşmelerin getirdiği düzenlemeler ve hak ihlallerine nedeniyle izlenecek yöntemler ele alındı. Grup çalışmaları yapılarak  KÇS ve uygulanmasına yönelik olası senaryolar değerlendirildi.

Yürürlükte bulunan KÇS tarafı olan markalar Inditex, H&M, ASOS ve Tchibo temsilcileri KÇS kapsamındaki yaptıkları çalışmalar konusunda sunum yaptı.

Genel Sekreterimiz Rafi AY ise Öz İplik-İş Sendikası olarak markalara üretim yapan işyerlerinde sendikamızın izlediği örgütlenme modelini ve hızla büyüyen sendikamızın sahadaki örgütlenme çalışmalarını görsel sunum ile katılımcılarla paylaştı.

FOTOĞRAFLAR