HABER 17  NİSAN  2018

Stockholm Cinsiyet eşitliği Forumuna özel davetli olarak katıldık

İsveç Enstitüsü ve İsveç Dış İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Stockholm Cinsiyet eşitliği Forumu 16-17 Nisan 2018 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlendi.

Sendikamızın yürüttüğü Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi Projesinin başarıyla sonuçlanması sonrasında İsveç İstanbul başkonsolosluğunun referansıyla toplantıya katılan sendikamızı Uluslararası İlişkiler Uzmanımız ve proje koordinatörümüz Fulya Pınar Özcan temsil etti.

100 farklı ülkeden 700’den fazla uzmanın katıldığı forum 2 gün kadınların insan hakları, kaynaklara erişim, daha iyi daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir dünya için mümkün olan cinsiyet eşitliği çözümlerini tartıştı.

Farklı paralel oturumların eş zamanlı gerçekleştiği konferansın açılış bölümünün moderatörlüğünü Mia Odabaş yaptı

İlk bölümde İsveç Dış İşleri Bakanı Margot Wallstöm, Uluslararası gelişmeler, işbirliği ve iklim bakanı Isabella Lövin, AB  ve Ticaretten Sorumlu bakan Ann Linde ve İsveç Enstitüsü Annika Rembe açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açılış Bölümünün ardından ikinci bölümde Kadın, hukuk ve gelişmeler Asya Pasifik Forumu temsilcisi Trimita Chakma, Uganda genç ve sağlık formu temsilcisi Patrick Mwesigye ve İnsan Hakları Aktivisti Linnea Claesson katıldı.

Linnea Claesson konuşmasında Cinsiyet Eşitliği konusunda İsveç’in en iyilerden birisi değil en az kötü olan ülke olduğunu belirtti.

Bizim erkeklerin yardımcına değil dayanışmasına ihtiyacımız var dedi.

Açılış bölümünün ardından Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Fulya Pınar Özcan paralel oturumlardan Union to Union tarafından düzenlenen “Küresel Sendikal hareket, cinsel taciz ve cinsiyete dayalı şiddete karşı”konulu panele katılarak, sendikamızın çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi

Forumun sonunda Afrika sendikalarının tacize ve şiddete karşı farkındalık  yürüttüğü kampanyaya destek verdi

Sendikamız Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi Projesinin bilgi broşürlerini dağıtarak iyi örnekleri paylaşan Özcan öğleden sonraki bölümde ise Erkekleri Cinsiyet Eşitliği konusunda çalışmaya dahil etmenin öneminin tartışıldığı oturuma katılarak grup çalışmalarına katkı verdi.

Aynı zamanda grup çalışmasında sendikamızın 12 aylık yürütecek olduğu iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasıyla ilgili bilgileri paylaşsan Özcan projedeki amacımızın tam olarak erkeklerin iş ve aile yaşamının her alanında dahiliyetiyle dengenin sağlaması olduğunu belirtti.

Kadınların ve erkeklerin iş ve aile yaşamında uyumu sağlamasının kadınların hem istihdama hem de karar alma mekanizmalarına katılmalarında önemli olduğunu belirtti.

Paralel oturumların sonunda Stratejik oturumla ilk gün sona erdi. Oyuncu Ana Paz’ın performansıyla kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekildi.

İlk günün sonunda Belediye Başkanının organizasyonuyla belediye binasında bir yemek düzenlendi. İsveç ses sanatçısı Ane Brun cinsiyet eşitliğine yönelik yazmış olduğu şarkıları seslendirdi. Aynı zamanda dünyanın farklı bölümünden gelen katılımcılar tarafından drama gösterisi gerçekleştirilerek kadınların yaşadığı zorluklar canlandırıldı.

 

FOTOĞRAFLAR