HABER 19  NİSAN  2018

Sendikamız İtalyan UİLM kongresi genel kuruluna katıldı

UİL Konfederasyonuna bağlı Metal sektöründe faaliyet gösteren UİLM sendikasının genel kurulu 17-19 Nisan 2018 tarihlerinde İtalya’nın Torino şehrinde gerçekleşti.

500 delege, Belçika ve Fransa’dan sendika temsilcileri, ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini, Industriall Küresel Sendika Genel Sekreteri Valter Sanchez, Industriall Avrupa Genel Sekreteri Luc Triangle’in katıldığı kongreye sendikamızı temsilen Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Fulya Pınar Özcan katıldı.

Torino’da otomobil müzesinde gerçekleştirilen toplantının resmi açılışını örgütlenme Sekreteri Roberto Toigo gerçekleştirdi.

UİLM Genel Sekreteri Rocco Palombella, öncelikle kongrenin Torino’da gerçekleşmesinin bir anlamı olduğunu, metal sektörü olduğu halde örgütlenmenin az olduğu bir bölge olmasını özellikle tercih etiiklerini, sendikal bilinci arttırmak istedikleri için kongreyi bu bölgede gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerini dile getiren Palombella, İtalya'nın istikrarlı bir hükümeti olmadığını ve hala kriz öncesi seviyelere çok uzakta olduklarını dile getirdi.

Sosyal korumanın azaldığını, İşsizliği arttığını ve son zamanlarda uygulanan en kötü emeklilik reformunun olduğunu dile getiren Palombella, UİLM’in bazı iyileştirmelere gittiğini ancak daha yapılacak çok şey olduğunu söyledi.

İş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkati çeken Genel sekreter İtalya’da her gün 3 kişi işbaşında hayatını kaybediyor bu dramatic bir figürdür dedi. Ulusal stratejimizin Avrupa stratejisine adaptasyonu , eğitim ve yatırımların artması için çalışmaya devam etmeliyiz dedi.

Takımın bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirten Rocco Palombella farkı birlikte  yaratıyoruz. Sizlere teşekkür ediyor ve kongrenin başarılı geçmesini diliyorum dedi.

Uil Konfederasyonu Genel Sekreteri Carmelo Barbagallo ise konuşmasında hala krizin bitmediğini, bunun için bir mucize beklediklerini dile getirdi.  Araştırma ve geliştirme için yatırım yapmanın önemine vurgu yapan Barbagallo, gençlerin istihdama katılımlarının öneminin altını çizdi. Ülkenin sorunlarını çözen istikrarlı bir hükümete ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yönetim kurulu üyelerinin ve çeşitli delegelerin konuşmalarının ardından kongrenin ilk günü sona erdi.

Kongre sonrasında Uilm Genel sekreteri Rocco Palombella,UİL Konfederasyonu Genel Sekreteri Carmelo Barbagallo ve yönetim kurulu üyeleri Uluslararası Misafirlerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Fulya Pınar Özcan, Genel başkanımız Murat İnanç’ın selamlarını ileterek sendikamız adına genel sekreterlere hediye takdim etti. Kongreye başarılar dileyerek nazik davetleri için kendilerine teşekkür etti.

Aynı zamanda sendikamızın Uluslararası Dayanışmaya verdiği önemi dile getiren Özcan, küreselleşmenin işçiler üzerindeki olumsuz etkisinin ancak uluslararası dayanışmayla giderilebileceğini söyledi.

Kongrenin ikinci günü delegelerin konuşmalarıyla devam etti.

Kongrenin sabahki bölümünde Industriall Avrupa Genel Sekreteri Luc Triangle bir konuşma gerçekleştirdi.

Triangle konuşmasında mevcut kriz ortamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avrupa’daki krizinin, kuralsızlık ve mali sistemin çöküşüne bağlı olduğunu ifade etti.

Industriall Küresel Sendika genel sekreteri Walter Sanchez ise " Dünya çapında zor bir dönem yaşıyoruz. Imf tarafından açıklanan büyüme, kriz öncesi seviyelere dönmek için yeterli değil, ayrıca Trump tarafından başlatılan ticari bir savaşın tehlikesini de yaşıyoruz. Tüm bu sorunlarla hep birlikte mücadele etmeliyiz dedi

Konuşmaların ardından faaliyet raporu okundu ve kongrenin ikinci günü tüm konuklar için verilen gala yemeğinin ve otomobil müze ziyaretinin ardından sona erdi.

Kongrenin son gününde toplantıya katılan ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini bir konuşma yaptı. Vicentini konuşmasında uğraşmak zorunda olduğumuz ilk konu, kaybettiğimiz sosyal koruma ağını nasıl yeniden inşa edebileceğimizdir dedi.

Seçimlerin yapıldığı kongrenin son gününde Genek sekreter Rocco Palombella yeniden genel sekreter seçilerek güven tazeledi.

Kongre Rocco Palombella’nın verdiği birlik mesajları ve tüm delegelere teşekkür etmesinin ardından son erdi

FOTOĞRAFLAR