HABER 30  NİSAN  2018

BASIN AÇIKLAMASI

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İNANÇ; "Konfederasyonumuz Hak-İş ve bağlı sendikalarla birlikte, işçilere yakışan bir 1 Mayıs İşçi Bayramını bu yıl Adana’da, tüm Türkiye’de adına yakışır bir organizasyonla kutlayacağız" dedi.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İNANÇ; 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

"Konfederasyonumuz Hak-İş ve Öz İplik-İş Sendikası olarak, 1 Mayıs İşçi Bayramını, adına yakışır bir organizasyonla Adana’da, tüm Türkiye’de kutlayacağız. Biz 1 Mayıs'ın iç çatışmaların değil, tüm emekçilerin hep birlikte çalışma hayatındaki sorunlara karşı gösterdiği mücadelenin, örgütlenme özgürlüğünün, demokratik bir Türkiye’nin sesi olması gerektiğine inanıyoruz.

1 Mayıs'ı bazı şiddet yanlısı grupların kalabalıktan güç alarak kendilerini gösterme çabalarına karşın bizler; yasal zeminde bayramımızı coşkuyla, birlik ve beraberlik içerisinde kutlayacağız.    1 Mayıs’ın ruhuna, işçiye, emekçiye yakışır şekilde taleplerimizi dile getireceğiz. Hak-İş/Öz İplik-İş Sendikası olarak, çalışma hayatıyla ilgili çözümünü beklediğimiz konuların bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz.

 “Türkiye'nin demokratik geleceği için 24 Haziran seçimlerini önemsiyoruz”

Emekçiler olarak; siyasi istikrarsızlıklardan ve yol açtığı ekonomik darboğazlardan, yolsuzluk/yoksulluklardan çok çektik. Büyük kayıplar yaşadık. Bu nedenle yönetim krizlerinin olmadığı ve siyasi istikrarın egemen olduğu bir yönetim sisteminden yana olduk. Bu sebeple de Öz İplik-İş Sendikası olarak; Türkiye’nin demokratik geleceği için 24 Haziran’da yapılacak olan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önemsiyoruz. Seçimlerin ülkemiz, milletimiz ve çalışma hayatı için hayırlı olmasını diliyoruz.

“Türkiye seçimlerin ardından gerçek gündemine dönmelidir”

Son yıllarda çalışma hayatına yönelik olarak kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Taşeron işçilere kadro müjdesi çalışma hayatında bayram havası estirdi Ancak çalışanlar olarak bazı sorunlarımızı aşabilmiş değiliz. Örgütlenme aşamasında karşılaştığımız sorunlar devam ediyor. Kıdem tazminatı sorunu çözülemedi. Sektörümüzde kayıt dışılık hala yüksek. Tekstil-hazır giyim sektörü başta olmak üzere, mültecilerin ve Suriyeli geçici koruma altındaki kişilerin kayıt dışı çalıştırılmasında yaygınlaşma eğilimi söz konusu.

Diğer yandan ücretlilerdeki ağır vergi yükünün kaldırılmasını istiyoruz. İşçilerin, dar gelirlilerin de vergi teşviklerinden yararlandırılmasını, mevcut vergi adaletsizliğinin düzeltilmesini istiyoruz. OHAL’in tekrar tekrar uzatılmasına neden olan mevcut krizlerin aşılmasını istiyoruz. Sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini, sendikalı işletmelere pozitif ayrımcılık sağlanmasını istiyoruz. İşçi hak ve hürriyetlerine saygı gösteren ve destekleyen, kayıt dışı, çocuk işçi çalıştırmayan, vergisini düzenli ödeyen, çevreye duyarlı üretim yapan ve sürdürülebilir politikaları bulunan işletmelerin haksız rekabete karşı korunmasını istiyoruz. Mobbing’e, çocuk istismarına, şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz. Kadınların çalışma hayatında daha güçlü bir şekilde yer almasını istiyoruz.

“Tekstil ve Hazır Giyim sektörüne hak ettiği desteğin verilmesini istiyoruz”

İstihdam, ihracat ve katma değer bakımından ülkemiz ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil, hazır giyim ve deri sektörünün sorunlarının giderilmesini ve sektörünün koruma altına alınmasını istiyoruz. Tekstil ve hazır giyim sektörü Türkiye'de işsizlik problemine çözüm üretmektedir. Kadın istihdamını artırmak için, tekstil ve hazır giyim de oldukça uygun sektörler. Bu sektöre sahip çıkmamız gerekiyor. Devletimizden, Tekstil ve Hazır Giyim sektörüne hak ettiği desteğin verilmesini istiyoruz.

“1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun”

Biz, 1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla; haksızlıklara, hukuksuzluklara, darbelere, teröre ve şiddete karşı tek ses olduğumuzu göstereceğiz. Mazlum ve mağdurların sesi olacağız. Adaletli, daha özgür, yaygın ve engelsiz bir örgütlenme, çalışma şartlarının düzelmesi, çalışma barışının değişmesi ve yerleşmesi isteğimizi yineleyeceğiz.

Bireysel hak ve özgürlüklere, sosyal adalete ve toplumsal barışa inandığımızı ve bu uğurda mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak Öz İplik-İş Sendikası adına tüm çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum"