HABER 1  MAYIS  2018

1 MAYIS’I ADANA’DA ÇOŞKUYLA KUTLADIK

Konfederasyonumuz HAK-İŞ, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü Adana’da on binlerce emekçi ve vatandaşın katılımıyla kutladı.

Daha Çok Örgütlenme, Daha Güçlü HAK-İŞ” ve “Ücretlerdeki Vergi Yüküne Hayır” talepleriyle Adana İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği 1 Mayıs kutlaması, on binlerce emekçinin coşkusuna sahne oldu.

HAK-İŞ 'e bağlı sendikalar ve sendikamız Öz İplik-İş’e üye işçiler yurdun dört bir yanındaki şubelerinden gelen emekçiler, miting alanına kortejler şeklinde girdi. HAK-İŞ, tüm üye sendikalarıyla ve on binlerce işçi üyesiyle birlikte kutlamaların yapıldığı meydanı hınca hınç doldurdu. Kutlamalara kadını-erkeği, yaşlısı-genci, engellisi binlerce Adanalı yoğun ilgi gösterdi. Emekçiler, HAK-İŞ’in 1 Mayıs’ı Adana’da kitlesel olarak kutlamasının sevincini davul-zurnalar, halaylar, oyun havaları, türküler, şarkılar ve şiirlerle paylaştılar. 

Meydanı dolduran HAK-İŞ'e bağlı Sendikalar Genel Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile binlerce üye emekçi Adana İstasyon Meydanı’nı  renklendirdi.

Meydanda ki coşku ve heyecana, Türkiye sevdalısı bütün Adanalılar da ortak oldu. Sendikamız Öz İplik-İş’in yoğun katılım sağladığı ve Adana'daki işçilerimizin ev sahipliği yaptığı mitinge; Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Yönetim Kurulu Üyelerimiz başta olmak üzere, Gaziantep/Şahinbey, Kahramanmaraş, İstanbul, Eskişehir, Aksaray’dan gelen Şube-Bölge-İl-İlçe Başkanlarımız, üyelerimiz sendikamız uzman ve personeli ile onlarca üyemiz katıldı.

Program şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Vatan uğrunda korkusuzca can veren tüm şehitlerimiz için okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti tüm işçiler tarafından huşu ve sessizlik içinde saygıyla dinlendi.

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı, 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Şahin hoş geldiniz konuşması yaptı.  Şahin'in konuşmasından sonra Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

ARSLAN, BÜTÜN EMEKÇİLERİ COŞKUYLA SELAMLADI

Açılış konuşmasının ardından alana seslenen HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Adanalıları ve tüm katılımcıları coşkuyla selamladı.

Arslan, Adanalılara “Yürekleri Toroslar kadar yüce, Çukurova kadar engin, Aziz yol arkadaşlarım” şeklinde hitap etti.  Arslan, “Bugün buradan, İstasyon Meydanı’ndan; tarih boyunca bir ana gibi 72 milleti kucaklayan, barındıran, doyuran, emek kapısı, bereketli topraklar diyarı Adana’dan sesleniyoruz. Emekçilerin diyarı Adana’dan bütün dünyaya, ülkeme selam olsun” dedi.

ARSLAN, HAK-İŞ’İN TALEPLERİNİ SIRALADI

Arslan, HAK-İŞ’in taleplerini şöyle sıraladı: “Ülkemizde ücretlerden kesilen vergi yükü çok fazladır. Vergi toplamadaki temel ilke az kazanandan az, çok kazanandan çok almak olmalıdır. İşçinin eline geçen net ücret yüksek vergi tarifeleri nedeniyle yılbaşından yıl sonuna kadar giderek erimektedir. Bu yüzden ağır vergi yükleri için HAK-İŞ olarak yeni bir çalışma başlattık. İşçinin hele ki asgari ücret ile çalışıyorsa ilave bir yükün altında girmesi doğru değildir. Bu yüzden ısrarla bir kez daha söylüyoruz ki, ücretlerdeki ağır vergi yükü kaldırılmalıdır. Bunun yerine, daha adil ve emekçiden yana bir vergi sistemi uygulanmalıdır. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Bu sorunların çözülmesini istiyoruz. Örgütlenme sorunumuz var. Sendikalaşma oranları ülkemizde ne yazık ki çok düşük. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz. Örgütlülüğün daha geniş tabana yayılmasını istiyoruz. Hep birlikte daha çok örgütlenmeli, ülkemize yakışan sendikalaşma oranlarına bir an evvel ulaşmamız gerekmektedir. Canımızı yakan iş kazaları var. İş kazalarında daha çok canımız yanmasın istiyoruz. Ülkemizdeki milli istihdam seferberliğinin başarılı olmasını ve işsizlik rakamlarının tek haneli rakamlara indirilmesini istiyoruz. İstihdam temelli kalkınma politikaları oluşturulsun istiyoruz. Kıdem tazminatı fonu kurulmasını istiyoruz. Çalışanların kıdem tazminatından, işverenin inisiyatifine bırakılmadan yararlanmasını istiyoruz. Çocuk işçiliği mücadele yılı olarak kabul edilen 2018 yılında bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Enflasyon rakamlarının aşağı seviyelere inmesi, kişi başına düşen milli gelirin artması, daha iyi ücret seviyelerinin belirlenmesini istiyoruz. Emekçiler olarak ücret artışlarında, enflasyon kadar zam dayatmasına hayır diyoruz. Büyüyen gelişen Türkiye’den emekçiler daha fazla pay alsın diyoruz. Kayıtdışı istihdamın azaltılmasını, insan onuruna yakışmayan, güvencesiz çalışma sisteminin sona erdirilmesini, daha iyi bir sosyal güvenlik sisteminin oluşturulmasını istiyoruz. Teşvik mekanizmalarında sendikalı işyerlerine öncelik verilmesini istiyoruz. Sosyal diyalogun etkin işletilmesi, birlikte çalışma kültürünün yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj, işe giriş ve istihdam imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılımının sağlanmasını istiyoruz. Ülkemize sığınan bütün göçmen kardeşlerimiz için uygulanabilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası politikaların geliştirilmesini istiyoruz.”

1 MAYIS BİLDİRİSİ OKUNDU

HAK-İŞ 1 Mayıs bildirisi Mert Tezer, Fewen Zevdiye Assefa, Zeynep Gündoğan, Semra Petlaca, Ahmed Halfaya tarafından okundu.

Mitingde konuşan HAK-İŞ İl Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel, Adana İstasyon Meydanını dolduran tüm emekçileri selamlayarak bütün işçilerin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı.

Arnavutluk BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja miting alanını dolduran emekçileri selamlayarak tüm işçilerin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı.

Mitingde ayrıca Kırıkkale’den mitinge katılan HAK-İŞ üyesi bir işçinin okuduğu şiir alandaki emekçiler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. 

Adana İstasyon Meydanındaki 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Emek ve Dayanışma Günü programı, işçilere karanfil dağıtılması, beyaz güvercinlerin gökyüzüne salıverilmesi ve konfetilerin saçılmasıyla birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içinde sona erdi.

http://www.hakis.org.tr/haberler.php?action=haber_detay&id=2075

FOTOĞRAFLAR