HABER 11  MAYIS  2018

Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Uyumu toplantısına katıldık

Türkiye’de geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin işgücü piyasasına uyumu:Zorluklar ve Fırsatlar toplantısı 11 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Grand Cevahir otelde gerçekleşti. 

İçişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı,BM Mülteciler Yüksek komiserliği FLA ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye’de geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin işgücü piyasasına uyumu:Zorluklar ve Fırsatlar toplantısı 11 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Grand Cevahir otelde gerçekleşti. 

Toplantıya sendikamızı temsilen Genel başkanımız Murat İnanç, Genel Sekreterimiz Rafi Ay, İstanbul İl başkanımız ve İstanbul İl Muhasibi brahim Yıldız ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Pınar Özcan katıldı. 

Açılış konuşmaları bölümünde FLA başkanı Sharon Waxman, UNHCR Türkiye temsilcisi Katharina Lumpp, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, İç İşleri Bakanımız Süleyman Soylu ve ÇSGB Bakanı Julide Sarıeroğlu bir konuşma yaptı. 

Çok sayıda marka temsilcisi, işçi , işveren ve kamu kurumu temsilcilerinin katıldığı toplantıda  İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu dünya ile özellikle Batı medeniyeti ile Türkiye arasında Suriyeliler meselesine bakışta büyük farklar olduğunu dile getirerek, Batı'nın kriz ortaya çıktığı ilk andan itibaren konuya güvenlikçi bir anlayışla ve tepkisellikle yaklaştığını anlattı.

Türkiye'nin göçü yönetmeyi, Batı'nın ise göçü önlemeyi tercih ettiğini ifade eden Bakan Soylu, Batı, olayı sadece bir güvenlik sorunu olarak ekonomilerine ve gündelik yaşamlarına tehdit olarak gördü. Buradan hareketle sadece göçmenlerin kendi sınırlarına ulaşmasını engelleyecek çalışmalara ilgi ve destek verdi dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Suriyeli kardeşlerimizin ülkemiz iş gücü piyasasına etkileri konusunda da önlemlerimizi, çalışmalarımızı, politikalarımızı yine dengeli olarak, çok ciddi hassasiyetler gözeterek oluşturmak için de büyük bir gayret içerisindeyiz. O anlamda çok ciddi bir mevzuat düzenlemelerimizi ve yeniden yapılandırma çalışmalarımızı gerçekleştirdik." dedi.

Sarıeroğlu, Şişli'de bir otelde düzenlenen, "Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin İş Gücü Piyasasına Uyumu: Zorluklar ve Fırsatlar" konulu konferansta yaptığı konuşmada, konferansın göç olgusuyla alakalı olarak belirli sonuçlar elde etmesine katkı sağlamasını temenni ettiğini söyledi

Suriyeli Mültecilerin iş yaşamına katılımlarıyla ilgili önemli bilgiler paylaşılıyor

Suriyeli mültecilere ilişkin Kamu Kurumları ve Uluslararası Kuruluşların Bakış açısından, işçi ve işveren kuruluşları bakış açısından, markaların bakış açısından, özel sektör bakış açısından farklı görüşlerin paylaşıldığı 5 farklı oturum gerçekleşti

 

FOTOĞRAFLAR