HABER 24  MAYIS  2018

HAK-İŞ Kadın Komitesi Toplantısı Gerçekleşti

Hak-İş Kadın Komite toplantısı 24 Mayıs 2018 tarihinde Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığında toplandı.

Sendikamızı temsilen toplantıya Kadın komite başkanımız Fulya Pınar Özcan katıldı. HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ve konfederasyona bağlı sendikaların kadın komite başkanlarının katıldığı toplantıda Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı görevini devralan Fatma Zengin’e yeni görevinde başarılar diledi.

Arslan konuşmasında şunları söyledi; “Bu yıl HAK-İŞ 7. Uluslararası Kadın Emeği Buluşmasını Ankara Arena Spor Salonunda ‘Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik’ temasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kıymetli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, bakanlarımızın ve 21 bin HAK-İŞ üyesi kadının katılımıyla birlik, beraberlik ve büyük bir coşku içerisinde kutladık. Ayrıca bu yıl Adana’da gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde de çok sayıda kadın üyemizi görmek bizi çok mutlu etti. 1 Mayıs’ta ve düzenlediğimiz tüm toplantılarda bize destek veren kadınlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

HAK-İŞ Kadın Komitesinin bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çalışmalarını aynı doğrultuda azim, inanç ve kararlılıkla sürdüreceğini vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ Kadın Komitemiz kadınlarımızın sendikal mücadelenin içerisinde daha fazla yer alması için elinden geleni yapacaktır. Bu anlamda HAK-İŞ Kadın Komitemiz kadınlarımızın sendikal mücadelenin içerisinde daha fazla yer alması için yeni modeller geliştirecektir” diye konuştu.

Kadınların meydanlarda, miting alanlarında ve çeşitli projelerde bir araya gelmelerinin çok sayıda faydası olduğunu dile getiren Arslan, “Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki kadın komiteleri sendikal mücadelenin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden HAK-İŞ Kadın Komitemizin daha etkin ve daha üst noktalara taşınması gerektiğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ise, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı görevinin kendisine verilmesinden dolayı Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a ve HAK-İŞ yönetim kuruluna teşekkürlerini iletti.

Sendikalarda daha fazla kadın eli olması gerektiğini vurgulayan Zengin, HAK-İŞ kadın komitesi olarak kadınların daha fazla sendikal mücadelenin içerisinde yer alması için gerekli çalışmaları hız kesmeden yapacaklarını söyledi.

Zengin, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın kadın komitelerinin destek ve katkılarıyla HAK-İŞ Kadın Komitesini hep birlikte daha üst noktalara taşıyacaklarını belirtti.

Kadın komite başkanımız Pınar Özcan söz alarak HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin’e yeni görevinde başarılar dileyerek gereken destek ve katkıyı göstereceklerini ifade etti. Öz İplik-İş Sendikasının kadın çalışmalarına 2 yeni projeyle devam ettiklerini ifade eden Özcan Sendikalarda kadın liderler yetiştirilmesi projesiyle %5 olan kadın temsilci sayısını %20’lere çıkardıklarını söyledi. Bu projenin devamı niteliğinde gerçekleştirilen Sendikalarda iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması projesiyle de iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasını sağlayacaklarını ve bunun da lider kadınlar yetiştirilmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Sendikamızın yürüttüğü ikinci projenin Eğitim ve Sosyal Diyalog yoluyla kadın istihdamının arttırılması projesi olduğunu belirten Özcan, projeyle kadınların mesleki eğitimlerinin sağlanarak istihdam etmelerine katkıda bulunacağız dedi.

Uluslararası Kadın çalışmalarını aktif olarak gerçekleştirdiğimize vurgu yapan Özcan, Ulusal ve uluslararası kadınlara yönelik gelişmeleri paylaşmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Toplantının ardından Konfederasyonumuz genel başkanı Mahmut Arslan’ında katılımıyla kadın komite üyeleri iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

FOTOĞRAFLAR