HABER 7  HAZİRAN  2018

Kadın Sendikacılar için Liderlik ve Kapasite Geliştirme Eğitiminin İkincisine Katıldık

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu Eğitim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen “Kadın Sendikacılar için Liderlik ve Kapasite Geliştirme Eğitimi”nin ikincisi Finlandiya’nın Kiljava şehrinde gerçekleştirildi.

Toplantıya konfederasyonumuz Hak-İş’i temsilen Kadın komite başkanımız Pınar Özcan katıldı.

Liderlik stilleri, etkin iletişim, grup çalışması, müzakere teknikleri, güven inşa etme, liderlik konusunda yeteneklerin geliştirilmesinin hedeflendiği eğitim programına Türkiye, Litvanya, Finlandiya, Romanya, İtalya ve İspanya’dan toplam 20 kişi katıldı.

Kişisel gelişim koçluk çalışmasının da yapıldığı 3 günlük eğitimin ilk gününde Finlandiya Kiljava Eğitim Enstitüsü sendika temsilcisi Ari Pekka Lunden bir konuşma yaptı.  Ari Pekka Lunden eğitim ensititüsünde bu eğitimi gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu Cinsiyet Eşitliğinden sorumlu Konfederasyon sekreteri Montserrat Mir, ETUC Kadın çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. ETUC Cinsiyet eşitliği anketindeki rakamları katılımcılarla paylaşan Mir, 199 üye konfederasyon olduğunu ancak 39 konfederasyondan cevap alındığını ve bu konuda herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Montserrat Mir Roca’nın ardından söz alan Pınar Özcan, Hak-İş’in 2009 yılından beri ETUC anketine tam katılım sağladığını ve her yıl bu anketle gerçekleşen ilerlemeyi gözlemleme fırsatı bulduklarını, anketi takip etmelerinin önemli olduğunu söyledi. Kadınların karar alma mekanizmalarında yer almalarına ilişkin kararlılığın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

2000-2012 yılları arasında Finlandiya Başkanlığı yürütmüş olan Tarja Halonen onur konuğu olarak eğitime katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında mutluluğun kişilere bağlı olduğunun altını çizen Tarja Halonen bazı kişilerin yaşadığı zorluklara göğüs gerebildiğini bazı kişilerin ise bunu başaramadığını, bazı kişilerin yaşadıkları dünyada zor durumda olan kişiler varken mutlu olamadıklarını bazı kişilerin ise başkalarını hiç önemsemediğini bu yüzden daha mutlu olabildiklerini belirtti.

İçinde bulunulan durumdan şikâyet etmek yerine her bireyin bu durumu değiştirmeye çalışması gerektiğini belirtti. Sürdürülebilir gelişme hedeflerinden bahseden Halonen, Araba kullanmayı herkesin öğrenmeye çalışarak başardığını örnek vererek bazı şeyleri başarmanın öğrenmeye çalışmadan mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.

Başkan Tarja Halonen’ın konuşmasının ardından soru cevap bölümünde Pınar Özcan söz alarak Hak-İş Konfederasyonu ve üye sendikaların yürüttüğü projeler ve kadın çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek Cinsiyet eşitliği konusunda listenin en başında olan bir ülke olarak Türkiye’nin cinsiyet eşitliğini geliştirmesi konusunda ne tür önerisi olduğunu sordu.

Öncelikle her tür özgürlüğün sağlanmasının temel araç olduğunu belirten Halonen Kadınların ekonomik alanda ve diğer tüm alanlarda bağımsız olması çok önemli dedi.

Açılış konuşmalarının ardından eğitimin birinci gününde konuşmacı, dinleyici ve gözlemciden oluşan gruplarla dinleme, konuşma ve gözlem egzersizleri yapıldı.

Eğitimin ikinci gününde müzakere teknikleri ve konuşma teknikleriyle ilgili grup çalışmaları gerçekleşti.

Eğitimin son gününde ise oluşturulan gruplarla anlaşmazlıkların çözümü üzerinde egzersizler yapıldı. Eğitim değerlendirme ve katılımcıların görüşlerinin alınmasıyla sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR