HABER 25  TEMMUZ  2018

KONFEDERASYONUMUZ HAK-İŞ’İN PROJE AÇILIŞ TOPLANTISINA KATILDIK

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in “Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” açılış ve proje tanıtım toplantısı, 25 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşti.

Açılış toplantısına, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Habibe Öçal, MHP Ankara Milletvekili ve MHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nevin Taşlıçay, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Baş, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın kadın komitesi başkan ve üyeleri ile konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantıya Kadın Komitesi üyelerimizden Çorlu/ Eroğlu Giyim İşyeri Baştemsilcimiz Fatma Özel ve Aka İplik İşyeri Baştemsilcimiz Şadiye Yılmaz katıldı.

Proje açılışında konuşan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, “Bugün hayata geçirilen bu önemli projenin organizasyonunu gerçekleştiren Kadın Komitemize teşekkür ediyorum. Kadın komitemizin ortaya koyduğu hedefleri, başarılarını gururla ve onurla takip ediyorum” dedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Habibe Öçal, “HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın destekleriyle kadınlarımızın aldığı yol çok kıymetli ve çok değerlidir. Buradan tüm emekçi kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum. Çalışma hayatından ve sendikacılıktan gelen birisi olarak yapılan bu çalışmaların kıymetini çok iyi bilen birisiyim. Bu alanda yapmış olduğunuz bu projelerin Türkiye’nin kadına yönelik strateji ve politikalarının belirlenmesinde çok önemli olacağını belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Ankara Milletvekili ve MHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nevin Taşlıçay, “Yaptığımız çalışmalarda bu ülkede bir şeylerin çalışan kadınlarımızın hayatın her alanında aktif rol almasıyla düzeleceğine inanıyoruz. Kadın erkek fırsat eşitliği sağlansın istiyoruz. Sadece siyasette değil bilimde, ekonomide ve her alanda yapılacak olan her çalışmada ve projede biz de varız. Bu konuda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Baş, “Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi açılış toplantısında çalışan kadınlarımızın emeklerinden kesilen bir fon var ve bu fon üzerinden her yıl konfederasyon ve sendikalarımızın yapmış olduğu projeleri destekliyoruz. İnşallah bu projemiz de kadınlarımız ve ülkemiz için hayırlı bir proje olur. Asıl önemli olan çalışma hayatında sosyal diyaloğun ve iletişimin öne çıkarılmasıdır” dedi.

Proje açılış toplantısında konuşan HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak, ülkemizin dört bir yanında, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda çalışma yaşamının aktif ve saygın emekçileri olarak, kadınlara yakışır biçimde etkinliklerini sürdürdüklerini söyledi.

Zengin, “HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak kadınların toplumsal hayattaki rol ve statülerini yükseltmeye yönelik toplantı, eğitim, çalıştay, kampanya ve eylem gibi faaliyetler gerçekleştiriyoruz” dedi.

HAK-İŞ’in Türkiye’de kadın stretejisi hazırlayan ve uygulayan kurumların başında geldiğine dikkati çeken Zengin, “2017 yılında gerçekleştirdiğimiz “Sendikal Bakış Açısıyla Kadın Çalışanlar İçin Sorun Çözme Yöntemleri Projesi uluslararası STK’ların katılımlarıyla gerçekleştirildi. Bu projemizin sonunda Kadın Strateji Belgemizi yayınladık. Projemizin sonunda yapılan bütün çalışmalar akademik bir çalışma ile kitap haline getirilerek kamuoyuyla paylaşıldı. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz “Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” bu akademik çalışmanın eğitim yoluyla hayata geçirilmesidir” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında 8 ilde toplumsal cinsiyet algısı ve kapsamı, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, bireyler için karar mekanizmaları ve iletişim becerileri eğitimleri ile 450 aileye ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Zengin, “Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi projemizi Yozgat, Aydın, Van, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Ankara, Trabzon ve Diyarbakır illerinde gerçekleştireceğiz. Bu illerde kadınların çalışma hayatına girişte ve çalışma hayatında yaşadıkları sorunlar başta olmak üzere çok sayıda sorunun çözümü için çeşitli çalışmalar gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

HAK-İŞ Konfederasyonu Proje Asistanı Uzman Elif Yıldırım program açılışında projenin detaylarına ilişkin bir sunum yaptı.

 

FOTOĞRAFLAR