HABER 4  AĞUSTOS  2018

Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın istihdamının Arttırılması Projesi  Çorlu Eğitimi Gerçekleşti

Sendikamızın yürüttüğü  “Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi kapsamında üçüncü eğitim Tekirdağ/Çorlu’da gerçekleşti.

Sendikamız  Öz İplik-İş tarafından yürütülen, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi kapsamında üçüncü eğitim 3 Ağustos 2018 tarihinde Tekirdağ/Çorlu’da gerçekleşti.

Toplantıya Genel Başkanımız Murat İnanç, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Genel Sekreterimiz  ve Çorlu Şube Başkanı Rafi Ay, Çorlu Şube Sekreteri Mehmet Çakır, Çorlu Şube Mali Sekreteri Mehmet Merkit, Çorlu Şube Teşkilatlanma Sekreteri Engin Osmanoğlu, Çorlu Şube Eğitim Sekreteri ve kadın komitesi başkan yardımcısı Canan İşbilen, Çerkezköy İlçe Başkanı Samet Ceylan, Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan, Cross Jeans İnsan Kaynakları Sorumlusu Hasan Işık, Öz İplik-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Selma Yağan ve sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan gelen baştemsilci, temsilciler ile kadın komitesi üyelerimiz katıldı.

Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan’ın  proje tanıtım sunumuyla başlayan toplantıda Özcan, projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetleri ve beklenen sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

İnanç: “Öznesinde ‘kadın’ olan projeler yürütüyoruz”

Projenin açılışında konuşma yapan Genel Başkanımız Murat  İnanç, sendikamız Öz İplik-İş’in 1978 yılında Gaziantep’te kurulduğunu  ve 30 bini aşkın üyemizin 10 bin kadarının kadın üyelerden oluştuğunu söyledi. Proje sendikacılığında Öz İplik-İş’in öncü olduğunu vurgulayan İnanç, “Öz İplik-İş Sendikası olarak 6 ayrı projeyi başarılı bir şekilde yürüttük. Birçok projenin de ortağı olduk. Yürüttüğümüz projelerden 4’ü ise öznesinde ‘kadın’ olan projelerdir” dedi.

“Son bir yıl içerisinde ailemize 7 bin yeni üye katıldı”

Sendikal örgütlenme mücadelesinde kadınların sürece dahil olduğu noktada daha çabuk başarıya ulaştıklarını belirten İnanç, sendikal örgütlenmenin ve özellikle de tekstil sektöründe örgütlenmenin hayli zor olduğunu söyledi. Buna rağmen son bir yıl içerisinde ailemize 7 bin yeni üyenin katıldığının altını çizen İnanç “ Tüm baskı ve yıldırmalara karşın mücadelemizden vazgeçmiyoruz” dedi.

“Öz İplik-İş, işkolunda ‘kadın komitesi’ bulunan tek sendika”

Dokuma, hazır giyim ve deri işkolunda üç sendika bulunduğunu ve bu sendikalar arasında kadın komitesi bulunan tek sendikanın Öz İplik-İş olduğunu dile getiren Genel Başkanımız Murat İnanç ayrıca Öz İplik-İş Sendikasının her geçen gün kadın temsilci oranının arttığına ve  yönetici kademelerinde kadınların yer almaya başladığına da vurgu yaptı.

Genel Başkanımız Murat İnanç, kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarına da değinerek, “ Biz bu hastalıklı zihniyetin önüne geçmek için eğitimler veriyor, kampanyalara katılıyor ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Aygün: “Öz İplik-İş’in projesini önemsiyor ve anlamlı buluyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün ise konuşmasında sendikamızın yürüttüğü “Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesini çok önemsediğini ve anlamlı bulduğunu söyledi.

Türkiye’nin kadın istihdamında OECD ülkelerinin gerisinde olduğuna vurgu yapan Aygün, bu durumun ancak eğitimle çözülebileceğini dile getirdi. Eşitsizliği normalleştiren tüm ifadelerin de ders kitaplarından ayıklanması gerektiğinin altını çizdi.

Kadınların karar alma mekanizmalarında ve yöneticilik kademelerinde sayılarının oldukça az olduğuna vurgu yapan Aygün, kadınlarda eğitim oranının yükselmesinin kadın istihdamına da olumlu yönde yansıdığını söyledi.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay ve Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan,  katılımlarıyla projemize verdikleri destekten dolayı Aygün’e  çini işlemeli  tabak takdim ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından sendikamız Hukuk Müşaviri Av. Selma Yağan İş Hukuku hakkında bir sunum yaptı. Eğitim programı “İş’te Verimlilik ve Kalite”, “Kişisel Gelişim ve Motivasyon” eğitimlerinin de tamamlanmasının ardından sertifika töreni ve  toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR