HABER 5  AĞUSTOS  2018

Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi

Sendikamızın yürüttüğü  “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesi kapsamında üçüncü eğitim Tekirdağ/Çorlu’da gerçekleşti.

Sendikamız  Öz İplik-İş tarafından yürütülen, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin destekleyicisi olduğu “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesi kapsamında üçüncü eğitim 4-5 Ağustos 2018 tarihinde Tekirdağ/Çorlu’da gerçekleşti

Toplantıya Genel Başkanımız Murat İnanç, ÇASGEM Başkan Yardımcısı Kenan Yavuz, Genel Sekreterimiz  ve Çorlu Şube Başkanı Rafi Ay, Çorlu Şube Sekreteri Mehmet Çakır, Çorlu Şube Mali Sekreteri Mehmet Merkit, Çorlu Şube Teşkilatlanma Sekreteri Engin Osmanoğlu, Çorlu Şube Eğitim Sekreteri ve kadın komitesi başkan yardımcısı Canan İşbilen, Çerkezköy İlçe Başkanı Samet Ceylan, Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan, ÇASGEM Eğitim Uzmanları Güliz Bozdemir, Kübra Öztürk Sever Aile Danışmanı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat, Hukuk Müşavirimiz Av. Selma Yağan, Basın Danışmanımız Didem Boztaş ve sendikamızın örgütlü olduğu fabrikalardan gelen baştemsilci, temsilciler ile kadın komitesi üyelerimiz eşleriyle katıldı.

Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan’ın  proje tanıtım sunumuyla başlayan toplantıda Özcan, projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetleri ve beklenen sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

Projenin açılışında konuşan Genel Başkanımız Murat İnanç, Öz İplik-İş Sendikası’nın Türkiye’deki ve çalışma hayatındaki sorunlara eğilen bir misyona sahip olduğunu vurgulayarak, sorunları tespit etme ve çözümüne yönelik projeler geliştirme noktasında sendikamız Öz İplik-İş’in öncü olduğunu belirtti.

İnanç, “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesi hedefinin; kadınların yaşadıkları iş ve aile çatışmasını ortaya koymak ve eğitimlerle iş ve aile yaşamı dengesini sağlayarak, kadınların karar alma mekanizmalarında yer almalarının önündeki engellerin kaldırılması olduğunu söyledi.

“100 günlük eylem planında projemizin benzeri yer aldı”

İnanç, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında “Kadın istihdamının “İş’te Anne Projesi” ile desteklenmesi” konusunun yer aldığını ve Öz İplik-İş Sendikası olarak konunun öncülüğünü taşımaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“ÖZ İPLİK-İŞ ses getiren projeler yürütüyor”

İnanç sözlerini şöyle sürdürdü: “Öz İplik-İş Sendikası olarak daha küçük ve yerel düzeyde “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırma” Projesini heyecanla yürütürken konunun eylem planında benzer şekilde yer alması çalışmalarımızın karşılığını bulmasıdır. Biz oldukça küçük toplantı salonlarında eğitimler verirken ses getirecek projeler yürütüyoruz aslında. 2006 yılından bu yana yürüttüğümüz çeşitli projelerde hedeflediğimiz ana konulardan biri, bugünlerde Cumhurbaşkanlığı eylem planına girmiş oldu. Bu Öz İplik-İş Sendikasının başarısıdır”

Daha önce de bir çok çalışmamızın politika belirlenmesi noktasında öncü olduğunu belirten İnanç; “Sendikalı işletmelere pozitif ayrımcılık isteyen sendikamızın önerisi de eylem planlarında yer aldı. Organize Sanayii Bölgelerinde kreş açılması da, sendikamızın Kayseri OSB’de açtığı kreş girişimin bir meyvesidir. Öz İplik-İş Sendikası olarak biz ülkemizi seviyoruz. Çalışma hayatındaki sorunlarımızı tespit edip, ilgililere iletiyoruz. Karşılığını da alıyoruz ” dedi.

 “ÖZ İPLİK-İŞ Teşkilatında Kadınların Sorumlulukları Büyük”

Kadınların hem evde hem işte neredeyse 24 saat boyunca çalıştığına dikkat çeken İnanç, “Kadın olmak, hem çalışan kadın hem de anne olmak ağırken teşkilattaki kadın üyelerimiz çok daha ağır bir yükü daha taşıyorlar. Tüm bunlara ek olarak bir de sendikacılık yapıyorlar. Sendikacılığı tercih etmek gibi oldukça büyük bir yürekleri var. Bu vesileyle tüm kadın üyelerimizi saygıyla selamlıyor ve tebrik ediyorum” dedi.

Öz İplik-İş Sendikasının üye sayısının her geçen gün arttığını, bununla beraber kadın üye sayısının da oldukça yükseldiğini belirten İnanç, “Öz İplik-İş’i sektörde birinci sıraya taşımakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yavuz: “ Sendikalarda iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması projesi öncü niteliğinde”

ÇASGEM Başkan Yardımcısı Kenan Yavuz ise konuşmasında ÇASGEM ve Sendikamız Öz İplik-İş ortaklığında yürütülen “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesinin öncü bir proje olduğunu söyledi.

“ÖZ İPLİK-İŞ, Bakanlıklar birleşmeden sorunu tespit etmiş”

Sağlıklı bir çalışma hayatının olabilmesi için sağlıklı bir aile yaşamının olması gerektiğini, sağlıklı bir aile yaşamının olması için de sağlıklı bir çalışma hayatının olması gerektiğini belirten Yavuz, iki bakanlığın birleşmesinden önce Öz İplik-iş Sendikasının bu sorunu görmüş, tespit etmiş olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Tüm kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin benzer faaliyetlerle bir adım önde olması gerektiğini dile getiren Yavuz, bu projenin sendikamız Öz İplik-İş’le birlikte yürüttükleri ikinci proje olduğunu ve her iki projenin de topluma önderlik eden, yol gösteren, rehberlik eden projeler olduğunu söyledi.

Yavuz,  ileri seviyedeki gelişmiş ülkelerde de işverenlerin bu konuyu önemli bulduklarını, büyük firmaların insana yakışır çalışma koşullarının haricinde artık iş ve aile yaşamını birlikte değerlendirdiğini belirtti.

ÇASGEM Başkan Yardımcısı Kenan Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:  “Aile yaşamı ile çalışma hayatı birbirine entegre ilerliyor. Bakanlıkların birleşmesi konusunu da de bu noktada iyi entegre edildiğinde toplumsal barışı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu projenin ileriyi gören ve sorunları tespit eden bir proje olduğunu düşünüyorum.

“ÖZ İPLİK-İŞ ve ÇASGEM ortaklığındaki projeler ülkemiz mevcut durumunun 10 yıl ötesinde”

“Kadın liderler Yetiştirilmesi Projesi “nin de çok ileri bir proje olduğunu vurgulayan  ÇASGEM Başkan Yardımcısı Yavuz, projenin, ülkemizin mevcut durumunun daha ötesinde belki 10 yıl ötesinde bir proje olduğunu söyledi. ÇASGEM olarak böylesine ileriyi gören projelere ortak olmaktan, uzmanlarıyla destek olmaktan son derece memnuniyet duyduklarını ve keyif aldıklarını söyledi.

Açılış konuşmaların ardından Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı Özlem Küçükfırat tarafından “İş ve Aile Yaşamı Dengesi-Aile Olmak” konusunda eğitim verildi.  Ardından ÇASGEM Eğitim Uzmanı Güliz Bozdemir tarafından verilen   “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Temel Empati Becerileri” eğitimi gerçekleşti.

Eğitimin ikinci gününde ise  ÇASGEM Eğitim Uzmanı Güliz Bozdemir tarafından “Aile İçi Etkin İletişim” eğitimi verildi. Katılımcıların evlerinde, iş yerlerinde ve sosyal ortamlarında daha başarılı ve pozitif ilişkiler geliştirebilmelerine ilişkin uygulamalar gerçekleştirildi.

Ardından  ÇASGEM Uzmanı Kübra Öztürk tarafından verilen “Farkındalık ve Stres Yönetimi” eğitimi gerçekleşti. Uygulamaların ve grup çalışmalarının yapıldığı toplantıda katılımcıların stres düzeylerini kontrol edebilmelerine önemli oranda katkıda bulunuldu.

Eğitimin sonunda kapanış konuşması yapan Genel Sekreterimiz Rafi Ay, tüm katılımcılara teşekkür ederek iş ve aile yaşam dengesinin sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Ölçme ve değerlendirme testinin yapıldığı eğitimin bitiminde  Genel Sekreterimiz Rafi AY tarafından katılımcılara sertifikalarını verildi ve eğitim son buldu.

 

FOTOĞRAFLAR