HABER 9  AĞUSTOS  2018

“Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi kapsamında Sosyal Diyalog Platformu 1. Toplantısı gerçekleşti.

Öz İplik-İş Sendikası öncülüğünde Sosyal Taraflar Kadın İstihdamına sürdürülebilir politikalar oluşturmak üzere biraraya geldi.

Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen, 12 ay boyunca sürecek olan“Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi kapsamında Sosyal Diyalog Platformu 1. Toplantısı Tokat’ta gerçekleşti.

Sendikamız Öz İplik-İş tarafından yürütülen, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi kapsamında Sosyal Diyalog Platformu 1. Toplantısı 09 Ağustos 2018 tarihinde Tokat Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı, Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Sekreterimiz  ve Çorlu Şube Başkanı Rafi Ay, Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Nuray Kızılaslan, Uluslararası Çalışma Örgütü temsilcisi Emel Akalın, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Programları Müdürü Doç. Dr. Emine Öğük, Kadem Tokat il temsilcisi Müjgan Arslan, Çalışma ve İşkur İl Müdürü Bekir Fındık, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik , Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Turgut Pekdemir,Halk Eğitim İl Müdürü Mustafa Erarslan, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, Tokat Organize Sanayi Bölge Müdürü Oğuz Keleş, Öz İplik-İş İl Başkanı Fatih Arslantaş,Öz Sağlık-İş İl Başkanı Faruk Çevik, Öz Büro-İş İl Başkanı Mahmut Somuncu, Özgüven Sen İl Başkanı Osman Coşkun, İş ve Meslek Uzmanı Tuba Akay,Hizmet-İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Resul Demir,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi Eğitim Uzmanları Ceylan Güliz Bozdemir ve Kübra Öztürk Sever, CRS Denim İnsan Kaynakları müdürü Azime Baltacıoğlu ve Umut Tekstil İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şahin katıldı.

Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan’ın  proje tanıtım sunumuyla başlayan toplantıda Özcan, projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetleri ve beklenen sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

Toplantının devamında konuşma ve sunum yapan Genel Başkanımız Murat  İnanç, sendikamız Öz İplik-İş’in 1978 yılında Gaziantep’te kurulduğunu  Proje sendikacılığında Öz İplik-İş’in öncü olduğunu vurgulayan İnanç, “Öz İplik-İş Sendikası olarak 6 ayrı projeyi başarılı bir şekilde yürüttük. ‘Çalışanlarımızın iş güvencelerini daha sağlam hale getirmek için projelerimizi uyguluyoruz.’ Çalışma hayatında yönetime doğru gittikçe kadın sayısının azalmakta olduğunu belirten İnanç bu durumun etkinleştirilerek artmasını talep ettiklerini belirtti. ‘Bu duygu düşüncelerle biz 30.000 üyesiyle Türkiye’nin bu konudaki sorunlarına çözüm önerileri getiren bir sendikayız, milletimizi seviyoruz.’ dedi.

Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı yaptığı konuşmasında resmi istatistiklerden yola çıkarak ülkemiz genelinde kadınların çalışma hayatında kendilerine daha fazla yer edinmeleri için sosyal diyalog yoluyla atılacak adımların desteklenmesi gerektiğini ve Kadına İş’te Fırsat Eşitliği tanıyan şirketlere yönelik projeleri bakanlığa sunan kuruluşlara ödüller verildiğini ve verilmeye devam edileceğini belirtti.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin işsizlik probleminin ülkemizde yol açtığı sorunların yanı sıra çalışacağı işleri beğenmeyen insanların da yarattığı problemlerin göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Üniversitelerde kamuya yönelik iş beklentisinin %90’lara vardığını ifade eden Şahin, kamu dışında istihdamın da öğrencilere tanıtılması ve gerekli projelerin olması gerektiğini vurguladı.

Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci ‘Kısa, anlaşılabilir ve uygulanabilir yasalar üzerinde mutabık olmalıyız.’ dedi. Sendikalar ile birlikte işverenleri de şeffaf olmaya davet eden Küsbeci sanayi bölgelerinde sosyal faaliyetlerin de yürütüleceği alanların olması gerektiğini, sosyal olanakların artması ile kadın istihdamının yükseleceğini vurguladı. ‘Kayıtdışı ekonomi çözülemeyen en büyük yaramızdır. Sağlıklı kurumlaşmış firmalara ihtiyacımız var.’ dedi. Küsbeci konuşmasının sonunda kadın  sivil toplum örgütlerinin bıkmadan usanmadan haklarında geliştirelecek olumlu projelerin takipçisi olması gerektiğinin altını çizdi. Küsbeci konuşmasını ‘ Pozitif ayrımcılığı görmek istiyorum demek yetmez, ısrar şart.’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Toplantının ikinci oturumunda Türkiye’de Kadın İstihdamı Paneli gerçekleşti. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nuray Kızılaslan’ın yaptığı panelde kadın istihdamını artırmak için gerekli politikalar tartışılarak işçi,işveren ve kamu kurumlarının Tokat ili başta olmak üzere kadınların tekstil sektörü ve Türkiye genelinde istihdamının arttırılmasına yönelik sunumlar gerçekleşti. İşveren kesimini temsilen  Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, Kamu kurumunu temsilen İşkur İl Müdürü Bekir Fındık, STK temsilen Kedem İl Temsilcisi Müjgan Arslan ve üçlü yapıyı temsilen Uluslararası Çalışma Örgütü temsilcisi Emel Akalın sunum yaptı.

Öğleden sonraki oturumda ise İşkur İş ve Meslek Danışmanı Tuba Akay Tokat özelinde kadın istihdamına ilişkin bilgiler verdi.

Tarafların sürdürülebilir kadın istihdamının arttırılmasına yönelik politikalar oluşturulmasına ilişkin görüşlerinin bildirmesinin ardından toplantı sona erdi.

 

 

 

FOTOĞRAFLAR