HABER 28  EYLÜL  2018

‘Küresel Çerçeve Sözleşmeler’ (KÇS) Uygulama Projesi Toplantısına Katıldık

IndustriALL Küresel Sendika tarafından düzenlenen  ‘Küresel Çerçeve Sözleşmeler ’ (KÇS) Uygulama Projesi Toplantısı 26-28 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

IndustriALL Küresel Sendika tarafından düzenlenen, Küresel Çerçeve Sözleşmesi (KÇS) Uygulanma Proje Toplantısı, ‘’Tedarik Zincirinde Sendikal Örgütlenme, Toplu İş Sözleşmeleri ve Sosyal Diyalog Üzerine Deneyim ve Bilgi Paylaşımı’’ başlığıyla gerçekleşti.

İşkolumuzdaki sendika temsilcilerinin ve yurt dışından davetli olan sendika temsilcilerinin davetli olduğu toplantıya sendikamızdan Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Sekreterimiz Rafi Ay, sendikamızın örgütlü olduğu Özak Tekstil Konf. San.Tic. A.Ş.’nin  İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Özmen, Şık Makas – Cross Jeans- Şık Makas Giyim San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Nafi Şen, İstanbul İl Başkanı İsmail Demirkoparan, Bursa İl Başkanı Ekrem Saraçoğlu, Karabük İl Başkanı İsmail Coşkun, Çerkezköy İlçe Başkanı Samet Ceylan, Tokat İl Başkanı Fatih Aslantaş, Çorlu Şube Eğitim Sekreteri ve Cross Jeans işyeri baştemsilcisi Canan İşbilen, Eskişehir İl Sekreteri Birol Akbaş, İbrahim Yıldız, Serkan Açıcı, Kadın Komite Başkanı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Fulya Pınar Özcan, Basın Danışmamız Didem Boztaş, Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu, Aka İplik işyeri temsilcisi Sevgi Çelik, Ekoten Tekstil işyeri baştemsilcisi Ali Durlaboz, Sarar işyeri temsilcileri, İlknur Seyhan, Zeynep Dal, CCS işyeri temsilcisi Gülşah Taş, Burcu Akman Öztürk, Çorlu Eroğlu Giyim işyeri temsilcisi Sefiye Dönmez katıldı.

Toplantının ilk gününde öğleden önce Genel Başkanımız Murat İnanç, H&M’nin 41 seçilmiş tedarikçisinin davetli olduğu,  işkolumuzdaki sendika temsilcilerinin ve işkolumuzdaki sendikaların örgütlü olduğu işveren temsilcilerinin bulunduğu “ H&M Tedarikçi Semineri”nde bir konuşma yaptı.

Genel Başkanımız Murat İnanç, toplantıda yaptığı konuşmada, Öz İplik-İş Sendikasının 1978 yılında Merkezi Ankara’da olmak üzere Gaziantep’te kurulduğunu, 40 yıllık bir geçmişi olan deneyimli bir sendika olduğunu belirtti. Belki de hiçbir zaman bir araya gelemeyecek üreticilerin, sendikacıların birbirini tanıma fırsatı bulduğu toplantıyı gerçekleştiren H&M’e de teşekkür etti. İnanç, konuşmasında şu konulara değindi:

İŞÇİ-İŞVEREN HENÜZ BİRBİRİNİ ANLAYAMAMIŞ, BEKLENTİLERİ FARKLI İKİ ORTAKTIR

Genel Başkanımız Murat İnanç, yıllar önce Malatya’da işçi olduğunu işçilerin hak ve talepler konusunda belli düşüncelerinin bulunduğunu,  Öz İplik-İş’le tanışmasının ardından da toplu iş sözleşme sürecinde işveren tarafının işçilerle ilgili görüşlerini dinleme fırsatı bulduğunu belirterek, “Orada anladım ki aslında birbirini henüz anlamamış, beklentileri farklı iki ortak  söz konusu. İşçilerin işe girdiğinde hayalleri ve beklentileri oluşuyor. Aynı düzlemde işverenin de işçi alırken bazı hedefleri oluyor. İşte ben de sendikaya geçtiğimde burada iletişim eksikliği olduğunu ve doğru iletişim kurmanın gerekliliğine inandım. Öz İplik-İş Sendikası olarak işverenlerle görüşmemizde önemle altını çizdiğimiz bir konu daha var ki; gün içerisinde  işveren ve vekilleri işletme içerisini geziyorsa tebessümle işçilere merhaba etmesidir. Bu ve benzeri davranışlar her iki tarafta da olumlu etkiler bırakır. Ancak ‘sendika’  kelimesini duyduğunda tüyler diken diken oluyorsa bir işletmede orada sağlıklı bir iletişim kurulamamış demek oluyor”dedi.

İŞVERENLER, SENDİKALARI YÖNETİME ORTAK GÖRÜYOR

İnanç; Türkiye’de yapılan araştırmalarda işverenlerin sendikaları, yönetimlere ortak gördüklerini ve onun için sendikalara karşı oldukları verilerinin bulunduğunu belirterek, “ Bu sebeple sendikalar olarak bizim çok çalışmamız, kendimizi iyi bir şekilde anlatmamız lazım. İşverenlere ve vekillerine şunu söylemek lazım, ‘Bu işyeri sizin, yönetimi de sizin. Söz de sizde ama çalışan insanların hakları var birlikte karşılıklı bir diyalog yakalayabiliriz. Diyaloğu yakaladığımızda ortaya çıkacak sinerjiyi hep beraber görelim diyoruz. Biz sözleşme süreçlerinde üyelerimize üretime odaklanmamız gerektiğini belirtiriz. Önce üreteceğiz sonra ürettiğimiz katma değerden hak istemek için işverenin masasına gideceğiz” şeklinde konuştu.

ÖZ İPLİK-İŞ SENDİKASI OLARAK EĞİTİM EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ

Genel Başkanımız Murat İnanç konuşmasında, Öz İplik-İş Sendikasının kurulduğu günden bu yana üyelerinin, mesleki eğitim ve sosyal formasyonlarını arttırmaya yönelik çeşitli eğitimler gerçekleştirdiğini belirtti.

PROJE VE ÖNERİLER KONUSUNDA DA ÖNCÜ BİR SENDİKAYIZ

Genel Başkanımız Murat İNANÇ, eğitimin en önemli önceliklerinden biri olduğunun altını çizerek, eğitim faaliyetlerini projelerle de desteklediklerini söyledi.

Beyaz Bayrak Projesi

ÖZ İPLİK-İŞ olarak 2012 yılında, iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı-çocuk işçiliği gibi yasa dışı çalışma uygulamaları yapmayan, sendikal örgütlenmenin olduğu işyerlerine, idari prosedürler, çeşitli teşvikler için pozitif ayrımcılık yapılmasını öneren bir proje geliştirdik. Belirlenecek kriterlere uygun çalışan işyerlerine “beyaz bayrak” verilmesini önerdik. Bu önerimizi hükümete sunduk.

Memnuniyetle belirtmeliyim ki bu önerilerimizden bazıları daha sonra hayata geçti. Örneğin, toplu sözleşme imzalanan işyerlerinde asgari ücret desteğinin daha yüksek uygulanması ilk Sendikamız Beyaz Bayrak projesi içinde önermişti.

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliğinin Eğitim Müfredatına Alınması

Bir diğer önerimiz iş sağlığı ve işçi güvenliğinin eğitim müfredatına alınmasıydı. Hükümetin çeşitli eylem planlarında bu önerimiz gündeme alındı ve hayata geçirilmesini bekliyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı’na çalışma hayatının okullarda ders olarak okutulmasına ilişkin bir yazı yazdık.

Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi

Malatya’da, Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi projesini yürüttük. Proje kapsamında bakanlıkla yaptığımız görüşmeler sonucu arşivlerinde kayıt dışılığın ve kayıt dışı çalışmanın zararlarını anlatan bir film çalışmasının olmadığını öğrendik. Kayıt dışılıkla ilgili sendikamız bir kısa film hazırladı. Bu konudaki eksikliği de ilgili yerlere bildirdik. Bir süre sonra okullarda kayıt dışılığı anlatan dersler anlatılmaya başlandı, video gösterimleri sunuldu.

Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın istihdamının Arttırılması Projesi

İşkolumuz kadınların yoğun olarak çalıştığı bir sektör. NORVEÇ Büyükelçiliği katkılarıyla “Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesini yürütüyoruz. Bu projemiz içinde elbette cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele boyutu da var.  Proje kapsamında Tokat’ta işgücüne dahil olmayan kadınlara eğitim veriyoruz. Ve eğitim sonunda, eğitim alan kadınları işverenlerle bir araya getireceğiz, istihdama katılmalarını sağlayacağız.

İşçiler Sendikalaşma Haklarını Özgürce Kullanabilmeliler

Dünya değişti, şartalar değişti. Hepimiz bir şekilde artan maliyet baskısıyla karşı karşıyayız. İşverenlerin ‘birde sendikayla uğraşamam’ gibi düşünceleri varsa lütfen sendikalaşmanın avantajlarını bir tarafa koysunlar. Bizce sendikalı olmakta tüm işletmeler için fayda vardır. Şunu hiçbir zaman işçinin aklından çıkaramazsınız. İşçiye hangi şartları sunarsanız sunun, işçinin kafasında ‘sendikalı olsaydım daha iyi olurdu’ düşüncesi olacak.  Bunu hiçbir zaman silemezsiniz. Öyleyse sanayileşme daha ilerledikçe sendikalaşma daha da artacak.  Sendikalaşma konusunda hiçbir şekilde zorlama olamaz. İşverenlerin, sendikalara üye olma hakkı varsa işverenler kendi derneklerine üye olma haklarını özgürce kullanıyorsa, işçiler de bu haklarını özgürce kullanabilmeliler.

Genel Başkanımız Murat İnanç’ın ardından konuşan sendikamızın örgütlü olduğu Özak Tekstil Konf. San.Tic. A.Ş.  İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Özmen, sendikamız Öz İplik-İş ile paydaşlık-partnerlik sürecinden bahsetti.

Özak Tekstil Konf. San.Tic. A.Ş.  İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Özmen konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Özak Tekstil olarak, çalıştığımız daha doğrusu çalıştırdığımız lokasyonlar Şanlıurfa, Malatya, İstanbul gibi Türkiye’nin birbirinden farklı sosyo-ekonomik altyapısı ve kültürleri olan şehirler olduğunu düşünürseniz özellikle Doğu Anadolu’da, mavi yakaya ulaşmak ve onlardan verim elde etmek, onları belli bir noktada yönlendirmek oldukça güç.  İstanbul’dan giden, Anadolu tecrübesi olmayan firmalar içinse bu çok zor bir süreç ve sendikanın bize en büyük artısı bu noktalarda oldu. Tabi biz bu noktada sendikayla çalışırken hep projelerle ilerledik.

Öz İplik-İş Sendikası’nın eğitim verme ve geliştirme gibi bir misyonu var tabi, bunu zaman içinde çalıştığınızda daha net anlayabiliyorsunuz. Boş zaman konusu, sendikayla yaptığımız ortak proje kapsamında azaldı. Kadın çalışan sayımız sendikayla yola çıktığımız dönemler de çok çok azdı şu an özellikle Anadolu’da ki lokasyonlar da yaptığımız birçok projede kadın çalışan sayımız arttı. Hatta geçtiğimiz yıl, Öz İplik-İş’ in bağlı bulunduğu Hak-İş Konfederasyonu tarafından da  “Kadın Dostu İşyeri” seçildik ve ödül aldık. 

Biz yaptığımız çalışmalarda sendikayla ortak hareket ettik. Tabi ki burada uzlaşmacı tavrı sendikanın çok çok önemli.  Bizim şuana kadar yaşadığımız herhangi bir çatışma yok, çatışma derken sendikadan gelen bir fikir uzlaşmacı bir ortamda konuşulup sonuca ulaştırılıyor. Burada yıkıcı bir sonuç sergilediğinde sendika, tabi ki çok zor süreçlerle de karşılaşabilirsiniz.  Ama çok şükür biz bugüne kadar bununla karşılaşmadık. 2 bin kişilik yapının tamamını da sendikal sürece dahil etmemizin nedeni, gördüğümüz artılar ve faydaların bizi daha ileriye taşıyacağını bilmemizdir”.

Toplantının öğleden sonraki oturumunda, Genel Başkanımız Murat İnanç’ın moderatörlüğünde   işkolumuzdaki sendika başkan/temsilcileri ( Öz İplik-İş, Teksif, Disk Tekstil, Deriteks) konuşma yaptı.

Genel Başkanımız Murat İnanç bu bölümde,  sendikamızın örgütlü olduğu 05 numaralı Dokuma Hazır Giyim ve Deri işkolundan bahsederek, işkolumuzda 1 milyon 55 bin 766 kişinin çalıştığını, toplam sendikalı sayısı 95 bin 305 kişi olduğunu ve sendikalılık oranının ise yüzde 9,02  olduğunu dile getirdi.

Dokuma Hazır Giyim ve Deri işkolunun önemine dikkat çeken Genel Başkanımız Murat İnanç, “2017 yılı itibariyle yıllık ihracatımızın yüzde 17,48’i işkolumuz tarafından yapılmıştır. Toplamı 27 milyar 448 milyon Dolar civarındadır. İşkolumuzun dış ticaret fazlası 15 milyar 365 milyon Dolar.  Dış ticaret fazlası olarak en fazla gelir getiren sektörüz.  Kadınlarımızın en fazla çalıştığı sektör işkolumuzdur. Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe kadın çalışanların orası ise yüzde 41,6’dır” dedi.

Tekstil ve Hazır Giyim sektörü TİM ihracat verilerine göre, en yüksek birim fiyata ulaşan üçüncü sektör olduğunun altını da çizen İnanç, “ Kg başına ihracat birim fiyatı sektörümüzde 15 dolar. Bizim sektörümüzün üstünde sadece mücevher ve savunma sanayii var. Akıllara hemen  elektronik gelir  fakat onun birim fiyatı 5 dolardır” dedi.

Sendikamızın örgütlenme faaliyetlerinden de bahseden Genel Başkanımız Murat İnanç şu açıklamalarda bulundu: “ Öz İplik-İş Sendikası olarak örgütlenme faaliyetlerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Örgütlenme süreçlerinde markalara üretim yapan işyerlerinde IndustriAll Küresel Sendikanın da büyük desteğini görüyoruz. Markalara üretim yapmayan fabrikalarda örgütlenme sürecimiz biraz daha farklı işliyor. İnsanlık dışı davranış biçimleriyle karşılaşabiliyoruz. Veya işyerine 100 metre yaklaşamama cezası gibi cezalar alabiliyoruz. Bu sebeple Türkiye’deki tekstil işçileri markalarla diyalog içerisinde çalışmanın çok büyük faydasını görüyor. Bizim sendikalar olarak, bütün zorlukları hep beraber dayanışma içerisinde aşmak gibi bir görevimiz var. Türkiye’deki  asgari ücretle çalışan işçilere  ulaşamazsak örgütlü olduğumuz iş yerlerinin tamamının kazançlarını kaybetmiş olacağız. Onun için beraber dayanışma içerisinde mücadele etmemiz lazım.”

Sendika başkanlarının konuşmalarının ardından ,IndustriALL Küresel Sendika Tekstil, Hazır Giyim, Ayakkabı ve Deri  Bölümü Direktörü Chiristina Hajagos,  Küresel Çerçeve Sözleşmelerinin Uygulanması projesi, genel değerlendirme ve projenin başarıları hakkında bir sunum yaptı.

Türkiye’de KÇS’lerin araştırma ve haritalandırılması konusunda araştırma yürüten bağımsız araştırmacı Bilge Seçkin Çetinkaya’nın sunumu eşliğinde Bangladeş ve Almanya’dan gelen konuşmacılar Türkiye ve Bangladeş’teki Hazır Giyim sektörlerine genel bir bakışta bulundu.

Moderatörlüğünü Christina Hajagos-Clausen’in üstlendiği KÇS’lerin İzlenmesi ve Uygulanması Deneyim Paylaşımı adlı panelde Türkiye’de ve Bangladeş’te tekstil sendikalarında yönetim faaliyetlerinde görev alan katılımcılar kendi deneyimlerinden yola çıkarak daha tekstil sektöründe daha iyi koşullar için önerilerde bulundular.

İKİNCİ GÜN

Toplantını ikinci gününde ise  IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Kemal Özkan, DGB-Bildungswerk Projeler Merkezi Direktörü Susanne Ludwig birer konuşma yaptılar. Ardından OECD’nin Sorumlu İş Hukuku, Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Sorumlu Tedarik Zincirleri ve Global Çerçeve Anlaşmaları için OECD Yatırım Ayrımı ve Finansal İşler Direktörü Dorothy Lovell durum tespitlerinde bulundu.

‘’Küresel Çerçeve Sözleşmeleri Markalarının Tedarikçilerinde Düzenleme: Başarılar ve Zorluklar’’ isimli panelde Kadın Komite Başkanımız ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Fulya Pınar Özcan, Türkiye, Bangladeş ve Bulgaristan’dan gelen sendika yöneticileri ile birlikte konuşmacı olarak söz aldı. Özcan, örgütlenme sürecinde takibini gerçekleştirdiğimiz süreç, KÇS aracılığı ile markayla irtibat sağlamamızdan yola çıkarak sendikamızın her geçen gün hızını artıran örgütlenme çalışmalarına ve örgütlenmeye çalışırken işverenler tarafından oluşturulan engellerle nasıl mücadele ettiğine dikkat çekti. Sendikalara karşı olan önyargının kırılması gerektiğine ve bununla birlikte sendikaların işçiye kazandırdıklarına yönelik işçinin daha detaylı bilgilendirilmesinin önemine vurgu yapan Özcan, Küresel Çerçeve Sözleşmeleri sayesinde işverenlerin markalara üretim yaptığı sürece işletmeleri nerede faaliyet gösteriyor bakmaksızın her koşulda sözleşmenin yükümlülüklerini karşılamak zorunda olduklarının altını çizdi. Sendikalaşmanın ve Küresel Çerçeve Sözleşmeleri’nin işçiler için küresel çapta bir pozitif ayrımcılık yarattığını belirten Özcan, bu toplantıları devam ettirmenin önemini ifade etti.

İkinci günün öğleden sonraki oturumlarında ise ASOS,H&M,Indıtex ve Tchibo markalarının temsilcileri bir araya gelerek markaların bakış açısından KÇS’leri yorumladıkları panelde konuşmacı oldular.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Toplantının son günündeki ilk oturumda İşyerlerinde Çalışma Koşullarının İyileştirilmesine Yönelik Toplu Pazarlık Sürecinde KÇS’lerin Rolü ve Katkıları üzerine oluşturulmuş panelde IndustriALL proje koordinatörü Sedat Engin Kaya moderatörlüğünde Bangladeş ve Türkiye’den katılan sendika yönetimi temsilcileri deneyimlerini ve önerilerini paylaştı.

Akabinde gerçekleştirilen ‘’Küresel Çerçeve Sözleşmeleri’nin Kadına Karşı Kampanya Olarak Yönetilmesi’’ sunumunun ardından düzenlenen panelde konuşmacı olan Kadın Komitesi Başkanımız Özcan, ASOS CSR Türkiye uzmanı Ceren İşat ve Bangladeş SGSF Sendikası Başkan Yardımcısı Khadiza Akter ile karşılıklı fikir paylaşımda bulunarak kadınlar için geliştirilebilecek yol haritalarına öncülük ettiler. Kadın Komite Başkanımız Özcan, ülkemizdeki tekstil sendikaları arasından ilk olarak Kadın Komitesi’ni oluşturan sendika olduğumuzun gururu ve önemini açıkladı. Özcan, Kadın Komitesinin  45 üyeden oluştuğunu  fakat bu sayıların ötesine geçmeyi hedeflediğimizi belirtti. Her altı ayda bir kez olmak üzere yoğun gündemli toplantılar organize eden Kadın Komitemizin yine bu özelliğiyle ülkemizde bir ilke imza attığını söyledi. Kadın Komitesi’nde yapılan faaliyetlere değinen Özcan, kadın üyelerimizin iş ve aile hayatında karşılaştıkları tüm sorunlara yönelik eğitimlerin gerçekleştirildiğini ve bu eğitimler sayesinde alınan somut çıktılardan ilham alarak yeni projelere imza attığımızı ekledi.  Projeler kapsamından verilen eğitimlerin ve düzenlenen faaliyetlerin kadın üyelerimizin iş ve aile hayatındaki duruşunu güçlendirdiğini ve bu çalışmalar kendi alanında bir ilke imza attığı için örnek nitelikte oluşunun öneminin altını çizdi.

IndustriALL Güney Asya Bölge Sekreteri Apoorva Kaiwar’ın moderatörlüğünde yapılan son panelde KÇS’lerin uygulanmasında ve izlemede etkin iletişimin rolü ve üyelerin etkin iletişimini artırmaya yönelik öneriler Türkiye ve Bangladeş’ten gelen sendika yönetim temsilcileri tarafından geliştirildi.

Toplantı, katılımcıların görüşlerini belirtmesinin ardından Kemal Özkan’ın yaptığı değerlendirme sonucunda sona erdi.

 

 

FOTOĞRAFLAR