HABER 6  EKİM  2018

Sendikamızdan Eskişehir’de Eğitim Semineri

Sarar/ CCS Tekstil’de çalışan üyelerimize yönelik eğitim semineri düzenledik.

Eskişehir’de faaliyet gösteren sendikamızın örgütlü olduğu SARAR Giyim Tekstil Enerji San. Tic. A.Ş ve CCS Giyim San. Tic. A.Ş.’de çalışan işyeri baştemsilci/temsilci ve kadın komitesi üyelerimize yönelik eğitim semineri gerçekleştirdik.

6 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen eğitim seminerine Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Sekreterimiz Rafi Ay, Genel Mali Sekreterimiz Mehmet Kaplan, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Engin Doğan, Genel Başkan Yardımcımız Muzaffer Birdoğan, Arnavutluk Tekstil, Giyim, Deri, Ayakkabı İşçileri Federasyonu Genel Başkanı Hajdar Kanani ve heyeti, Eskişehir İl Başkanı Turan Demir, Eskişehir İl Sekreteri Birol Akbaş, Sarar/ CCS Tekstil insan kaynakları departmanı çalışanları, işyeri sendika baştemsilci/temsilcileri,  kadın komitesi üyelerimiz, sendikamız genel merkez personeli ve basın mensupları katıldı.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay’ın program takdimiyle başlayan eğitim seminerinin açılışında Genel Başkanımız Murat İnanç açılış konuşması yaptı.

“Öz İplik-İş Sendikası eğitim geleneğinin öncüsüdür”

Genel Başkanımız Murat İnanç, Öz İplik-İş Sendikasının bir çok alanda olduğu gibi eğitim geleneğinde de öncü olduğunu belirttiği konuşmasında, eğitimin hayatımızın her alanında ihtiyaç hissettiğimiz, kendimizi geliştirmemiz gereken konularda destek alacağımız bir araç olduğunu vurgulayarak “Bilenle bilmeyen elbet bir olmaz” dedi.

“Eskişehir’de bulunan kadın baştemsilci/temsilcilerimizi kutluyorum”

İnanç, Eskişehir’de işyeri baştemsilci/temsilci seçimlerinde çoğunlukla kadın üyelerin seçildiğine vurgu yaparak; “Aramızda bulunan kadın temsilcilerimizi özellikle kutluyorum. Kadın üyelerimizin bu harekete girmesi, hele hele aday olması ve seçilmesi çok muhteşem bir olay. Bu bir medeni cesaret göstergesidir.  Bu, toplum içerisinde öne çıkıp aday olmak, hizmete aday olmak, sorunları çözme konusuna aday olmak,  mangal gibi bir yürek gerektirir. Bundan dolayı ben sizleri alkışlıyorum ve teşekkür ediyorum” dedi.

“Bizim bilgi birikimimiz, azim, heyecan ve çalışkanlığımız daha fazla üyeyi hak ediyor”

Sendikamızın 1978 yılında merkezi Ankara’da olmak üzere Gaziantep’te kurulduğuna değinen Genel Başkanımız Murat İnanç, o dönemde işkolumuzda 60’a yakın sendika olduğunu belirtti. Öz İplik-İş Sendikasını ilk kuranların, mevcut sendikaların kendilerini temsil etmediği bilinciyle yeni bir sendika kurmaya karar verdiklerini söyleyen İnanç;  “Öz İplik-İş Sendikasının üye sayısı her geçen gün artıyor. Üye sayımız 30 binin üzerinde. Yukarı doğru bir ivmeyle hızla yükseliyoruz.  Ancak bu bizi tatmin eden bir rakam değil. Bizim bilgi birikimimiz, azim, heyecan ve çalışkanlığımız daha fazla üyeyi hak ediyor. Türkiye’de en büyük sendika biz olmalıyız.

Sendikamızın Sarar/CCS Tekstil örgütlenmesine de değinen Genel Başkanımız Murat inanç; “Biz Eskişehir’e geldik bir toplantı yaptık. Belki de Türkiye’deki örgütlülüğü tarihe yazacak bir olay oldu.  Fabrikanın birinde 18 günde yetkiyi alacak sayıya ulaştık,  diğerinde ise 21 günde sayıyı yakaladık. Sendikamız başkan ve uzmanları sabah ve akşam fabrikanın önünde beklediler. Özveriyle mücadele ettiler. Yeri geldi hakaretlere maruz kaldılar. Ama işletme içerisinde çalışan işçileri ortalam 20 günde sendikamızın güvenilirliğine inandırdılar.

“Şehitlerimize Allah’tan Rahmet Diliyorum”

Genel Başkanımız Murat İnanç, konuşmasında Batman'da şehit olan kahraman askerlerimize de rahmet dileyerek şunları söyledi: “Şehitlerimizden biri de Eskişehir’de toprağa verildi.  Allah rahmet eylesin. Evlatlarımız bayrağımız düşmesin diye şehit oldular.  Bayrağımız düşmesin diye kendileri düştüler.  Kahramanlarımıza şükranlarımız sonsuz.  Ama o teröristlerin kendileri ve ağa babaları şakşakçıları, işbirlikçileri şunu çok iyi bilmeli ki; bu ülkede ki kardeşliğe zarar veremeyecekler. Bu ülkenin çakıl taşın bile kimseye vermeyeceğiz”.

Arnavutluk Tekstil, Giyim, Deri, Ayakkabı İşçileri Federasyonu Genel Başkanı Hajdar Kanani de bir konuşma yaparak şunları söyledi:Öz İplik-İş Sendikasına ve Murat İnanç Başkanımıza teşekkür ediyorum. Öz İplik-İş Sendikasını örnek çalışmalarından ve eğitimlerinden dolayı yürekten kutluyorum. Daha önce de sendikanın eğitim seminerine katılmıştık. Bizi kardeş sendika sayan Öz İplik-İş Sendikasına ve Türkiye’ye de teşekkür ediyoruz”

Eğitim seminerinin öğleden önceki oturumunda Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu tarafından “Temsilcilik Eğitimi”, öğleden sonraki oturumunda ise Av. Selma Yağan tarafından “4857 Sayılı İş Kanunu” ile “6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu” eğitimi verildi. Seminer, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLAR