HABER 25  EKİM  2018

IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikaları Türkiye’deki Üye Sendikaları ile Ortak İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

Genel Başkanımız Murat İnanç, IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikalarının Türkiye’deki üye sendikaları ile gerçekleştirdiği ortak istişare toplantısına katıldı.

IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikaları Türkiye’deki üye sendikaları ile gerçekleştirdiği ortak istişare toplantısı, 25 Ekim 2018 tarihinde Tes-İş Sendikasının ev sahipliğinde  gerçekleşti.

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Valter Sanches ve IndustriALL Avrupa Sendikası Genel Sekreteri Luc Triangle’nın, işkolumuzdaki sendika temsilcileriyle buluştuğu toplantıya Genel Başkanımız Murat İnanç ve Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu katıldı.

Toplantıda IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikası Genel Sekreterleri, ‘Dünyada ve Avrupa’da Genel Ekonomik ve Sosyal Ortam: Sendikal Faaliyetler ve Mücadeleler’ başlığında konuşma gerçekleştirdiler.

Genel Başkanımız Murat İnanç konuşmaların ardından söz alarak şu açıklamalarda bulundu:

“Ortak bir dilde ve noktada buluşmak zorundayız

Genel Başkanımız Murat İnanç, Türkiye’de ve Dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmaların çalışanlarını etkilediğini belirterek; “Bugün burada IndustriALL kanadından yapılan konuşmalarda da görüyoruz ki, Türkiye’deki görüneni teşhis etmişler aslında. Ama bundan sonra ne yapılması gerektiği üzerine odaklanırsak, burada çalışanlara faydamız dokunabilir. Zaten amacımız da bu. Bu güç birliğini eyleme dönüştürüp isteklerimizi ısrarlı ve kararlı bir şekilde ortak bir dil ile yetkililere iletmemiz gerekiyor. Eğer yapamazsak yine aynı şeyleri söyleyip duracağız. Hayat pahalılığının karşısında, örgütlenme noktasında karşılaştığımız zorluluklarla ilgili neler yapmamız gerektiği konusunda ortak bir dilde ve noktada buluşmak zorundayız” dedi.

“Örgütlenme noktasında karşılaştığımız sorunlar hepimizin sorunu”

Sendikamızın örgütlenme noktasında yaşadığı sorunlara değinen İnanç, , “2013 yılından bu yana sendikamızın bir fabrikada yetkili olabilmesi için hala dava görülüyor ve hukuk mücadelesi veriliyorsa bu çalışma hayatındaki tüm sendikaların dile getirmesi gereken bir sorundur. Örgütlenme mücadelesinde ben Sakarya’da dayak yiyorsam, sendikamız temsilcilerine Çorlu’da fabrikaya 100 m yaklaşamama cezası veriliyorsa, Niğde’de sendikaya üye olduğu gerekçesiyle 70 işçi kardeşimiz işten atılıyorsa bu hepimizin sorunu. Sektörde yaşadığımız sorunlarımız belli ve bunlar hepimizin ortak sorunu. Örgütlenme sorunu dünde vardı, bugün de var. Birlik içinde olmazsak belki yarın da olacak” dedi.

“Bu yıl asgari ücret tespit komisyonunda kesinlikle HAK-İŞ ve DİSK de bulunmalı”

Türkiye’nin ve dünya’nın siyasi gündeminin yoğun olmasından ve her gün başka bir gündem konusunun konuşuluyor olmasının çalışanların sorunlarını dile getirmesinin önüne geçtiğini belirten İnanç, “Afrin hareketi,Papaz davası, Trump davası derken bugün de  Suudi Arabistan Büyükelçilğin’deki cinayeti konuşuyoruz. Türkiye’nin doğru bir gündemi de olmadı bir dalgalanmanın olmadığı bir gündem de olmadı. Her gün olayların altında kalıyoruz aslında. Kendi meselemizi anlatamıyoruz. Hayat pahalılığı ortada. Vergi yükü çalışanların sırtında. Yılbaşında aldığımız ücreti yılsonunda almamız mümkün değil. Önümüzdeki aylarda asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Asgari ücret tespit komisyonu toplanacak. Enflasyon yüksek, ücretlerde geriye gidiş oldu. Ekonomideki dalgalanmalar en fazla çalışanları etkiliyor. Önerim; asgari ücret tespit komisyonundaki görüşmeler için komisyonda bulunan TÜRK-İŞ, konfederasyonumuz HAK-İŞ’e ve DİSK’e de çağrı yapmalıdır. Üç konfederasyon birlikte görüşmelere katılmalıdır. Buradaki birliktelikten tüm çalışanlar kazançlı çıkabilir” dedi.

IndustriALL Küresel Sendika üyesi olan Türkiye’deki sendikaların başkanları ve temsilcilerinin görüş bildirmesinin ardından daha iyi gelecek ve sendikal hareket için yapılması gereken ortak faaliyetler ve eylemler tartışıldı.

Toplantı, toplu fotoğraf çekimi ve öğle yemeğinin ardından son buldu.

FOTOĞRAFLAR