HABER 2  KASIM  2018

Aster Tekstil’in Önünde Basına Açıklamalarda Bulunduk

Kırklareli/ Babaeski’de faaliyet gösteren ve sendikamızın bir süredir örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Aster Tekstil fabrikasının önünde basına açıklamalarda bulunduk.

Kırklareli/ Babaeski Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Aster Tekstil işçileri Sanayii ve Dış Ticaret A.Ş.’de çalışan işçiler yaklaşık 10 aydır yasaların kendilerine tanıdığı örgütlenme özgürlüğü hakkını kullanma ve sendikamıza üye olma mücadelesi vermektedir.

Bu mücadeleyi kamuoyuna duyurmak üzere Genel Başkanımız Murat İnanç ve Genel Sekreterimiz Rafi AY, 2 Kasım 2012 tarihinde Aster Tekstil fabrikasının önünde basına açıklamalarda bulundu.

Basın açıklaması, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Engin Doğan, Hukuk Müşavirimiz İsmail Avcı, IndustriALL Küresel Sendika Türkiye Danışmanı Engin Sedat Kaya, Çorlu Şube  Başkanlığımız, Akyazı Şube Başkanlığımız, İstanbul İl Başkanlığımız, Karabük İl Başkanlığımız, Çerkezköy İlçe Başkanlığımız, sendikamız kadın komitesi üyeleri, işten çıkarılan işçiler, basın mensuplarının ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı kardeş sendikalarımız Hizmet-İş ve Öz Çelik-İş Sendikası şube-bölge başkanlarının katılımları/destekleriyle gerçekleşti.

Fabrika bahçesindeki işçilerin ve  basın açıklaması için toplanan heyetin “İş ekmek yoksa , barış da yok”, “Aster şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Öz İplik nerede, biz oradayız”, “İşçiyiz haklıyız, kazanacağız” sloganları eşliğinde gerçekleşen basın toplantısında Genel Başkanımız Murat İnanç, sendikamızın Aster Tekstil’de ki örgütlenme mücadelesine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Aster Tekstil’de haksızlık, hukuksuzluk var. Aster Tekstil’de çalışanlar asgari ücrete ‘artık yeter’ diyorlar. Fazla çalışmaya ‘artık yeter ’diyorlar. Aster çalışanları, ‘sendikalı olma bizim hakkımız’ diyorlar. Biz Öz İplik-İş Sendikası olarak işçilerin haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Eğer bu aşamadan sonra işçilere sendikaşmayı engelleyici baskılara devam edilirse, biz her platformda örgütlü yapımızla mücadele edeceğiz. Kazanan işçiler olacak”

 “Markalara başka, işçiye başka konuşuyorlar”

İşveren yetkililerinin markalarla yaptığı sözleşme görüşmelerinde örgütlenme özgürlüğüne saygı göstereceğini beyan ettiğini dile getiren İnanç, bu beyanın gerçekle örtüşmediğini, markalara başka, işçiye başka konuşulduğunu ve işveren yetkililerinin sendikalı yapıya karşı çıktığını söyledi. İşveren yetkililerinin emeğe ve işçilerin sendikalaşma haklarına saygı göstermeleri çağrısında bulundu.

İnanç konuşmasında basın açıklamasına katılan IndastriALL Küresel Sendikaya, Öz İplik-İş teşkilatına, Hak-İş’e bağlı kardeş sendikamızın başkanlarına, basın mensuplarına, emniyet güçlerine ve basın açıklamasını fabrika bahçesinden dinleyip alkışlarla destek veren Aster işçilerine teşekkür etti.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay ise, Kırklareli/ Babaeski Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve birçok ünlü markaya üretim yapan  Aster Tekstil Sanayii ve Dış Tic. A.Ş.’de sendikamızın yaklaşık 10 aydır örgütlenme mücadelesi verdiğini belirterek; “İşçilerin sendikalaşmasından haberdar olan işveren ve işveren vekilleri, sendikaya üye olunmaması yönünde işçilere baskı kuruyor. Örgütlenme sürecinin en başından bu yana “fabrikayı kapatırım” tehditleriyle sendikaya karşı duruyor. İşçilerin anayasal hakları aleni bir şekilde engelleniyor. İşveren ve işveren vekilleri tarafından daha da ileri gidilerek, sendikaya üye olduğunu tahmin edilen işçiler işten çıkarılıyor” dedi.

“Aster’de anayasanın 51. maddesi ve  6356 sayılı yasanın 25. maddesini ihlal ediliyor”

Sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunun altını çizen AY; “Sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşçiler burada sendikaya üye olmak, anayasal haklarını kullanmak istiyor. Aster Tekstil işyerinde hukuksuzluk var. Bu işyerinde örgütlenme özgürlüğü yok. Aster Tekstil işvereni; davranış kurallarını, uluslararası işçi haklarını, Anayasanın 51. maddesi ve  6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ediyor. Aster Tekstil  yetkilileri söz konusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu madde:118 kapsamında kamu davasına da konu olabilecek suç işliyor. Öz İplik-İş Sendikası olarak uğraş verdiğimiz sosyal diyalog çabalarımız karşılık bulmuyor. Sendikalaşma sürecinde 4 sendika üyesi işçi göz göre göre işten çıkartıldı” açıklamalarında bulundu.

“Aster Tekstil işvereni yanlış hamleler içersindedir”

Genel Sekreterimiz Rafi Ay, Aster Tekstil’in çalıştığı uluslararası firmaların yapmış olduğu denetimler sonucunda da, işverenin sendika karşıtı tutumu belgelendiğini belirterek; “Aster Tekstil işvereni burada hem firması, hem firmasında çalışan işçiler, hem Türk Tekstil sektörü, hem de ekonomimiz adına yanlış hamle içindedir. Çünkü, çalışanların haklarına saygı duyan markalar, bu ve benzeri işyerleri ile çalışmayı zamanla terketmektedir” dedi.

Açıklamasında Aster Tekstil işverenine seslenen AY, çalışanların sendikal haklarını saygı gösterilmesini, işten çıkarılan işçilere işbaşı yaptırmaları ve işçilerin yasal temsilcisi olan sendikamız Öz İplik-İş’i tanımak için adım atma çağrısında bulundu.

“Uluslararası eylemi başlatmış bulunuyoruz”

10 aydır süren mücadele ve sosyal diyalog çabamıza cevap verilmemesi sbebeiyle gerçekleşen basın açıklamasının ardından uluslararası bir eylemin startını verdiklerini kaydeden Genel Sekreterimiz Rafi AY, “Öz İplik-İş Sendikası olarak bizler; işverenin sendikalaşmaya karşı hasmane tutumundan vazgeçip, işçilerin sesine kulak vermesini istiyoruz. İşverenin, işçilerin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterip, yapılacak toplu sözleşme ile iş barışının sağlanmasını arzuluyoruz. Ancak sosyal diyalog çabalarımız ne yazık ki bugüne kadar karşılık bulmadı. Aster işverenine ve onu destekleyen tüm markalara bu ilk uyarımızdır. Bundan sonra bu eylemleri IndastriAll Küresel Sendika  ile beraber tüm uluslararası toplantılara taşıyacağız. Bu işyerini ve ona destek olan markaları afişe edeceğiz. Daha da ileriye giderek bu markaların önce genel merkezleri önünde, sonrada mağazaları önünde haklarımızı arayacağız. Bizler için tüm dünya artık eylem alanımızdır” dedi.

“50 milyonu üyesiyle İndustriAll Küresel Sendika, 660 bin üyesiyle HAK-İŞ, 30 bin üyesiyle Öz İplik-İş Sendikaı Aster Tekstil işçilerinin yanındadır”

Genel Sekreterimiz Rafi AY açıklamasının sonunda Öz İplik-İş Sendikasının Türkiye’nin sayılı sendikaları arasında olduğunu belirterek ;“Her geçen gün üye sayısını artıran, haksızlığa dur diyen, baskılardan korkmayan, yılmayan Öz İplik-İş,  üyesinin her zaman yanında yer alan 40 yıllık sendikal birikime sahip bir sendikadır. Bu mücadelede de Tüm dünya’da 50 milyonu aşkın işçinin temsilcisi İndustriAll Küresel Sendika, 660 bin üyesiyle HAK-İŞ, 30 bin üyesiyle sendikamız Öz İplik-İş Aster Tekstil işçilerinin yanındadır”

 

FOTOĞRAFLAR