HABER 4  KASIM  2018

Kayseri Şubemizin Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Kayseri Şubemizin Olağan Genel Kurulu, 4 Kasım 2018 tarihinde Tuana Restaurant'da gerçekleştirildi.

Şube Genel Kurulumuza Genel Başkanımız Murat İnanç, Genel Sekreterimiz Rafi Ay, Genel Mali Sekreterimiz Mehmet Kaplan, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Engin Doğan, Genel Başkan Yardımcımız Muzaffer Birdoğan, Hak-İş İl Başkanı/Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Serhat Çelik, Öz Taşıma-İş Sendikası İl Başkanı Ahmet Özdemir, Öz Sağlık-iş İl Başkanı Emre Kocaman, Öz Güven- Sen İl Başkanı İbrahim Özek, Adana Şube Sekreteri Murat Kunt, Akyazı Şube Başkanı Mustafa Doğan, Çorlu Şube Sekreteri Mehmet Çakır, Aksaray İl Başkanı Celal Yıldız, Kahramanmaraş İl Başkanı Bünyamin Yumrukaya, Şahinbey İlçe Başkanı İdris Kurt,  Örgütlenme Uzmanı Sedat Çetin, İbrahim Yıldız, Adem Güzelkaya, Akkoza işyeri baştemsilcimiz Mustafa Keskin, Gürteks işyeri baştemsilcimiz Ramazan Göğüş, Aksaray Eroğlu Giyim (Colin’s) işyeri baştemsilcimiz Süleyman Baltacı, delegeler, işyeri baştemsilci/temsilcileri, kadın komitesi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kayseri Şube Olağan Genel Kurulumuzun Divan Başkanlığını Sendikamız Genel Sekreteri Rafi AY yaptı. Divan Başkan Yardımcılığında Mehmet Çakır, İbrahim Yıldız, Divan kâtipliğinde ise Bünyamin Yumrukaya, Adem Güzelkaya yer aldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla açılan Genel Kurul’da Divan başkanlığını yapan Genel Sekreterimiz Rafi AY, Kayseri Şubemizin Olağan Genel Kurulu’nun Öz İplik-İş camiasına ve çalışma hayatına hayırlara vesile olmasını dileyerek, “İnanıyorum ki, Kayseri’de sendikamıza yakışır bir genel kurulu gerçekleştireceğiz. Seçimde yarışan adaylarımıza başarılar diliyor, kazanan arkadaşlarımızı ise şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanımız Murat İnanç, Kayseri Şube Olağan Genel Kurulu’nun öncelikle Öz İplik-İş Sendikasına, sonrasında da konfederasyonumuz HAK-İŞ ve çalışma hayatına hayırlar getirmesini dileyerek, şu açıklamalarda bulundu.

“Gerçekleşecek Olağan Genel Kurul’da iki aday yarışacak. Öncelikle burada beraberliğin devam etmesini ve birliğin daha fazla sağlamasını temenni ediyorum. Öz İplik-İş Sendikası olarak biz 30 bin üyemizle büyük bir aileyiz ve birlikte hareket etmemiz lazım. Çünkü burada bir yarış var ve özellikle de delege olan üyelerimizi tebrik ediyorum. Delege olmak medeni bir cesaret istiyor. Delege olmak demek, işletme içerisinde çalışan işçilerin herhangi bir sorunda direk delegeyi bulması demektir ve sorunlarını delegeyle paylaşması çözüm istemesi demektir. Bu yüzden delege olmak çok büyük bir medeni cesarettir. Sendikamıza sahip çıkmaktır. Kayseri Şube Başkanlığımızın, sendikamız tarihinde önemli bir yeri vardır. Bugün olduğu gibi yarın da Öz İplik-İş Sendikasının çok önemli bir yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir. Seçim sonunda herkes birbirini tebrik edebilmelidir.

Öz İplik-İş Sendikasının üye sayısının her geçen gün arttığına dikkat çene İnanç, “Öz İplik-iş Sendikası olarak ailemiz büyümeye devam ediyor. Sendikal örgütlenme önem veriyoruz çünkü 14 milyon çalışandan sadece 1 milyon 800 bini sendikalı. Biz bu sayıyı yukarı çekmek istiyoruz ve bunun içinde büyük mücadele veriyoruz.  Noter aracılığıyla üyelikleri gerçekleştirdiğimiz dönemde üye sayımız 17 binlerde iken,  e devlet şifresine geçişin ardından şimdilerde üye sayımız 30 binlerde. Sendika üyeliklerini bizler hakaretlere uğrayarak, dayak yiyerek, gece gündüz, karda kışta fabrikaların önünde bekleyerek ve işverenlerin mahkemelere başvurup işyerine yaklaşmama cezaları alarak yaptık. Kısa vadede hedefimiz 50 üyedir. Bizler mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Genel Başkanımız Murat İnanç ekonomik sorunlara da değindiği konuşmasında;  “Ekonomik sıkıntılara da değinen Türkiye’de 14 milyon çalışanın 6 milyonu asgari ücretle çalışıyor ve çalışanların çoğu geçinemiyor çünkü enflasyon oranı yüzde 24 oldu. Ocak ayında aldığımız ürünleri aynı ücretle şimdi alamıyoruz. Yıl içerisinde yükselen vergi oranı ve ABD ile aramızda olan problemler yüzünden doların artması çalışanları etkiledi. Bu gelişmelere karşılık işçilerin maaşları aynı kaldı. Buradan işverenlere sesleniyorum; “Dolar yükseldi, biz farkımızı istiyoruz”. Sadece işverenlere seslenmekle de kalmıyoruz. Hükümete de sesimizi duyurmamız lazım Ocak’taki vergi oranı ne ise sene boyunca aynı oranda vergi kesilsin. Çünkü enflasyon arttıkça bizim maaşlarımız eriyor. Bakanlığa defalarca mektup yazdık, serbest meslek sahibi veya bir fabrikatör maaşları gider olarak gösteriyor ama biz gösteremiyoruz en azından ev kiramız, eğitim masraflarını veya yakacak masraflarını vergiden düşelim istiyoruz. Bakanlığın bize verdiği cevap ise şudur: “Asgari geçim indirimi veriyoruz”. Ancak işçilerin çoğu AGİ’yi dahi alamıyorlar. 31 gün çalışıp 30 gün üzerinden çalışan insanlar hem asgari ücret alıyorlar hem de AGİ’yi alamıyorlar” açıklamalarında bulundu.

Genel Başkanımız Murat İnanç’ın konuşmasının ardından Harun Bağcı tarafından faaliyet raporu okundu.

Öz İplik-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Turgay Ulutürk terörle mücadelede bu güzel vatan için canını hiçe sayan kahraman şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarak başladığı konuşmasında “Ülkemizde artan terör olaylarının son bulmasını istiyoruz. Biz tek millet, tek bayrak ve tek vatan diyoruz. Hayatı ve barışı savunacağız. Bizi bölmeye, bölüp kırmaya çalışanlara karşı birliğimizi beraberliğimizi savunacağız. Cenab-ı Hak ülkemizi korusun ve muhafaza etsin” dedi.

“Kayseri Şube Olağan Genel Kurulunun ülkemize, tüm çalışanlara, Öz İplik –İş camiasına yeni ufuklar açmasını dileğinde bulunan Ulutürk, “ Biz göreve gelirken işimizin zor olduğunu biliyorduk. Çünkü giden yönetim sahada gerekli çalışmaları yapmamıştı. Bizde bu göreve soyunmuş ve talip olmuştuk. İlk işimiz Şubemizi Kayseri’de protokole anlatmak oldu. Adeta sendikamızın Kayseri Şubesini Kayseri’ye yeniden tanıttık. Sonrasında fabrika içerisinde sendika kavramını iyice pekiştirdik. Örgütlenme konusunda geride kalan Kayseri Şubemizi atağa kaldırdık. İlk örgütlenme faaliyetimiz Şirikçioğlu’nda başladı. Küçükler Tekstil, Yozgat Ritim Tekstil ve diğerleri.  Yılmadan mücadele ettik. 2 bin 100 kişi ile aldığımız Kayseri Şubesi şu anda 3700 üye ile yoluna devam etmektedir. Hastaneler protokoller yaptık ve üyelerimiz için önemli indirimler, kazanımlar elde ettik. Sahada üyelerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Toplu iş sözleşmelerinde önemli kazanımlar elde ettik. Ses getiren anlaşmalarımız oldu. Örnek sözleşmeler yapıldı. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Kayseri Şube Sekteri Harun Bağcı da söz olarak birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi. Bağcı konuşmasında şu noktalara değindi: “ Kimse tek başına bir güç değildir. Gücü birbirimizden alırız, zincirin halkaları gibi birbirimize iletiriz. Asıl olan, yağan yağmurda aynı şemsiyenin altında hep birlikte durabilmektir. Şemsiyeyi büyütmek, daha çok kişiyi yağmurdan koruyabilmektir. Bunun için örgütlenmeye ihtiyacımız var. Büyümeye ihtiyacımız var. Adımızın başındaki unvanların, makamların, mevkilerin hiçbir önemi yok. Bunların hepsi bir gün geçer, geriye sadece yaptıklarımız, başardıklarımız kalır. Şairin dediği gibi, “Baki kalan bu kubbede hoş bir sedadır”. Bizim için en büyük onur sizleri, üyelerimizi, ailesiyle çocuklarıyla mutlu, huzurlu görmektir. Hep birlikte mücadele ederek elde edilmiş bir başarıdan, hak ederek, namusumuzla kazanılmış bir ekmeği bölüşmekten haklı bir davayı onuruyla icra etmekten üyelerimizin sofrasına bir dilim daha ekmek koymanın verdiği hazdan Bize, “Allah razı olsun” diyen kardeşlerimizin gözlerindeki sevinci görmekten başka bir amacımız, hedefimiz yoktur. Bunlar, bir gün bu makamları başkalarına bıraktığımızda, göğsümüze takacağımız onur madalyasıdır.

Konuşmaların ardından Duran Deniş tarafından denetim raporu okundu.

Şube Genel Kurulunda yapılan ve iki ayrı listenin yarıştığı seçimde şube başkanı Turgay Ulutürk güven tazelerken, Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Harun Bağcı, Mevlüt Şimşek, Sedat Doğançay, Mehmet Derin seçildiler.

FOTOĞRAFLAR