HABER 13  KASIM  2018

Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Asya Pasifik Bölgesi 16. Bölgesel Genel Konsey Toplantısı Taipei’de gerçekleşti

Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Asya Pasifik Bölgesi (ITUC-AP) 16. Bölgesel Genel Konsey Toplantısı 12-13 Kasım 2018 tarihlerinde Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşti.

25 asil üyenin katıldığı toplantıya Hak-İş'i temsilen Hak-İş Konfederasyonu Genel başkanı Mahmut Arslan, Uluslararası  İlişkiler Uzmanı Merita Yıldız ve   Pınar Özcan katıldı.

Toplantı ITUC-AP Başkanı Felix Anthony’nin açılış konuşmasıyla başladı. Anthony, Çin İşçi Federasyonu( CFL) Konfederasyonunun 70. Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde toplantıyı Taipei’de düzenlemiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Açılış Konuşmaları bölümünde söz alan CFL Konfederasyonu başkanı Chen Chieh katılımcıları selamlayarak bu toplantının Taipei’de organize edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tayvan’da sendikalarının en önemli gündemini iş sağlığı ve güvenliği ile şiddetin oluşturduğunu söyledi.Aynı zamnda ILO konferansına katılımları konusunda ITUC’e teşekkürlerini dile getirdi.

Bir sonraki konuşmacı ITUC Genel sekreteri Sharan Burrow konuşma yaptı. Konuşmasında Güçlü Toplu iş sözleşmeleri,ücretler ve istihdamın kritik olduğunu belirten Burrow, Kayıtdışı istihdamın ise hala artmakta olduğunu söyledi. Burrow, Dünyada temel işçi haklarına saygı duyulmadığını ancak Tayvan’da bu haklara saygı duyulduğunu söyleyerek çalışma bakanına teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmaları bölümünün son konuşmasını Çalışma bakanı Hsu Ming Chun yaptı. Çalışma hayatında 70.yılını dolduran CFL’nin çalışma hayatında önemli bir aktör olduğunu vurgulayan Chun, konfederasyon ile önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı. En önemli önceliklerinin işçi haklarını korumak olduğunu söyleyen Chun, katılımları için ITUC ve ITUC-AP’ye teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından toplantının gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündeminin onayının ardından ITUC-AP'nin karar organlarındaki üye değişiklikleri görüşüldü.  Buna göre Bölgesel Genel Konsey, icra konseyi ve kadın komitesi ile gençlik komitesinde gerçekleşen isim değişiklikleri onaylandı.

Bir sonraki gündem maddesi olan başkan yardımcılıkları konusunda ITUC-AP Genel sekreteri Shoya Yoshida Orta Doğu bölgesinden 1 Kadın, 1 Erkek başkan yardımcısı seçilmesi gerektiğini kadın aday olarak konfederasyonumuz Hak-iş tarafından aday gösterilen Fulya Pınar Özcan’ın Ortadoğu Bölgesinin desteğini alarak gönderilen mektup ile başkan yardımcılığının onaylandığını ancak resmi olarak üyeler tarafından onaylanmasıyla başkan yardımcılığının resmiyet kazanacağını bildirdi. Tüm üyelerin desteğiyle Özcan, ITUC-AP Bölgesinin resmi olarak başkan yardımcısı olarak seçildi.

5. gündem maddesi olan Finansal konular görüşüldü. Mali raporlara, üyelik aidatlarına ve finansal konulara ilişkin bilgilerin verilmesinin ardından finansal raporlar onaylandı.  

18. ITUC-AP Kadın Komitesi toplantısı, ITUC-AP Gençlik Komitesi toplantısı raporları görüşülerek onaylandı.

Bir sonraki maddede Shoya Yoshida tarafından 2017-2018 yılına ilişkin ilerleme raporuna ilişkin bilgiler verildi.

Bu bölümde genel başkanımız Mahmut Arslan söz alarak çalışanların kriz dönemlerinde geleceklerini, işlerini, aşlarını tehdit altında gördüklerini vurguladı, “Sorunların üstesinden ancak birlik ve dayanışma içerisinde olursak gelebiliriz. Sadece ekonomik sorunların değil tüm sorunların üstesinden gelebilmenin en önemli yolu kenetlenmek, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmaktır” dedi.

Türkiye ekonomisinin daha iyi hale gelmesi için tüm sosyal tarafların masada birlikte oturup konuşmaları, alınabilecek önlemleri ve atılacak adımları birlikte müzakere etmeleri gerektiğini söyleyen Arslan, “İşçi-işveren kesimini ilgilendiren konularda bizlerin olmadığı çözümler gerçeklikten uzak kalmaktadır. Çalışma hayatıyla ilgili atılacak her adımda sendikaların bilgisi, katkısı ve desteğinin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler bu noktada her türlü katkı ve desteği vermeye hazırız” dedi.

Konuşmasında 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kadroya alınması konusuna değinen Arslan, 12 yıl önce HAK-İŞ Konfederasyonu öncülüğünde taşeron işçilerin kadro alması için başlatılan uzun soluklu mücadelemizin 2017 yılının sonunda başarıya ulaştığını söyledi. 

İlerleme raporuna ilişkin diğer ülkelerden gelen katılımcıların katkılarının ardından 18. ITUC Genel konsey toplantısında alınan kararlara ilişkin bilgi verildi.

4. ITUC Kongre ve 4. ITUC-AP bölgesel konferansı hazırlıkları bölümünde ise kadın ve genç komitesi ile diğer yönetim organlarına adaylıklarla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Toplantının son bölümünde ise cinsiyet gündemi altında işyerinde cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi, ve kadın sağlık ve güvenliği konusunda sunumlar gerçekleşti. Bu bölümde uluslararası ilişkiler uzmanımız Pınar Özcan söz alarak Hak-İş’in yürüttüğü projelere ilişkin bilgiler verdi.

Üreme sağlığı konusunda İşçi ve İşverenlerin farkındalıkların arttırılması, kadın dostu işyerlerinin belgelendirmesi projeleriyle özellikle kadınların sağlık sorunlarına yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Özcan,aynı zamanda Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu(ETUC) tarafından yürütülen Evde güvende, işte güvende projesini Hak-İş’in yakından takip ettiğini ve bu projeyle sendikalara yönelik somut tavsiyeler üretildiğini belirterek bu tavsiyelere ilişkin bilgiler verdi.

Aynı zamanda işyerinde şiddet , cinsel taciz ve mobbing’in kadın sağlığını ciddi biçimde etkilediğini söyeleyen Özcan, Tekstil sektöründen örnekler vererek Öz İplik-İş sendikasının çok uluslu markaların denetimi sonucu cinsel taciz bulgularına rastlamısyla birlikte sendikayla irtibata geçerek cinsel tacizin fabrika düzeyinde önlenmesine ilişkin birlikte çalışmak istediğini, sendikanın dahiliyetiyle topyekun konuya yönelik eğitimler verilerek , sıfır şiddet projesi geliştirilerek sorunun  çözümü için işveren ve marka ile birlikte çalışıldığını belirtti.

Özcan, Hangi sektor olursa olsun çok uluslu markalarla birlikte çalışılarak kadın sağlığını etkileyecek faktörler ortadan kaldırılabilir dedi.

Toplantı boyunca Genel başkanımız Mahmut Arslan Kore, Myanmar, Bangladeş, Malezya, Pakistan, Japonya Konfederasyon başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

Arslan ve beraberindeki heyet  ITUC-AP 16. Bölgesel İcra Konseyi toplantısının sona ermesinin ardından toplantıya ev sahipliği yapan Çin Emek Federasyonu’nun 70. Kuruluş Yıldönümünü seremonisine katıldı.

 

FOTOĞRAFLAR