HABER 6  ARALIK  2018

‘Çalışma Yaşamında Kadınlara Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi’ Konferansı

‘Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler Türkiye’de İnsan Yakışır İş İçin Kadınların Güçlenmesi’ Projesi kapsamında ‘Çalışma Yaşamında Kadınlara Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi’ Konferansı gerçekleşti.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç tarafından finanse edilen ‘Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler Türkiye’de İnsan Yakışır İş İçin Kadınların Güçlenmesi’ Projesi kapsamında ‘Çalışma Yaşamında Kadınlara Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi’ Konferansı gerçekleşti.

6 Aralık 2018 tarihinde Ankara Hilton Oteli’nde gerçekleşen konferansa Genel Başkanımız Murat İnanç, Basın Danışmanı Didem Boztaş, Özel Kalem Melek Şahin, Uzman Yardımcısı Tilbe Gocuklu katıldı.

Programın açılışında ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, İsveç Ankara Büyükelçisi Annika Molin Hellgren, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından  ‘Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesi konusunda ILO’nun faaliyetleri çalışma standardı belirleme konusu tartışmaya açıldı. Söz konusu sorunu sona erdirmek için uygulanan politikalar ve mevuzat düzenlemeleri, uygulama örnekleri hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

“Çalışma yaşamında kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için sosyal tarafların rolü ve katkıları” ile “Çalışma yaşamında kadına yönelik şiddetin önlenmesi için işbirliğinin güçlendirilmesi” konularında birer panel düzenlendi. İlk panelde Konfederasyonumuz HAK-İŞ Endüstri İlişkiler Uzmanı Elif Yıldırım, konfederasyonumuzun kadın odaklı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Konferans, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Türkiye program yöneticisi Zeliha Ünaldı’nın konuşmasının ardından son buldu.

 

FOTOĞRAFLAR