HABER 12  ARALIK  2018

H&M/ Industriall Küresel Sendika Ulusal İzleme Komite toplantısı Kamboçya’da gerçekleşti

H&M/ Industriall Küresel Sendika Ulusal İzleme Komite toplantısı 10-12 Aralık 2018 tarihlerinde Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de  gerçekleşti.

Bangladeş, Kamboçya ve Türkiye’den H&M ulusal izleme komite üyelerinin katıldığı toplantıya Pakistan ve Hindistan Tekstil sektöründen gözlemciler katıldı. Sendikamızı temsilen toplantıya Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Pınar Özcan katıldı.

Toplantının ilk gününde açılış konuşmalarını Industriall Tekstil Sektör Direktörü Christina Hajagos Clausen,İsveç  IF Metal Sendikası Uluslararası İlişkiler Sekreteri Mats Svensson ve H&M Direktörü Lars Ake Berggvist yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından ILO Temel Prensipler ve Haklar bölümü Örgütlenme özgürlüğü ve toplu iş sözleşme uzmanı Christopher Land- Kazlauskas temel haklarla ilgili bir sunum yaptı.  H&M, IndustriALL Global / IF Metall arasındaki GFA (Küresel Çerçeve Anlaşması) kapsamında anlaşmazlık çözümü için hazırlanan taslak usul önerisine ilişkin bilgiler veren Kazlauskas’ın moderatörlüğünde her ülke ulusal izleme komiteleri H&M, IndustriALL Global / IF Metall arasındaki GFA (Küresel Çerçeve Anlaşması) kapsamında anlaşmazlık çözümü için hazırlanan taslak usul önerisine ilişkin grup çalışmasında bulundu.

GFA kapsamına giren ve H&M tedarikçilerinde yaşanan işçilerle ilgili davaların çözümünde ve GFA kapsamındaki ihlallerle ilgili olarak konuların çözümünde destek olarak kullanılmak üzere hazırlanan metin ülkelere göre uygulanabilir olması için incelendi.

Toplantının ikinci gününde ise OECD Tekstil ve Konfeksiyon, Yatırım Bölümü, Mali İşler Direktörlüğü Politika Danışmanı Jennifer Schappert, Tekstil ve hazır giyim sektöründe Sorumlu Tedarik Zincirleri ve Global Çerçeve Anlaşmaları için OECD Durum Tespiti konusunda bilgilendirme yaptı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise işyerinde cinsiyete yönelik şiddet ve ILO Sözleşmesine yönelik bilgilendirme yapıldı.

Bu bölümde Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Pınar Özcan söz alarak sendikamızın Eroğlu giyimde uygulamış olduğu sıfır şliddet projesi ve kadınlara yönelik yürüttüğü projelere ilişkin bilgiler  verdi.

Ardından H&M sürdürülebilirlik müdürü Yüksel Sendan ve Industriall Türkiye temsilcisi Şeyda Çelikel Türkiye Ulusal izleme komitesinin 2017 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.

2019 yılına ilişkin faaliyetlerin planlanmasının ardından toplantı sona erdi.

FOTOĞRAFLAR