HABER 4  ŞUBAT  2019

Eğitim Ve Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi

Eğitim ve Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projemizin Eskişehir Eğitim Toplantısı gerçekleşti.

Sendikamız tarafından yürütülen, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “ Eğitim ve Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması” projesi 4 Şubat 2019 tarihinde Eskişehir Dedeman Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya Genel Sekreterimiz Rafi Ay,Genel Başkan Yardımcımız Muzaffer Birdoğan,  Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan, Eskişehir İl Başkanı Turan Demir,Eskişehir İl Sekreteri Birol Akbaş, ÇASGEM Eğitim Uzmanları Güliz Bozdemir, Kübra Öztürk Sever, Aile Danışmanı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat, Sendikamız Hukuk Müşaviri Av.Selma Yağan, H&M Marka Temsilcisi Yüksel Sendan, Uzman Yardımcısı ve proje asistanı Tilbe Gocuklu, Basın Personelimiz Can Berkay Şahin, Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Asst. Prof. Stephanie Fortado, Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Assoc. Prof Emily Twarog, Amerika Ulaşım Sendikası 308. Şubesi Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane ve sendikamızın örgütlü olduğu fabrikalardan gelen baştemsilci, temsilciler ile kadın komitesi üyelerimiz katıldı.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay toplantının açılışında bir konuşma yaptı.  AY konuşmasında hazır giyim ve konfeksiyonda yoğunlukla kadınların çalıştığını, sendikamızın diğer sendikalardan farklı olarak çalışan kadınların çalışma hayatlarında ki sorunlarıyla özel olarak ilgilendiğini söyledi.

AY; “Öz İplik-İş Sendikası olarak kadınların iş hayatına katılmalarıyla ilgili çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Sanayinin yeni yeni geliştiği Tokat, Aksaray, Şanlıurfa gibi yerlerde çalışma hayatına katılım biraz daha zor. Özellikle kadınlar açısından bazı kültürel kodlar var ama biz bu kültürel kodları kırmak için bu projeleri yapıyoruz. Tokat’ ta kendi örgütlü olduğumuz bir firmada 1,5 yıldır kadın istihdamının arttırılması konusunda eşitlik çalışmaları yapıyoruz. İşverenlerle sosyal diyalog yöntemiyle görüşüyoruz. Sendikamızın örgütlü olduğu Tokat’ta işverenler bir sene özellikle iki bölgede tamamen kadın işçi çalıştırılması yönünde karar aldı. Bu bizim için, sendikamız için çok önemli bir gelişme. Yürüttüğümüz projelerin devamı gelecek ve eğitimlerimizi bir çok ilde yaygınlaştıracağız. Sendikamız büyüdükçe, projelerimiz arttıkça kadın istihdamının ve çalışma hayatında ki sorunların çözümü için çok daha fazla katkılar sunacağız” dedi.

Proje Koordinatörü Pınar Özcan ise proje tanıtım sunumu gerçekleştirerek,   projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Asst. Prof. Stephanie Fortado ‘Şikayet Mekanizmalarının Etkin Kullanılması’,  Av. Selma Yağan ‘İş Hukuku’, H&M Marka Temsilcisi Yüksel Sendan ‘Markalarda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda sunum gerçekleştirdi.

ÇASGEM Eğitim Uzmanı Ceylan Güliz Bozdemir ‘Kişisel Gelişim ve Motivasyon’ ve ÇASGEM Eğitim Uzmanı Kübra Öztürk Sever ise  ‘İş’te Verimlilik’ konusunda eğitim verdiler.

Tüm katılımcıların sertifika aldığı eğitim programı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR