HABER 3  ŞUBAT  2019

İş Ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Eğitim Projesi

“İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” Eğitim Projemizin Eskişehir Eğitim Toplantısı gerçekleşti.

Sendikamız tarafından yürütülen, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin destekleyicisi olduğu “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesi 2-3 Şubat 2019 tarihlerinde Eskişehir Dedeman Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya Genel Sekreterimiz Rafi Ay, Genel Başkan Yardımcımız Muzaffer Birdoğan,  Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan, Eskişehir İl Başkanı Turan Demir, Eskişehir İl Sekreteri Birol Akbaş, ÇASGEM Eğitim Uzmanları Güliz Bozdemir, Kübra Öztürk Sever, Aile Danışmanı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat, Uzman Yardımcısı  ve proje asistanı Tilbe Gocuklu, Basın Personelimiz Can Berkay Şahin, Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Asst. Prof. Stephanie Fortado, Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Assoc. Prof Emily Twarog, Amerika Ulaşım Sendikası 308. Şubesi Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane ve sendikamızın örgütlü olduğu fabrikalardan gelen baştemsilci, temsilciler ile kadın komitesi üyelerimiz katıldı.

Genel Sekreterimiz Rafi Ay toplantının açılışında bir konuşma yaptı. Ay konuşmasında sendika olarak farkındalık yaratmak için kadınlara yönelik eğitim ve projeler yapan ilk sendikalardan birinin Öz İplik-İş Sendikası olduğuna vurgu yaparak,  bu ilklere ek olarak ailelere yönelik bir proje yapıldığının altını çizdi. AY; “ Bu projeleri yürütüyoruz, çünkü  birbirimizi daha iyi anlayarak ve çalışma hayatında ki zorlukları beraber atlatmaya ihtiyacımız var.  Bu tarz projelerimiz  devam edecektir.Diğer yandan Öz İplik-İş Sendikası olarak hep sosyal diyalogdan yana olduk ve buraya da böyle bir sendikal anlayışla geldik. Bu sosyal diyalog yolu ile yürüttüğümüz sendikacılık anlayışı ile Öz İplik-İş Sendikası yukarıya doğru bir ivme ile yoluna devam etmektedir. Ama bizim istediğimiz tekstil sektöründe 800 bini aşkın sendikasız çalışana ve asgari ücretle çalışan işçilere sendikamızı anlatmaktır. Ailemize katmaktır. Sektörde sendikasız çalışan işçilere ulaşmak zorundayız. Birlikte hareket etmek zorundayız. Onların da koşullarını iyileştirmek zorundayız. işverenler karşısında daha güçlü durmamız için birlik olmamız çok önemli ve büyük bir etkendir ” dedi.

Proje Koordinatörü Pınar Özcan ise proje tanıtım sunumu gerçekleştirerek, projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Asst. Prof. Stephanie Fortado, Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesi Assoc. Prof Emily Twarog, Amerika Ulaşım Sendikası 308. Şubesi Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane de birer açılış konuşması yaptılar.

Anadolu Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Öğretim Üyesi Dr. Özgür Oğuz ‘İş Kanunda Kadın Hakları’ , Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat ‘İş ve Aile Yaşamı Dengesi- Aile Olmak ve Çocukla İletişim’ konuları hakkında birer sunum gerçekleştirdiler.

Programın birinci günü ÇASGEM Eğitim Uzmanı Güliz Bozdemir  tarafından verilen ‘Temel Empati Becerileri’ eğitimi ile sona erdi.

Programın ikinci gününde ise ÇASGEM Eğitim Uzmanı Güliz Bozdemir ‘Aile İçi Etkin İletişim’ ve ÇASGEM Uzmanı Kübra Öztürk Sever tarafından ‘Farkındalık ve Stres Yönetimi’ konusunda eğitim verildi.

Tüm katılımcıların sertifika aldığı eğitim programı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR