HABER 9  ŞUBAT  2019

Öz İplik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Öz İplik-İş Sendikası 13.Olağan Genel Kurulu, ‘Hedef İşkolunda Lider Sendika’ temasıyla büyük bir coşku, katılım, heyecan ve birlik- bütünlük içerisinde gerçekleşti.

Sendikamızın 13. Olağan Genel Kurulu, 9 Şubat 2019 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Hotel’de başladı.

İki gün sürecek Genel Kurulumuzun açılışına Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Şahin, Settar Aslan, Mustafa Toruntay, konfederasyonumuza bağlı kardeş sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Illionois Universitesi İşçi ve İstihdam ilişkileri Okulu İşçi Eğitim Programı Öğretim Üyesi Prof. Stephanie Fortado, Illionois Universitesi İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitim Programı Öğretim Üyesi Prof Emily Twarog, Amerika Ulaşım Sendikası Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane, 6 Şube Başkanlığı, 1 Bölge Başkanlığı, 9 İl Başkanlığı ve 2 İlçe Başkanlığı’ndan 293 delege, sendikamızın örgütlü olduğu fabrikaların işveren temsilcileri, basın mensupları ile çok sayıda misafir katıldı.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Birdoğan’ın yoklama ve açılışıyla başlayan kurulda, divan teşekkülünün ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu, kısa film gösterimi gerçekleşti.

13. Olağan Genel Kurulumuzun divan başkanlığını Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin yaptı. Divan başkan yardımcılığında Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özüpek, divan kâtipliğinde ise  Saime Elma ile Özlem Öktem yer aldı.

İNANÇ: ‘Bayrağı devralacak arkadaşlarımızın daha da ileri taşıyacağına inanıyorum’

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, Genel Kurul’da bir konuşma yaparak seçimde aday olmayacağını açıkladı. Öz İplik-İş Sendikası’nın son 10 yılda üye sayısını yüzde 82 arttırarak 30 bin 486 kişiye çıkardığını işaret eden İnanç, ‘Öz İplik-İş’i iyi bir noktada devretmenin haklı gururunu yaşıyorum. 1983 yılında Öz İplik-İş'e üye olmamla değişen hayatımda sözcünüz, temsilciniz, Genel Başkanınız oldum. 36 yıldır Öz İplik-İş'liyim ve Öz İplik-İş'in çeşitli kademelerinde görev aldım. Öz İplik-İş'i güzel bir yerde teslim etmenin vaktinin geldiğine inanıyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrağı devralacak arkadaşlarımızın daha da ileri taşıyacağına inanıyorum’ dedi.

İnanç’ın konuşmasının ardından Genel Sekreterimiz Rafi AY tarafından, Genel Başkanımız Murat İnanç’a sendikamıza veüyelerimize vermiş olduğu değerli hizmetlerden dolayı bir plaket takdim edildi.

AY: ‘Bayrağı Almaya Talibim’

Öz İplik-İŞ Sendikası Genel Sekreteri Rafi AY, genel kurulda bir konuşma yaparak, Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı ve ‘ Bayrağı almaya talibim’ dedi.

Öz İplik-İş Sendikasının 12. Olağan Genel kurulundan bugüne, Dünyada,  Türkiye'de çok önemli gelişmeler yaşandığının altını çizen AY, “ Ülkemizde yaşanan ekonomik, sosyal, politik güçlükler karşısında özellikle de çalışanlar, sarsıcı günlerden geçti. Hala, bu zor günleri atlatmış değiliz. Sosyal ve ekonomik, iç ve dış sebeplerden kaynaklanan zorluklar, bugünlerde hepimizin yaşam alanına yansıdı. Biz bu gelişmeler ışığında sendikamızı, sendikacılığı, işi, işçiliği, emeği, üretimi yeniden değerlendirmek, yeni bir sendikal model ortaya koymak durumundayız. Belki de sendikal hareketi, hareketlendirmek zorundayız’ dedi.

“Sendikal Harekete Örnek Olacak Faaliyetlerimizi Sizlerle Birlikte Harekete Geçireceğiz”

Yaşanılan çağın gelişimden dolayı yeni anlayışlarla yola çıktıklarına dikkat çeken Ay, ''Sektörümüzde öncü bir sendika olarak ilerleyen günlerde, sendikal harekete örnek olacak faaliyetlerimizi sizlerle birlikte harekete geçireceğiz. Farklı bir sendikal modele, hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz. Bugüne kadar ki deneyimlerimiz, irademiz, inancımız, cesaretimiz,  bugün ki heyecanımızla karşınızdayız. Sanayi 4.0 diyorlar, biz de sendika, 4.0 diyeceğiz.  Sizinle birlikte saygın bir iş, saygın bir yaşamın önüne engel olan, gelir dağılımı adaletsizliği, kayıt dışı çalışma, kaçak işçilik, düşük ücret, ücretlerdeki vergi yükü, işsizlik, yoksulluk, eşitsizlik için mücadelemizi sürdüreceğiz'' şeklinde konuştu.

“Çalışma Hayatının Temel Sorunlarını Çözmek İçin Her Türlü Hukuki ve Siyasi Yolu Deneyeceğiz”

Ay, daha kaynaşmış, daha kurumsallaşmış, potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmış bir sendika inşa edeceklerini kaydederek, Öz İplik-İş’in sendikal harekette lider olacağını belirtti. İş kolunda sendikalı olmayan tüm işçilere ulaşacaklarını açıklayan Ay, ''Geleceğimizi, çabalarımızı, misyonumuzu bu hedef doğrultusunda yeniden şekillendireceğiz. Bizimle olmanın ayrıcalığını anlatacağız. Üyelerimizin aidiyet duygularını güçlendireceğiz. Yeni söylemlerle,  eylemlerle, aktif, dinamik, pozitif bir sendikal kimlik oluşturacağız. Örgütsel iletişimi güçlendireceğiz. İnsanlığa yakışır, ahlak ve etik anlayışı içinde davranacağız. Toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere, tüm sendikal faaliyetlerimizi, kurullar ve kurallar çerçevesinde, ortak akılla belirleyeceğiz. İş kolumuzda kayıt dışılık, düşük ücret, kaçak işçilik gibi temel sorunları çözmek için, her türlü hukuki,  siyasi yolu deneyeceğiz. Diyalog ve müzakereden yana olacağız. Sorunlara, çözüm odaklı yaklaşacağız.  Sık sık fabrikalarda olacağız. Üyelerimizin yaşadıkları sorunları,  talepleri alacağız. Odalarda, salonlarda değil, bürokratik sendikacılık hiç değil, sahada faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Sendikamız bünyesinde eğitim, özel gereksinimli bireyler yani engelli bireyler, iş sağlığı ve güvenliği, gençlik, kültür sanat gibi, komite oluşumlarımızı tamamlayacağız. Yıllık eğitim takvimi yayınlayacağız. Üyelerimizle sosyal etkinlikler düzenleyerek, motive olmalarını sağlayacağız. Üyelerimizin okuyan, başarılı olan çocuklarına, burs imkanı sunacağız. Ulusal ve uluslararası proje faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz'' açıklamalarında bulundu.

‘Üstlendiğimiz Sorumluluğumuzu, Davamızı, Ülkemize Sevdamızı Daha da Yücelteceğiz’

Büyük bir ciddiyet ve cesaretle çalışma hayatının sorunlarını ele alacaklarının altını çizen Ay, ''Sendikamıza aidat ödeyen, üyelerimize  'helal olsun' dedirtecek işler yapacağız. Sendikamıza, üyelerimize, hizmet eden herkes, başımızın tacı olacak.  Sendikamıza,  üyelerimize, zarar vermeye çalışan her kim olursa olsun, bizi karşısında bulacak. 13. Olağan Genel Kurulumuz, sendikamızda yeni başlangıçların habercisidir. Hem sendikal çalışmalarımızda hem vatanımıza hizmette yeni bir döneme giriyoruz. 41 yıllık deneyimli bir sendika olarak, önümüzdeki süreçte üyelerimiz, çalışma hayatı, ülkemiz ve insanlık adına yenilikçi ve büyük işler başarmanın mücadelesini vereceğiz.  Sendikamız yeni bir atılımın içerisindedir.  Yarından sonra, Öz İplik-İş'in bir atılım dönemi olacaktır. Bizler bir sonraki kongreye kadar var gücümüzle çalışacağız. Üstlendiğimiz sorumluluğumuzu, davamızı, ülkemize sevdamızı daha da yücelteceğiz.  Büyük bir ciddiyetle, cesaretle çalışma hayatının sorunlarını ele alacağız'' diye konuştu.

Arslan, ‘Öz İplik-İş Sendikamız HAK-İŞ’in Önemli Sendikalarından Biridir’

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Öz İplik-İş Sendikamız HAK-İŞ’in en önemli sendikalarından birisidir. Son 4 yılda üye sayısını yüzde 25 arttıran nadir sendikalarımızdan bir tanesidir. Öz İplik-İş Sendikamız tekstil işçilerinin umudu ve geleceği olmuştur” dedi.

 “Hedefimiz 1 Milyon Tekstil İşçisinin Umudu Olmak”

Tekstil iş kolunda 1 milyondan fazla çalışanın olduğunu vurgulayan Arslan, “Tekstil sektöründe çalışan 1 milyon 42 bin işçinin sadece 90 bini sendikalı. Bu sayının artması için mücadelemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde inşallah Öz İplik-İş Sendikamızı birinci olarak görürüz. HAK-İŞ olarak bu başarı hikayesinden büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Hedefimiz, son açıklanan istatistiklere göre üye sayısı 30 bini aşmış olan Öz İplik-İş Sendikamızın üye sayısını arttırmak, 1 milyona yakın tekstil işçisinin umudu olmak, onlarla kucaklaşmak ve sendikamızın çatısı altına almaktır” sözlerine yer verdi.

Tekstil sektörünün geleneksel bir sektör olduğunu vurgulayan Arslan, “Tekstil iş kolu ihracat ve ithalatta önemli bir yeri olan sektörümüzdür. Son yıllarda özellikle pamuk üretiminde hızlı bir artış görüyoruz. Bununla birlikte hazır giyimdeki gelişmeler gelecekle ilgili umutlarımızı arttırmaktadır. Bu gelişmeler tekstil sektörünü olumlu yönde etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

“Asgari Ücretin Belirlenmesindeki Sistemin Yeniden Oluşturulması Gerekiyor”

Türkiye’deki asgari ücret tartışmalarının başka bir boyuta taşınması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Asgari ücretin Türkiye’deki uygulamaları ve dünyadaki uygulamaları farklı. Türkiye’deki uygulama, asgari ücret eşittir geçim ücreti. Çünkü 8 milyona yakın insan asgari ücretle çalışıyor. Dünyada asgari ücret uygulanabilecek en düşük, en az ücrettir. Bizim ülkemizde 8 milyonu daha sonra da 15 milyonu ilgilendiren bir noktaya gidiyor. O yüzden asgari ücreti tartışırken, eğer bunu geçim ücreti olarak tartışırsanız geldiğimiz noktadaki asgari ücret yetersiz kalır. Asgari ücretin belirlenmesindeki sistemin yeniden oluşturulması gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Türkiye genelinde toplu sözleşme yapmak için yapısının değişmesini istiyoruz. İşçilerin ve pek çok işçi temsilcilerinin olduğu bir asgari ücret tespit komisyonunu oluşturmalıyız” diye konuştu.

İşçilerin ücretlerindeki ağır vergi yükünün kaldırılması gerektiğini dile getiren Arslan, “1 Mayıs 2018 kutlamalarımızı bizim için önemli bir tema süslemişti. ‘Vergi adaletsizliğine son verilsin’ demiştik. Özellikle ücretlilerin vergi dilimlerinin kısa sürede bir üst orana çıkmış olması Ocak ayındaki ücretlerimizin Aralık ayına geldiğimiz zaman yüzde 20 ile yüzde 25 arasında azalmış olması bizim için büyük bir handikaptır. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde ücretlerdeki vergi yükünün en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Biz hem işletmelerimizin üzerindeki çalışanlarla ilgili olan vergi yükünün azaltılması, hem de asgari ücret düzeyindeki arkadaşlarımızın vergi dilimlerinin en aza indirilmesi konusunda talebimiz ve çabamız var” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’nın konuşmasının ardından Sendikamız Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Canan İşbilen tarafından Arslan’a çiçek takdim edildi.

Amerika Ulaşım Sendikası Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane de, genel kurula hitaben bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasının ardında, genel kurulumuza katılan Lane ve betaberindeki misafir heyetimizle karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Kurulda, Adana Şube Sekreteri Murat Kunt tarafından ‘Tüzük Tadil ve Kararlar Komisyon raporu okundu. Çorlu Şube Sekreteri Mehmet Çakır tarafından ise ‘Hesap Tetkik ve Tahmini Bütçe Komisyon raporu okundu.

 

FOTOĞRAFLAR