HABER 7  MART  2019

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Tekstil Emekçilerinin mücadelesinin günüdür

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu(ETUC) Kadın komitesi başkan yardımcısı, Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi başkanı ve Hak-İş Konfederasyonu Kadın komitesi başkan yardımcısı Pınar ÖZCAN, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi adil çalışma koşulları elde edebilmek için tarihin en büyük kadın eylemlerinden birini gerçekleştirdi. Kadınların eylemini durdurmak isteyen polisler ve fabrika patronları tarafından yapılan müdahalelerde 129 işçi çıkan yangında yanarak can verdi. Vahim cinayetin ardından 8 Mart’ta hayatını kaybedenlerin anısına Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı ancak yangının ateşi sönmedi.

Bundan 162 yıl sonra hala çalışma hayatında etkin rol alan kadınlar, emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadır. Daha kısa çalışma süresi, daha iyi iş koşulları, karar alma mekanizmalarına kadın katılımı, insan onuruna yaraşır iş, işyerinde cinsiyete dayalı şiddete son taleplerimiz bugün de geçerliliğini koruyor.

Kadın-erkek eşitliğinden uzak kodlarla çevrelenmiş toplumsal yapıda; işe alımlarda sıkça rastlanan cinsiyet ayrımı, aynı meslekte erkeğin kadına göre daha avantajlı olması ise kadına hayatının sonuna kadar bir toplumsal cinsiyet eşitsizliğini dayatmakta, bunu yaşamak zorunda bırakmaktadır. Sosyal güvencelerden arındırılmış ev içi çalışma, çocuk bakım olanaklarının yetersizliği, mevcut eşitsizliği daha ileri boyutlara taşımaktadır.  Buna töre cinayetleri, taciz, cinsel ve her türlü fiziki ve psikolojik şiddet de eklenince, kadınların dünyanın her yerinde en çok ezilen kesim olduğu çarpıcı biçimde bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur. Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır. Fuhuşa zorlanan kadınların sayısı yılda 700 bin ile 4 milyon arasındadır. Ülkemizde karar alma mekanizmalarında da kadının adı yok denecek kadar silik okunmaktadır.

Dünya Kadınlar Günü, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik haksızlıkların ortadan kaldırılması, daha iyi yaşama ve çalışma koşullarını iyileştirme yolunda verdikleri mücadelenin simgesidir.8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Tekstil Emekçilerinin mücadelesinin günüdür

Emekçi kadınların, tarihsel mücadelelerini kutlamak ve bir anma günü olarak atfedilen bu gün maalesef mağazalarda kadınlara özel indirimler, alışveriş merkezlerinde Kadınlar Günü özel etkinlikleri gibi tüketim çılgınlığına dönüşmüştür. 8 Mart'ın, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olduğunu elbirliğiyle unutmamamız ve unutturmamamız gerekiyor.

Öz İplik-İş Sendikası üyelerinden ve kadın komitesinin ona kazandırdığı güçten ilham alarak yoluna her geçen gün daha sağlam adımlar atarak devam etmektedir. Kadınların ilmek ilmek değer kattığı sendikamız toplumsal olarak tüm haklarıyla ona konulan bariyerleri aşarak, önyargıları yıkarak kendilerinin ve konfederasyonumuzun, sendikamızın ona verdiği desteğin farkında olarak kadının iş hayatında daha aktif rol alması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına birçok önemli bir projeye hayata geçirmiştir.

Tekstil sektöründe çalışan kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesi projesiyle kadınların çocuk bakım sorununa somut çözüm üreten sendikamız, kadın liderler yetiştirilmesi projesi, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması projesi,   Eğitim ve sosyal diyalog yoluyla kadın istihdamının arttırılması projesini hayata geçirerek kadınların saygın iş koşullarına erişimi için önemli bir yol kat etmiştir. Öz İplik-İş ürettiği yenilikçi, lider projeler ile uluslararası ve ulusal arenada örnek sendika ve kadınların sesi olmaya, sorunlara çözüm üretmeye  devam edecektir.

Kadınlara yönelik her türlü negatif ayrımcılığın son bulduğu, eşit işe eşit ücretin ödendiği, kadını aşağılayan, ikinci sınıf insan konumuna düşüren anlayışın yasalarla engellendiği ve cinsel suçların cezalarının arttırıldığı , Karar alma mekanizmalarında ayrımcı politikalar yerine cinsiyet eşitliği ve eşit temsil konusunda yasal düzenlemelerin yapıldığı, insan onuruna yaraşır iş, koşullarının sağlandığı ,8 Mart’ın resmi tatil ilan edildiği nice 8 Martları kutlamak dileğiyle 8 Mart, dünyanın dört bir yanında sömürüye, zulme ve cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden, işçi ve emekçi kadınlara kutlu olsun.