HABER 5  NİSAN  2019

HAK-İŞ ile Moritanyalı Sendikacılar Eğitim Programında Buluştu

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile Moritanya Çalışanları Ulusal Konfederasyonu (CNTM) eğitim seminerinde bir araya geldi. 

Eğitim Yoluyla Moritanya Sendikalarıyla HAK-İŞ Konfederasyonu Arasında İşbirliğini Geliştirme Projesi Kapsamında Moritanya Çalışanları Ulusal Konfederasyonu (CNTM) Heyeti için hazırlanan Sendikal Eğitim Programına Katıldık

Sendikal Eğitim Programı 05 Nisan 2019 günü, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Eğitim Programına Moritanya Çalışanları Ulusal Konfederasyonu (CNTM) Heyeti, HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı sendikaların yöneticileri ve uzmanları katılım gösterdi.

Eğitim Programına sendikamızı temsilen Genel Başkan Yardımcımız Turgay Ulutürk, Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Fulya Pınar Özcan ve Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu katıldı.

HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız ‘’Yeni ve Etkin Sendikacılığı İnşa Etmek,  Sendikal Hareket, Hedefler ve Stratejiler’’  başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda HAK-İŞ Konfederasyonu’nun göstermiş olduğu onurlu mücadele ve duruş sayesinde bugün 700 binlere yakın üye sayısına sahip olmasından ve ulusal alanda gerçekleştirdiğimiz başarıların uluslararası çalışmalarda da örnek teşkil ettiğinden söz etti.

Dr. Osman Yıldız’ın sunumunun ardından, Hizmet-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Avukat Kiraz Bilge Akçomak Türkiye’de İş Hukuku ve Toplu İş Sözleşmesi Düzeni başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda Bireysel İş Sözleşmeleri ve Toplu İş Sözleşmeleri arasındaki farklılıklardan ve Toplu İş Sözleşmeleri’nin gücünden bahseden Akçomak’ı Moritanyalı katılımcılar ilgi ile takip etti.

HAK-İŞ Projeler Koordinatörü Recep Atar, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun sosyal diyalog, mesleki eğitim ve projeler odaklı yürüttüğü faaliyetleri tanıttı. Konfederasyonumuzun yenilikçi ve lider faaliyetleri Moritanyalı misafirlere önemli örnekler oluşturdu ve onların gelecek faaliyetleri için büyük katkılar sağladı.

Eğitim Programı’nın öğleden sonraki oturumu, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan’ın açılış konuşmaları ile başladı. HAK-İŞ Konfederasyonu ve CNTM arasındaki büyük dostluğa vurgu yapan ve desteklerini belirten Aslan,’’…HAK-İŞ, hem ikili işbirlikleriyle, hem de uluslararası ölçekteki federasyon ve konfederasyonlarla ilişkilerini geliştiren önemli bir merkezdir. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın da HAK-İŞ' in çizdiği istikamette ve rotada yürüyerek yeni sendikal tecrübeleri ve yeni sendikal işbirliklerini gerçekleştireceklerine inanıyorum" dedi.

CNTM Uluslararası İlişkiler Yöneticisi Abdellahi Camara ise gerçekleştirilen eğitim programı ve Türkiye ziyaretinden duydukları mutluluğu dile getirdi ve HAK-İŞ Konfederasyo’nun çalışmalarının onlar tarafından daima örnek alındığını vurguladı.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ‘Sendikal Harekette Kadın’ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Zengin, HAK-İŞ Kadın Komitesi’nin seneler içerisinde gösterdiği büyük gelişimleri tarihsel bir özet içerisinde aktardı ve Kadın Komitesi’nin gelecek dönemler için planladığı faaliyetlere değindi.

Gazi Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın Türkiye’de Endüstriyel İlişkiler Sistemi üzerine bir sunum gerçekleştirdi ve sunumu CNTM Heyeti tarafından ilgiyle takip edildi.

HAK-İŞ Konfederasyonu Basın Müşaviri Birsen Çiçek Odabaşı Sendikal İletişim başlıklı sunumunda Moritanyalı katılımcılara Türkiye’nin gelişmiş basın ağı ve HAK-İŞ Konfederasyonu’nun basın-yayın faaliyetlerinden söz etti.

Hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından eğitim programı sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR