HABER 1  MAYIS  2019

ACIMIZ BÜYÜK 

COŞKUYLA BAŞLAYAN 1 MAYIS YERİNİ HÜZNE BIRAKTI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ öncülüğünde bu yıl Şanlıurfa’da düzenlediğimiz 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde acı bir haberle kedere boğulduk. 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden, Şanlıurfa’ya gelen Öz Büro İş Sendikamız üyelerini taşıyan aracın kaza yapması sonucu 5 üyemiz vefat etmiş, 13 üyemiz de yaralanmıştır. Büyük bir heyecanla, Konfederasyonumuz HAK-İŞ liderliğinde hazırlandığımız, Şanlıurfa’da kardeş Konfederasyon Memur-Sen ile gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs etkinliğimiz de gelen acı haberle içimiz yandı. Kaza 1 Mayıs’ı yasa boğdu. Programımız yarıda kesildi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, kaza haberini 1 Mayıs kutlamaları için bulunduğu miting meydanında aldı. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, alanı dolduran binlerce HAK-İŞ ve MEMUR-SEN üyesine üzücü haberi 1 Mayıs kürsüsünden verdi. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Her zaman söylediğim gibi yola çıkan arkadaşlarımıza memleketlerine dönene kadar her konuda hassasiyet göstermelerini, dikkatli olmalarını, bu konuda gereken hususiyetin üzerinde durmalarını rica ettik ama bazen gelenleri önleyemiyorsunuz” dedi.

Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Arslan, “Onlar 1 Mayıs’a, HAK-İŞ ve MEMUR-SEN’in rengini koymak, HAK-İŞ ve MEMUR-SEN’in davasını meydanlardan haykırmak, kendi sorunlarıyla, bu meydanları doldurmak için yola çıkan kardeşlerimizdi. Onlar inandıkları dava için, inandıkları HAK-İŞ için yollara düşmüş yiğit insanlardı. Onlar bu mücadelenin şehitleri oldular, gazileri oldular” diye konuştu.

Arslan, 1 Mayıs etkinliklerini Şanlıurfa’da kesmek zorunda kaldıklarını fakat 81 ilde basın açıklamalarıyla yapılarak sorunların ifade edildiği, itirazların ve tekliflerin ortaya konulacağını belirterek, “Hem şehitlerimize, hem de gazilerimize görevimizi yerine getirmek üzere bu toplantıyı burada kapatıyoruz. Bu toplantıya katılan bütün arkadaşlarımızdan, kaybettimiz şehitlerimiz için üç ihlas bir fatiha okumanızı ve ruhlarına hediye etmenizi rica ediyorum. Allah rahmet eylesin, yolunuz açık olsun. Rabbim kaza bela vermesin inşallah. Hepinizi HAK-İŞ ve MEMUR-SEN adına, emek hareketi adına saygı ve hürmetle selamlıyorum. Allah yardımcımız olsun, yolunuz ve yolumuz açık olsun, sağlıcakla kalın” dedi.

http://www.hakis.org.tr/

 

FOTOĞRAFLAR