HABER 22  MAYIS  2019

AY, IndustriALL Küresel Sendika İcra Kurulu’nda Konuştu

AY: “IndustriALL Küresel Sendika’ya örgütlenme çalışmalarımızda verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz”

Genel Başkanımız Rafi AY, sendikamızın üyesi olduğu IndustriALL Küresel Sendika’nın  İcra Kurulu toplantısına katıldı.

21-22 Mayıs 2019 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşen toplantıya, IndustriALL Küresel Sendika Başkanı Jörg Hoffman, Genel Sekreteri Valter Sanches, Genel Sekreter Yardımcıları Kemal Özkan ve Jenny Holdcroft ve IndustriALL Küresel Sendika yönetimi başta olmak üzere; IndustriALL Küresel Sendika’nın örgütlü olduğu sektörlerin ülkemizdeki ve uluslararası üye sendikalarının başkanları katıldı.Toplantıya Genel Başkanımız Rafi AY ile beraber uzman yardımcımız Tilbe Gocuklu katıldı.

Toplantıda, 29-30 Kasım 2018’de Meksika’da gerçekleşen icra kurulunun değerlendirilmesi yapıldı. IndustriALL Küresel Sendika üyesi sendikaların bölgesel ve küresel gelişmeleri ve sorunları ele alındı. Kasım 2019’da Cenevre’de gerçekleşecek IndustriALL Küresel Sendika İkinci Küresel Kadın Konferansı ve Ekim 2020’de Cape Town’da gerçekleştirilecek IndustriALL Küresel Sendika Üçüncü Küresel Kongresi’nin hazırlıkları ve detayları paylaşıldı. Üye sendikalar, Küresel Çerçeve Sözleşmeler (KÇS) ve Adil Geçiş mekanizması üzerine deneyim ve fikirlerini birbirleri ile paylaşarak toplantıya katkıda bulundu.

Genel Başkanımız Rafi AY, toplantı da söz alarak, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve sendikamız Öz İplik-İş’in toplantıdaki aktif rolüne vurgu yaptı. IndustriALL İcra Kurulu’nun yedek üyesi olduğunun da altını çizen AY, “IndustriALL Küresel Sendika’ya örgütlenme çalışmalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi. Konfederasyonumuza bağlı kardeş sendikamızın Öz Çelik-İş Sendikasının da IndustriALL Küresel Sendika’ya üye olduğunu belirten AY, “Geçmiş dönemlerde metal sektöründe sendikalar arasında problemler vardı. Aslında bu problemler yalnızca metal sektöründe değil, diğer sektörlerde de vardı.  Bu problemler, bizim sektörümüzde de halen bulunmakta. Türk Metal Sendikası ile Öz Çelik-İş Sendikası geçen yıl bir işbirliği anlaşması imzaladı. Son dönemde son derece yapıcı bir iş birliği içerisindeler. Türk Metal Sendikası da son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti ve üye sayısı açısından Türkiye’nin önde gelen sendikalarından birisi oldu. Bu vesile ile, biz Hak-İş’e bağlı iki sendika olarak Türk Metal Sendikası’nın üyeliğini desteklediğimizi yazılı olarak bildirdik ve burada da bir kez daha tekrar ediyoruz” dedi.

Genel Başkanımız Rafi AY, toplantının her iki gününde de IndustriALL Küresel Sendika yönetimi ve uluslararası katılımcılar ile ikili görüşmelerde bulunarak, sendikamızın yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi aktarımında bulundu. Genel Başkanımız Rafi AY’ın gerçekleştirdiği ikili görüşmeler ve sosyal paydaşlar ile yapmış olduğu fikir alışverişleri toplantı süresince devam etti.

Yönetim ve Mali konuların değerlendirilmesi ve çeşitli konular üzerine yol haritalarının belirlendiği İcra Kurulu Toplantısı, toplantı kararlarının rapor edilmesi ve genel bir değerlendirme yapılmasının ardından sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR