HABER 11  EYLÜL  2019

IndustriALL Avrupa Tarafından Düzenlenen Yaz Okuluna Katıldık

Sendikamız Öz İplik-İş’in üyesi olduğu IndustriALL Avrupa Sendikalar Federasyonu Toplu Sözleşmeler ve Sosyal Politikalar Komitesi tarafından düzenlenen Yaz Okulu’na Katıldık

Yaz Okulu, 09-11 Eylül 2019 tarihlerinde İtalya’nın Floransa şehrinde 15 farklı ülkeden 33 katılımcıyla gerçekleşti. Yaz Okulu’na sendikamızı temsilen Uluslararası İlişkiler Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu katıldı.

Toplantının açılışında IndustriALL Avrupa Kıdemli Politik Danışmanı Isabelle Marthes, bir konuşma yaparak toplantının üç ana temasını katılımcılarla paylaştı. Toplantının ana temasını önümüzdeki sene gerçekleşecek Genel Kurul’a yönelik hazırlıklar, Toplu İş Sözleşmeleri’ne yönelik yürütülmesi gereken politikalar ve mevcutta bulunan güvencesiz iş koşulları belirledi.

Toplantının ilk gününde katılımcılar IndustriALL Avrupa tarafından hazırlanmış 2020-2024 yılları arasında gerçekleşmesi planlanan Toplu İş Sözleşmesi hedeflerini ve maddelerini değerlendirdi. Katılımcılar; Sendikal Birlik ve toplu iş sözleşmelerinin güçlenmesi, adil kazanç ve azaltılmış ücret farkları, gelecek için belirlenmesi hedeflenen çalışma saatleri, adil çalışma ortamı ve yapılan işlerin kalifiyesi, iş sağlığı ve güvenliği, demografik zorlukları, gelecek için sosyal güvenlik hizmetleri, endüstri 4.0’ın getireceği değişiklikler, daha güçlü sendikal işbirliği için kurulması gereken bağlantılar hakkında katkılarda ve önerilerde bulundu.

Toplantının ikinci gününde IndustriALL Avrupa Toplu Sözleşmeler ve Sosyal Politikalar Komitesi Başkanı Manfred Anderle  bir karşılama konuşması yaparak bu önemli eğitime gerçekleştirilen anlamlı ve etkin katılımlarından dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Anderle’nin konuşmasından sonra IndustriALL Avrupa Politik Danışmanı Patricia Velicu Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında yürütülebilecek kampanyalar hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı ve katılımcılar tarafından değerlendirmeler alındı.

Ardından, güvencesiz iş koşullarını ortadan kaldırabilmek için katılımcılar tartışmalar ve önerilerde bulundu. Yapılan grup çalışmalarıyla katılımcılar çalışma hayatına yönelik zorlukları raporlandırdı.  

Uluslararası İlişkiler Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu, ülkemizdeki Toplu İş Sözleşmelerinin uygulanmasına ilişkin bilgiler verdi ve çalışma hayatına yönelik zorlukların tartışıldığı toplantıda katkılar sağladı.

Toplantının üçüncü ve son gününde ise hazırlanan raporlar sunuldu. Toplu İş Sözleşmelerinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi hakkındaki fikir alışverişleri ve belirlenecek yol haritasının ardından toplantı son buldu.

 

FOTOĞRAFLAR