HABER 14  EKİM  2019

Çalışma Ortamında İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi Antalya Eğitimlerimiz Genel Başkanımız Rafi AY’ın Katılımıyla Devam Ediyor

Projemizin Antalya Eğitimlerinin İkinci Etabı Malatya’dan gelen katılımcılarla başladı.

‘Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi’nin çalışma yaşamına yansıtılması ile oluşturulan ‘’Çalışma Ortamında İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi’’ İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yeniden finanse edilerek 8 Mart 2019 tarihinde kabul edilerek uygulanmaya başlamıştır.

Sendikamız tarafından yürütülen, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin destekleyicisi olduğu “Çalışma Ortamında İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” Projesi kapsamında düzenlenen İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması ve Cinsiyet Eşitliği Eğitimi’nin ikinci etabındaki ilk grubun eğitimi 13-14 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya Sherwood Dream Resort Otel’de gerçekleşti.

Proje kapsamında gerçekleştirilen Antalya eğitimize Genel Başkanımız Rafi AY, Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz ve Proje Koordinatörümüz Fulya Pınar Özcan, Malatya Şube Başkanımız Ali Ağ, Avukatlarımız  Selma Yağan ve Enes Zararsız , Aile Danışmanı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat, Uzman Yardımcımız ve Proje Asistanımız Tilbe Gocuklu, Eğitim Uzmanlarımız, sendikamızın Malatya’da  örgütlü olduğu fabrikalardan gelen baştemsilci, temsilciler,üyelerimiz ve eşleri katıldı.

13 Ekim tarihinde başlayan eğitimde Proje Asistanı Tilbe Gocuklu proje takdimini, tanıtım sunumu gerçekleştirerek, projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Eğitimin ilk gününde eğitim uzmanlarımız tarafından katılımcılara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Stres Yönetimi ve Farkındalık eğitimleri verildi.

Eğitimin ikinci gününde ise Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Özlem Küçükfırat İş ve Aile Yaşam Dengesi-Aile Olmak üzerine eğitim verdi. Eğitim, eğitim uzmanları tarafından verilen Aile İçi Etkin İletişim, Empati Temelli İletişim Becerileri ile devam etti. Avukat Selma Yağan İş Hukuku üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Selma Yağan, sunumunda İş Kanunu’nda kadın ve işçilik haklarından söz etti.

Eğitim çalışmalarının ardından Proje Koordinatörümüz Fulya Pınar Özcan bir selamlama konuşması yaparak projenin gelmiş olduğu aşamaya ilişkin bilgiler verdi. Öz İplik İş Sendikası’nın kadın çalışmaları konusunda öncü bir sendika olduğunu belirten Özcan, kadınlara ve üyelerimize yönelik projelerin devam edeceğini söyledi. Özcan, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen bu önemli eğitime verdikleri destekten dolayı Genel Başkanımız ve Genel Yönetim Kurulumuza; katkı ve katılımlarından dolayı da proje uygulama ekibi ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Son olarak Genel Başkanımız Rafi AY, kapanış konuşmasını gerçekleştirerek önemli açıklamalarda bulundu ‘’Eğitim çalışmamız amacına hizmet eden bir toplantı oldu. Özellikle eşleri sendikal toplantılara katılan hanımefendiler eğitim çalışmalarımızın ne kadar yoğun içeriklere sahip olduğunu gördüler. İyilik de kötülük de bulaşıcıdır diye güzel bir söz vardır. Biz inanıyoruz ki kadınlar katılımıyla biz bu iyiliklerin dünyaya yayılmasına vesile olacağız. Bu toplantılar bu çalışmaların ilk adımlarıdır. Eğitim çalışmalarına katılmanın yetmediğini, sürdürmek gerektiğini herkese anlatmamız lazım. Burada verdiğimiz eğitimleri ve edinimlerimizi tüm çevremizle hatta dünyadaki tüm kadınlarla paylaşmamız lazım. Kadın isterse her şeyi düzeltebilir, biz bunun farkındayız. Kız çocuklarımızın nasıl olmasını istiyorsak, eşlerimize de öyle davranmayı öğrenmeliyiz. Bu hayatın en güzel felsefelerinden biridir. Bunu başardığımız zaman hem ülkemiz hem dünyamız düzelecektir; hem sendikamıza da faydası olacaktır. Sendikamız hızla büyümektedir, hedefimiz sektörde bulunan 1 milyon 300 bin işçinin örgütlü olabilmesidir. Sendikalı olmayan insan arkası, kimsesi olmayan insandır. Bu nedenle herkesin bir örgütü olmalıdır ama o da Öz İplik İş Sendikası olmalıdır. Biz insanlar Öz İplik İş’i tercih etsin diye sizlerin vasıtasıyla bu iyilikleri ve bu eğitimleri yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Başaracağımıza da inanıyorum. Bu nedenle Malatya’ya gittiğinizde burada yaşananları selamlarımızı söyleyerek tüm arkadaşlarımızla paylaşın’’. diyerek projenin uygulanmasında, yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Tüm katılımcıların sertifika aldığı eğitim programı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR