HABER 5  KASIM  2019

Genel Başkanımız Rafi AY Çorlu’da Düzenlenen Temsilcilik Eğitimi’nde Konuştu

Genel Başkanımız Rafi AY, Sendikamızın düzenlemiş olduğu Gelişen Sendika Gelişen Temsilci Eğitimi’nde katıldı.

02-05 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen eğitime, Genel Başkanımız Rafi Ay, Çorlu Şube Başkan V. Mehmet Çakır, Kadın Komitesi Başkan Yardımcımız, Şık Makas Baştemsilcimiz ve Denetim Kurulu Üyemiz Canan İşbilen, Avukatımız Enes Zararsız, Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu, Örgütlenme Uzmanımız Neşe Aktaş, Eğitim Uzmanlarımız, Çorlu ve Çerkezköy’de örgütlü olduğumuz Şık Makas, Akateks, Aka İplik, Beks Çorap, Bony Çorap, Deba Tekstil ve Sanifoam işyeri baştemsilcilerimiz ve  temsilcilerimiz katıldı.

02-03 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşen eğitimler Sendikamız Çorlu Teşkilatı, 04-05 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşen eğitimlere ise Sendikamız Çerkezköy Teşkilatı katıldı.

02 Kasımda eğitim çalışmasının ilk gününe katılan Genel Başkanımız AY, bir açılış konuşması gerçekleştirerek konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu:

‘’Bizim hedefimiz Toplu İş Sözleşmeleri’nden yaralanamayan 1 milyon tekstil işçisi. İşkolunda Lider Sendika olmayı hedeflersek aynı zamanda Türkiye’de 1 numara oluruz. 2013 yılında sendikaların üye istatistikleri açıklandığında üye sayımız 17 bin iken bugün 33 bindeyiz. Yılbaşı itibariyle de 35 bini geçeceğiz. Hızla ilerliyoruz. Sendikamızı geliştirirken doğal olarak altını da doldurma ihtiyacı doğuyor. Yapay bir büyüme olmaması gerekir. Siz temsilcilerimizin de bu nedenle etkin olması lazım. Şüphesiz ki etkin çalıştığınız için temsilcisiniz. Ancak değişen konjonktürden haberdar olmamız gerekir. Biz her zaman toplumsal olayların içerisindeyiz. Toplumsal olaylar suya misalidir. Önüne set de vursanız bir patlama noktası bulur ve akar gider. Eğer siz doğru yere set vuramazsanız yanlış yerdeki patlamaların önüne geçemezsiniz. Çalışma arkadaşlarınızın sorunlarını dinlediğiniz, doğru kişilere danıştığınız ve onlara geri dönüş yaptığınız sürece sorunların önüne geçmiş olursunuz. Doğru iletişimin %60’ı dinlemektir. Dinleyerek başarılı olursunuz. İşverenler donanımlı, bizler de kendimizi donatmak istiyoruz. Bu amaçla bu eğitim çalışmalarını başlatıyoruz. Teşkilatımızın tümüne bu eğitimleri vereceğiz.‘’ diyerek kendi hayatından örnekler verdi ve eğitim için başarılar diledi.

Gelişen Sendika Gelişen Temsilci Eğitimi’nde Avukatımız Enes Zararsız Sendikalar ve İş Kanunu üzerine sunum yaparak baştemsilci ve temsilcilerimizi kanunlar açısından bilgilendirdi.

Uluslararası İlişkiler Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu Uluslararası Sendikal Hareket üzerine sunum yaparak sendikamızın uluslararası faaliyetleri hakkında bilgiler vererek sendikamızın üye olduğu uluslararası federasyonlar ve örgütlü işyerlerimizin üretim yaptığı markalar çerçevesinde yapılan çalışmaları aktardı.

Eğitim uzmanlarımız Baştemsilci ve Temsilcilerin Fabrikadaki Fonksiyonları, Sahip Olması Gereken Temel Beceriler, Ödev ve Sorumlulukları, İkna ve Müzakere, Şikayet Yönetimi ve Empatik Şikayet Karşılama, Temsilcilik ve Temsilcinin Beden Dili üzerine eğitimler vererek bir şikayet uygulama atölyesi gerçekleştirdi. Baştemsilci ve temsilcilerimiz, uygulama atölyesinde drama çalışması gerçekleştirerek sahada karşılaştıkları deneyimleri eğitimde katılımcılarla paylaştılar.

Eğitim çalışmalarının ardından, toplu fotoğraf çekimleri ve her bir katılımcı ile gerçekleştirilen Temsilci Profilleme Çalışması ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR