HABER 9  OCAK  2020

AY, İş Yerinde Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Eğitiminde Konuştu

Genel Başkanımız Rafi AY, İş Yerinde Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Projemizin eğitim toplantısına katıldı.

Sendikamız tarafından yürütülen, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen İş Yerinde Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Projesi kapsamındaki düzenlenen Kayseri eğitimimiz örgütlü olduğumuz işyeri Elda Halı toplantı salonunda gerçekleşti.

 

09 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen eğitimimize; Genel Başkanımız Rafi Ay, Genel Başkan Yardımcılarımız Turgay Ulutürk, Muzaffer Birdoğan ve Engin Doğan, Kadın Komitesi Başkanımız ve Proje Koordinatörümüz Fulya Pınar Özcan,  Kayseri Şube Başkan Vekilimiz Harun Bağcı, Avukatımız Selma Yağan, Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu, Eğitim Uzmanlarımız, Boyteks, Vellteks, Elda Halı, Form Sünger, Doqu Tekstil ve Yataş firmasında çalışan baştemsilci, temsilci ve kadın komitesi üyelerimizle işçiler katıldı.

Toplantımızın ilk grubunda Genel Başkanımız Rafi AY, eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştirerek şu açıklamalarda bulundu:

‘Öz İplik İş Sendikası proje sendikacılığı yapıyor. Türkiye’de işkolunda ikinci büyük sendikayız aynı zamanda hızla büyüyen bir sendikayız. Diğer sendikalar küçülürken biz büyüyoruz, bunun nedenlerinden biri de çalışma ortamında herkese dokunmamız, herkesle problemleri konuşabilmemiz. Bugün burada kadınlara yönelik şiddeti konuşuyoruz ama katılımcılar erkek. Çünkü erkekleri bir araya getirerek kadına yönelik şiddet ve tacizle mücadeleden bahsetmek daha kıymetli. Bir tarafta bir olay gerçekleşiyorsa, tüm tarafları bir araya getirmek önemli. Bu farkındalığı ortaya çıkarmak gerekiyor. Biz bu projemizle hem kadınları hem erkekleri bir araya getirerek eğitimler veriyoruz. Sadece iş yerinde gördüğümüz değil özel hayatımızda karşılaştığımız şiddeti de hesaba katarak farkındalıkları artırmak istiyoruz. Herkes bu eğitimlerle dikkatini kadına yönelik şiddet ve tacizle mücadele için artırsın istiyoruz. Çalışma ortamında kadınların yer almamasının temel sebeplerinden birisi iş yerlerinde şiddet ve tacizin görülmesi, iş yerinde kadınlar için gerekli huzuru sağlamak bizim görevimiz. Çünkü biz bu huzuru sağladığımız takdirde kadınların istihdamdaki yeri artacaktır. Sendikamız bu nedenle projelere çok önem veriyor, hatta daha önce kadınların istihdamının artırılması amacıyla bir proje yapmıştık.2007 senesinde Kayseri’de Kocasinan Belediyesiyle Tekstil Sektöründe Çalışan Kadınların Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi Projesi’ni uyguladık. Projelerimiz hızla devam edecek ve sizlerle birlikte olacağız.’ diyerek tüm katılımcılara verimli eğitimler diledi.

Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan ise proje tanıtımını gerçekleştirerek,   projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Sendikamızın kadına yönelik faaliyetlerini kapsamlıca anlatan Özcan, Türkiye’de kadın üyelerimize yönelik somut ve örnek alınan projeler üreten nadir sendikalardan biri olduğunun altını çizdi.

Projemiz kapsamında verilen eğitimlerde, eğitim uzmanlarımız tarafından İş Yeri Şiddetiyle Mücadele, Şiddeti Engellemede Olumlu İletişimin Rolü, İş Yeri Şiddeti ve Türleri ve Öfke Kontrolü üzerine eğitimler verildi, bireysel koçluk görüşmeleri gerçekleşti.

Avukatımız Selma Yağan, İş Kanunu’nda kadına yönelik şiddetin önlenmesi  konusunda katılımcıları bilgilendirerek mevzuat ve kanuni düzenlemeler hakkında katkı sağladı.

Eğitimimize 2 grupta toplam 70 kişi katılım sağladı.

Eğitime katılan katılımcılar için hazırlanan sertifika töreninin ardından toplu fotoğraf çekiminin ardından eğitimin son buldu.

FOTOĞRAFLAR