HABER 27  OCAK  2020

AY, "Çalışma Hayatı ve Sendikal Hayatta Kadın" Eğitim Programına Katıldı

Genel Başkanımız Rafi AY, HAK-İŞ Kadın Komitesi tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilen “Çalışma Hayatı ve Sendikal Hayatta Kadın Eğitim Programı”na katıldı.

Genel Başkanımız Rafi AY, 27 Ocak 2020 tarihinde HAK-İŞ Kadın Komitesi tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilen “Çalışma Hayatı ve Sendikal Hayatta Kadın Eğitim Programı”na katıldı.

Programa, Genel Başkanımız Rafi AY’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız İbrahim Yıldız, Engin Doğan, Turgay Ulutürk, Genel Sekreterimiz Samet Ceylan, Eskişehir İl Başkanımız Kadir Erkan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Sarar Giyim Protokol Müdürü Alaattin Çoban, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri ve sendikamızın kadın komitesi üyeleri ile HAK-İŞ’e bağlı sendikaların kadın komitesi başkan ve üyeleri katıldı.

Genel Başkanımız Rafi AY, toplantıda bir konuşma yaparak, şu açıklamalarda bulundu:

“Böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü hepinizin bildiği gibi sendikamız kadın konusunda gerçekten çok hassas ve önemli çalışmaları olan bir sendika. Kadınlarımızın çalışma hayatındaki sorunlarını iyi biliyoruz. Çünkü kadın üye sayımız çok yüksek. Sorunların çözümü konusunda projeler yürütüyoruz. Bir kreş projemiz vardı ve bu proje Kayseri’de hayata geçirildi. Kadın Liderler Yetiştirilme Projemizle sendikamızdaki kadın temsiliyetini yüzde 5’ten yüzde 20’lere yükselttik. Sadece proje sendikacılığı yapmadık. Bütün bu projelerin bir çıktısı olarak toplu iş sözleşmelerinde büyük değişikliklere imza attık. En son bu yıl yapılan toplu sözleşmeye ‘İşyerinde kadın komitesine üye olan kişiler işyeri temsilcilerinin güvencesine kavuşur’ diye bir madde ekledik. Bu bizim için çok önemliydi”

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı  Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Kadın Komitesi tarafından Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitim programlarının düzenlendiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu;

 “Bizler için kadın çalışmaları son derece önemli. Genel Başkanımızdan sendika başkanlarımıza kadar konfederasyonumuzda da aynı duyarlılığın olduğunu belirtmek istiyorum. Biz bu amaçla Kadın Komitemizi kurduk. Dolayısıyla 24 saat kadınların çalışma hayatındaki gücüne yönelik bir gayretin, bir mücadelenin içerisindeyiz. Bizim sizlerden isteğimiz sizlerin kendinizi geliştirmenizdir”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin de HAK-İŞ Kadın Komitesinin faaliyetlerine değinerek, “Kadın Komitesi olarak 2014 yılında sendikal hayata kadın katılımını artırma projemizi  81 ilden katılım ile birçok ilimizde gerçekleştirdik. Sendikal hayatta birçok platform ve kademede artık kadınlarımızı görmeye başladık. Kadın Komitesi olarak sadece kadınların çalışma hayatına katılımını arttırma değil, kadınlarımızın bütün platformlardaki yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik çalışmalarını yürütmekteyiz” şeklinde konuştu. 

Programın sonunda Genel Başkanımız Rafi Ay ile HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız tarafından Sarar Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar adına Sarar Giyim Protokol Müdürü Alaattin Çoban’a plaket takdiminde bulunuldu.

Detaylar; www.hakis.org.tr 

 

 

FOTOĞRAFLAR