HABER 27  OCAK  2020

Öz İplik İş Sendikası Eskişehir Kadın Komitesi Toplantısı Gerçekleşti

Sendikamızın Eskişehir Kadın Komitesi Toplantısı Genel Başkanımız Rafi AY’ın katılımlarıyla gerçekleşti

Öz İplik İş Sendikası Eskişehir Kadın Komitesi Toplantısı, 27 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşti. Toplantıya Genel Başkanımız Rafi AY, Genel Başkan Yardımcılarımız Turgay Ulutürk, Engin Doğan, İbrahim Yıldız, Genel Sekreterimiz Samet Ceylan, Kadın Komitesi Başkanımız Fulya Pınar Özcan, Eskişehir İl Başkanımız Kadir Erkan, Eskişehir Kadın Komitesi İl Sorumlumuz Zeynep Dal, Eskişehir Kadın Komitesi İl Sorumlu Yardımcılarımız Gülşah Taş ve Serap Dinletir, Avukatımız Selma Yağan, Uzman Yardımcımız Tilbe Gocuklu, Sarar ve Sarev firmalarında çalışan kadın komitesi üyelerimiz katıldı.

Toplantı Eskişehir Kadın Komitesi İl Sorumlumuz Zeynep Dal’ın yapmış olduğu açılış ve karşılama konuşmalarıyla başladı. Dal konuşmasında, kurumsallaşmış ve genişletilmiş kadın komitesi oluşumunun ikinci toplantısının Eskişehir’de düzenlenmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve göstermiş oldukları destekten dolayı Genel Başkanımız Rafi Ay’a Kadın Komite Başkanımız Pınar Özcan’a ve Genel Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerini sundu.

Kadın Komitesi Başkanımız Fulya Pınar Özcan açılış konuşmasında, Türkiye’de ve sendikal camiada kadına yönelik çalışmaları kurumsal olarak yapabilen ve toplantıları gerçekleştirebilen tek sendika olduğumuzun altını çizdi. Geçtiğimiz şubat ayında sendikamızın yürüttüğü projeler kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nden yabancı sendikacı ve akademisyen misafirlerimizin katılımıyla Eskişehir’de gerçekleştirilen eğitimlere vurgu yapan Özcan bu bağlamda Eskişehir’in birçok önemli faaliyete ev sahipliği yapıyor olmasının mutluluk verdiğini söyledi.  Genel Başkanımız ve Genel Yönetim Kurulu üyelerimizin destek ve teşviki ile çalışmalarımızın anlam ve değer kazandığını belirterek teşekkürlerini sundu.

Genel Başkanımız Rafi AY gerçekleştirdiği açılış konuşmasında şu açıklamalarda bulundu : ‘Eskişehir bizim için çok özel, her zaman da önem vereceğiz. Bugün Kadın Komitesi Toplantısı’nda olmak istememin en önemli sebeplerinden biri de bu. Her zaman da böyle olmaya devam edecek. Çünkü siz hakkınızı sahiplendiniz. Sadece kendinizin değil, 2400 kişinin hakkını da sahiplendiniz. Sahiplenmeye de devam edeceksiniz. Eskişehir’de çalışmalarımız Türkiye sendikal tarihinde ilklere imza attı. Sizler bize güvendiniz, bizler de size güveniyoruz. Bugün fabrikayı ziyaret ederken 41 senedir Sarar’da çalışan emekçilerle görüştüm. Dile kolay. Hakikaten orada özveri var. İşte Sarar’ı Sarar yapan da bu kıdem. Sarar’ın kalitesini Sarar yapan oradaki işçinin emeği… İşte siz o emeğe sahip çıktınız ve çıkmaya da devam edeceksiniz. Bizler de sizin bizi aydınlattığınız ışıkta yürümeye devam edeceğiz. Aleni ve şeffaf olmaya devam edeceğiz ve önümüzdeki TİS sürecini de bu şekilde ilerleteceğiz. Hem hakkımızı koruyacağız, hem de haklarımızı ilerleteceğiz. Biz kadın çalışmalarımızı da çok önemsiyoruz. Ben, şahsen gönülden destek veriyorum. 2000 kişinin kadın olduğu 2800 kişilik bir firmada baştemsilcilik yaptım, sahadaki sorunları ve kadınların yüzleştikleri problemleri biliyorum. Bu nedenle hem kadın çalışmalarını hem de kadın odaklı projeleri sizler için çok önemsiyorum. Bu konuda gerçekten 1 numarayız. Projelerimiz, sadece proje kapsamında verilen eğitimlerle kalmıyor. Toplu İş Sözleşmeleri’ne de kadın odaklı maddeler ekliyoruz. Bu maddeleri prensip olarak belirleyip, ilerleyen süreçte tüzüğümüze de ekleyeceğiz.

Kadın Komitesi Başkanımız Fulya Pınar Özcan sendikamız Genel Merkez Kadın Komitesi ve faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

Kadın Komitesi Başkanımız, Eskişehir İl Sorumlumuz ve üyelerimizle birlikte Eskişehir Kadın Komitesi’nde yapılacak faaliyetlerin değerlendirilmesi ve üyelerin görüşlerini bildirmesinin ardından Kayseri Kadın Komitesi’nin faaliyetlerinin yol haritası çizildi.

Toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

 

FOTOĞRAFLAR