HABER 8  MART  2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadınların, eşitlik, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsiyet ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi için verilen mücadelenin simgesi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1857 yılında Newyork’ta başta on altı saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için tekstil sektöründe çalışan emekçi kadınların verdikleri mücadele sonucu ortaya çıkmıştır.

8 Mart, sorunları dile getirmenin, çözüm istemenin günüdür. Bugün kadınların mücadelesinin yeniden hatırlanması, bir kez daha tartışılıp konuşulması gereken bir gündür. 

Öz İplik İş Sendikası olarak bizler; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadınların, eşitlik, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsiyet ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi için verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz.

Son yıllarda kadınlar lehine kuşkusuz önemli adımlar atılmıştır. Bu adımlar çalışma hayatında ve sosyal yaşamda kadınlara cesaret ve güven vermiştir. Ancak tüm olumlu adım, teşvik ve düzenlemelere rağmen, bugün yine evini eşini, ailesini, dünya’yı şekillendiren kadınları yönetim kademelerinde yeterince göremiyoruz. Hala kadına şiddet haberlerini okuyoruz. İş hayatında baskı ve yıldırmalarla karşılaşıyoruz.

Öz İplik İş Sendikası olarak biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması, eşit işe eşit ücret alması ve toplumda hak ettiği yeri bulması, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması için önemli, örnek ve ileri çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Öz İplik İş Sendikası olarak kadınların çalışma hayatında ve sosyal alanda onurlu bir yürüyüşün temsilcisi olması için emin adımlarla ilerliyoruz.

Dokuma, Hazır Giyim ve Deri iş kolunda çalışan 35 bine yakın üyemizin  önemli bir bölümü kadın üyelerimizden oluşmaktadır. Öz İplik İş Sendikası olarak konfederasyonumuz HAK-İŞ içinde de kadınların fazlaca çalıştığı işkoluna sahibiz.

İnsan onuruna yakışır bir iş ve saygın bir yaşam için mücadele etmek,  çalışma hayatında kadınların hak ettiği yeri bulması için çaba sarf etmek, insan olarak da kurumlar olarak da sorumluluğumuzdur. Öz İplik İş Sendikası, bu sorumluluğun gereğini yerine getirebilmek için çaba vermektedir.

Öz İplik İş Sendikası olarak, kadınları önemsiyoruz. İnsana değer veriyoruz. Kadınların çalışma hayatındaki varlığını önemsiyoruz. Karar alma mekanizmalarında kadınları daha fazla görmek istiyoruz.

Ailemizin, ekonomimizin, toplumumuzun güçlenmesi için başta kadınlar olmak üzere  tüm toplum kesimlerinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kadınlarımızın eşitlik taleplerine duyarsız kalınmasın istiyoruz.

Kadına yönelik şiddet cezalarının ağırlaştırılmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda kadına karşı önyargı besleyen, ayrımcılık üreten zihni engelleri de tümüyle aşacağımıza da inanıyoruz. Kadınların son yıllarda çalışma hayatında ve sosyal yaşamda elde ettiği tüm kazanımlarının artarak devam edeceğine inanıyoruz.

Bu inançla tüm kadınların bu anlamlı ve onurlu günü yürekten kutluyoruz. Savaşta ve barışta, işinde ve evinde, her yerde ve her koşulda emeğiyle, yüreğiyle mücadele eden tüm kadınlara başarı, mutluluk ve sağlık diliyor, evladını eşini şehit veren annelerimize kardeşlerimize de bu vesileyle sabırlar diliyoruz.